Проблеми с черния дроб или анемия посред лято? Проверете за малария

Паразитите атакуват кръвта и органа, който отговаря за повече от 400 жизненоважни функции в тялото

Проблеми с черния дроб или анемия посред лято? Проверете за малария | StandartNews.com

"Да се научим да се доверяваме е една от най-трудните задачи в живота". Така казва един изтъкнат теолог и поет, чийто земен път е приключил доста отдавна, но казаното от него продължава да живее. То е толкова достоверно, че ще остане за много следващи поколения. Поне за тези, които предпочитат да четат и опознават света, черпейки опит от живелите преди тях. Между другото мнозина винаги са предпочитали да го споделят - не с цел изтъкване, а по-скоро с идеята да направят съществуването ни по-лесно.

Но ако някой каже, че животът е лесен, мнозина или реагират с ирония, или дават свобода на дълго потискани емоции. Съвсем нормална реакция предвид факта, че всичко се случва трудно и с жертви, без значение дали става дума за малко или много пари. А и липсата на доверие у човека не помага изобщо. Това е и една от най-неприятните теми на съвременния свят. Отсъствието на доверие между хората е един от най-големите врагове на спокойствието и пълноценното съществуване. Ние се научихме да търгуваме с него и някак не му отдаваме значение. Възприемаме го за инструмент, чрез който се постигат цели, а след като го използваме, захвърляме настрани. Решаваме, че то не ни е нужно повече, защото сме постигнали това, което искаме. Отношение и начин на поведение, което днес е и сред основните причини, поради които повечето от хората предпочитат да се борят сами с ежедневието.

В тази борба включваме и въпросната за здравето. Неговите проблеми наистина изискват всекидневни усилия, и то истински. Всяко отношение, което е проформа и мимолетен пристъп, се превръща в причина за страдания, понякога невъзможни за понасяне. До такива довеждат редица диагнози, възникнали именно поради невнимание и повърхностно поведение. Сред тях се нареждат и тези, които са резултат от ухапванията от някои насекоми.

Естествено, през предстоящите топли месеци хората са наясно, или поне би следвало да е така, с рисковете от кърлежи, комари и т.н. Естествено, някои вземат и мерки, за да си спестят неприятни изненади и кошмарното изживяване като емоция докато се чакат резултатите от изследванията. Въпросът е обаче колко и какви грижи трябва да се полагат, за да се предпазим от инфекциозните заболявания, пренасяни от кръвосмучещите.

Безспорно, един от утвърдените начини за предпазване от обриви и последващи проблеми си остава външното приложение на така наречените репеленти. От тях има голямо разнообразие на пазара. Някои покриват целия спектър от насекоми, защитата им е по - дълготрайна и т.н. Но предвидливият човек, който не обича да пести от здраве, знае, че преди почивка, а и по принцип в началото на летния сезон е добре да се направят някои изследвания, които повтаря в края на сезона. Това не е с цел да се похарчат едни пари, нито пък е признак на лудост. Това е най-лесният начин за засичане на евентуално инфекциозно заболяване, предавано от комарите, например. Нещо повече, по този начин времето, през което то е действало в организма, също може да се рамкира. Могат да се направят и изводи за първоначалния момент на възникването на инфекцията. Тези детайли са от изключително важно значение при лечението на болестта. А както е известно, то строго се определя от нейния стадий и тежест.

Когато се заговори за комари, повечето от нас ги асоциират с популярната малария. И има защо. Важно е да се знае обаче, че комарите се явяват преносител на цели четири вида патогени, провокиращи заболяването. И всеки от тях си има свой сценарий, чрез който се проявява. Това са паразитите Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium ovale и Plasmodium malariae.

Общото между всички тях са първоначалните признаци на маларията като температура, треперене, арталгия, повръщане, анемия, хемоглобинурия. Тази клиника се проявява циклично, на повтарящи се пристъпи, които се изразяват във внезапна треска, съчетана с тремор и последваща висока температура с обилно потене. Цикълът от симптоматика се появява на всеки няколко дни. Тук самата ритмичност при клиниката предизвиква съмнение у човек, че нещо не е както трябва. Колкото и някои от симптомите да се приближават към тези на сезонните вируси, хранително натравяне, самата им схема на поява говори за друг проблем. Точно в този момент е препоръчително веднага да се потърси причината. Не бива моментите, в които няма сътресения, да ни карат да си мислим, че всичко е отминало. Подобна заблуда е опасна.

Маларията при хората преминава през няколко фази, по-конкретно - две. Това са екзоеритроцитната и еритроцитната. При първата се наблюдава силно изразено възпаление на черния дроб. Поради тази причина е необходимо, а не препоръчително, изключването на други диагнози, предизвикващи заболявания при този орган. За постигането на яснота се назначават поредица от изследвания, включително и тези за малария. Хубаво е да са заедно, а не поотделно, тъй като ответната реакция спрямо болестта трябва да е бърза. 

Еритроцитната форма на маларията поразява червените кръвни телца. Те са обект на атака от спорозоити, които попадат в кръвта след ухапването от комара. От там те мигрират към черния дроб. Но преди да стигнат до него, правят и други бели.  Попадат в кръвния поток и мигрират до черния дроб.

Еритроцитната фаза на развитие на маларията логично започва при попадането на патогените в тези клетки. Там паразитите продължават размножаването си, а в момента, в който разрушат една клетка, нападат друга. В рамките на тези периоди на инвазия се проявяват и признаците с повишаване на температурата и периодичната треска.

Характерните за маларията циклични прояви на високи температурни пристъпи, освен на разрушаването на еритроцитите, се дължат и на отделянето на вещества с пирогенно и токсигенно действие. Допълнително се секретират и други биологично активни вещества, предизвикващи вегетативни и хемодинамични нарушения. Налице е и изразена анемия. Тя също, ако се констатира, първоначално може сериозно да подведе. Все пак това е диагноза, която се дължи на не една или две причини. И много често зад нея се крият много опасни инфекциозни процеси.

Въпреки че повечето мислят маларията за заболяване, което не повтаря, то следва да се има предвид, че диагнозата е склонна към хронификация. Хроничната форма се наблюдава при инфекции с патогените P. vivax и P. ovale. При този вариант болестта може да рецидивира месеци или години след първоначалното й проявяване. Причината, за което е наличието на латентни паразити в черния дроб. Ето защо маларията се счита за напълно излекувана, когато паразитите в кръвта са ликвидирани до един. Уверение за това могат да дадат единствено контролните изследвания, които, колкото и да е неприятно, трябва да се правят често за определен период от време.

Но, както казва Джесика Уотсън: "Можеш да се успокоиш само тогава, когато провериш всичко два пъти"!

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай