Синдикален лидер произнесе сурова присъда на Русия

Ще се наложи да си купим газ на много висока цена, предупреди Димитър Манолов

Синдикален лидер произнесе сурова присъда на Русия | StandartNews.com

Русия не е ненадежден партньор, а сега нещата още са се объркали още - политиката е изместила икономиката. Това стана ясно от думите на президента на синдикалната организация КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пред Нова телевизия.

Той посочи, че е притеснен от договора с Газпром, тъй като е при условие "вземи или плати". По думите му говоренето по темата е толкова разнопосочно, че не можеш да му хванеш края. "Не знам дали няма да се наложи да платим това, което не сме ползвали", добави Манолов.

„Това условие е измислено от холандците, които са открили природния газ години преди руснаците. Въвели са изискване, за да има стабилност на производство, доставки и тн. Което си заръчал, го плащаш, независимо дали го ползваш. Сега като не ползваме газа, но имаме договор с тях, нямам идея дали няма да платим и това, което не сме ползвали. Тогава вече става страшно”, поясни той.

Според него идеята е Русия да бъде избутана от пазара, което не е ясно как ще стане.

Президентът на КТ "Подкрепа" коментира и обявения от "Булгаргаз" търг за закупуване на втечнен газ. Манолов заяви, че този пит търгове работят обратно на нормалната пазарна логика. По думите му ще има ограничен кръг предлагащи, които търсят изгодни за тях условия. Ще се наложи да си купим газ на много висока цена, допълни той.

Манолов засегна и темата за размера на минималната работна заплата. Според него 770 лв. са недостатъчни. Едно служебно правителство не може да направи много по отношение на доходите. Най-добре е тези разговори да се водят към края на годината, добави председателят на КТ "Подкрепа".

Той коментира и ситуацията с т.нар. енергиен преход. Въглищната ни енергетиката се държи така, сякаш е пред закриване. Подходът към темата трябва да се промени, да избием от главата си идеята за закриване, посочи Манолов. Ако ликвидираме въглищната си енергетика, оставаме без 40% от това, което произвеждаме, каза още той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай