Станишев: Не подкрепяме по-ниски данъци за горива

Лидерите на ЕС решават ребуса с главоломно растящите цени

Станишев: Не подкрепяме по-ниски данъци за горива | StandartNews.com

Брюксел

България не подкрепя френската идея за намаляване на данъците върху горивата с цел овладяване на главоломното растящите цени на петрола. Така могат да се тълкуват думите на премиера Сергей Станишев, който заяви в Брюксел, че френското предложение е интересно, но фактически не важи за България. Той се аргументира с факта, че всъщност България се намира под минималните за ЕС акцизи за горивата и за много други стоки. Тези минимални нива страната ни ще достигне чак към 2011-2012, обясни Станишев, който участва в традиционната преди Европейския съвет среща на лидерите от ПЕС.

За ДДС Станишев подчерта, че той е преди всичко въпрос на национална политика, тъй като ставките са различни в различните страни. Според премиера е трудно да се намери правилният критерий за кои стоки трябва да бъдат намалени данъците и за кои не. Той припомни, че именно постъпленията  от ДДС и акцизи отиват за изграждане на инфраструктура.

В момента няма обща европейска позиция по въпроса за намаляването на данъците върху горивата и въпросът ще бъде една от най-обсъжданите теми на започналата днес среща на върха на ЕС.

Европейските лидери ще изразят тревога от покачващите се цени на петрола и икономическите и социалните последствия от това, гласят проектозаключенията на срещата. Президентите и премиерите обаче няма да приемат френското предложение за намаляване на данъците на горивата.

Лидерите от ПЕС са обсъдили и покачващите се цени на хранителните продукти в световен мащаб. Българското правителство предприема непрекъснато мерки за справянето с ценовия шок, каза Станишев. Той посочи като антиифлационна мярка заложеният трипроцентов излишък в бюджета.

По отношение на спряното от България финансиране на 10 проекта по програма ФАР, Станишев заяви, че това е сигнал, че самите български институции много внимателно наблюдават качеството на проектите.

Лидерите от ПЕС коментирали и отхвърления на референдума в Ирландия Лисабонски договор, който освен цените на петрола и храните е другата голяма тема на Европейския съвет. Страните, включително и България, са на мнение, че  процесът на ратификация на договора трябва да продължи в другите членки.

Очаква се именно такъв да бъде политическият сигнал, който ще изпратят държавните и правителствени ръководители на ЕС. В хода на Европейския съвет се очаква няколко страни-членки, сред които и България, да подпишат писмо с призив за запазване на общата селскостопанска политика и за изравняване на преките плащания за фермерите между новите и старите страни-членки, научи „Стандарт”.

Красимира Темелкова
пратеник на "Стандарт"

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай