Берлин. Протестите срещу високите цени свалиха правителството в България. Това съобщават най-големите германски вестници "Франкфуртер алгемайне цайтунг", "Ди Велт", "Ди Цайт", както и националната обществена телевизия А Ер Де.
Продължаващите с дни наред протести в България са срещу правителството като цяло и конкретно – срещу прекалено високите цени на тока в България, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
"Десетки хиляди от София, Пловдив и други градове се включиха в протестите. Който познава търпението на българите, знае, че нещо трябва да се случи, когато те излязат масово на улицата. Демонстрациите бяха най-големият социален протест от българската гладна зима през 1996/1997 досега", съобщва вестникът.
Положението на българските граждани 6 години след влизането им в Европейския съюз е трудно, те имат най-ниските заплати и живеят в най-бедната страна. Доходите в страната са по-ниски дори от тези в прибалтийските държави и Румъния. Едно от последствията е, че българите напускат страната си на тълпи, за да потърсят другаде по-добри доходи, пишат гермснките вестници.
Данните на Евростат отчитат намаляване на населението на страната, което едва ли е преувеличено. През 2001 жителите са били 8,15 милиона. 10 години по-късно те са вече само 7,33 милиона. Значителна роля за това има фактът, че се раждат все по-малко деца. Но намаляването на населението се дължи и на масовата емиграция на работна ръка. Зад граница отиват предимно млади, добре образовани хора като лекари, инженери, специалисти напускат страната си, защото могат да печелят десетократно повече в други европейски държави.
Най-новият феномен е масовото навлизане на български граждани в социалната система на други европейски страни, особено в Германия. Включването на етническите българи (и румънски) по принцип не създава трудности. Значителни проблеми обаче създава имиграцията на ромите – най-бедната група население в най-бедната държава в ЕС.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com