София
Злоупотребата с европари да бъде криминализирана, а най-тежките нарушения да се наказват с до 20 години затвор, предлагат експерти от финансовото министерство. Това обяви днес зам.- министърът на финансите Димитър Ивановски.
Работна група от финансовото министерство ще предаде предложенията си на вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева. В тях се предвижда в Наказателния кодекс да бъдат записани санкции от 1 до 10 г. затвор за по-леки нарушения и от 10 до 20 години за тежките.
Фирмите-нарушители ще влязат в два списъка. Единият ще е публичен или "позорен" и в него ще влязат онези компании, които имат присъди. Там поименно ще се изредят хората, участвали в схемите за злоупотреби. За тях ще има пълна забрана за достъп до национално или европейско финансиране.
Другият списък ще е за служебно ползване и в него ще се изредят фирмите, за които има съмнение, че са злоупотребили с еврофондове, но това не е доказано.
Отчет пред медиите за свършеното по програмите на еврофондовете ще дава на всеки две седмици вицепремиерът Меглена Плугчиева. Това обеща самата тя пред журналисти днес.
Плугчиева обясни, че в пътния фонд, който минава на пряко подчинение на премиера, ще има надзорен съвет с представители от неправителствения сектор. Една година в съвета ще работи и чуждестранен експерт, който ще следи за нарушения.
Страната ни може да изгуби финансиране от Европа по няколко рискови проекта, които не се движат в срок, каза Плугчиева. Вчера тя се е срещнала с министрите за предприсъединителните програми и ангажиментите на всяко министерство към тях.
Единият от проектите, по който има сериозно изоставане, е за изграждане на екарисаж. За закъснението виновни били от министерството на земеделието и на екологията. Проектът е за 19,5 млн. евро и трябва да бъде готов до август, иначе губим парите. Ще работим по 14 часа на ден и трябва да направим чудеса от храброст, за да спасим проекта, каза Плугчиева.
Друг рисков проект е за пречиствателна станция в Пазарджик. За неговото забавяне била виновна фирмата-изпълнител - испанско-българския консорциум "Инфилко". Проектът е на стойност 10, 83 млн евро.
Имало доста забавени проекти в сферите на околната среда и транспорта, сред които проекти за водни цикли във Варна, Шумен, Смолян, Кюстендил, както и в 5 и 6 блок на ТЕЦ Марица Изток.
Да се прекрати практиката за двойно финансиране на проекти-веднъж от държавата и втори път от еврофондовете, призова Плугчиева.
От 20 юни се открива горещ телефон за сигнали и коментари от граждани и бизнесмени, както и приемна на вицепремиера. Обсдъжда се и вариантът да има обществен съвет към вицепремиера.
Нина Васильовска
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com