Сами сбъркахме документите за "Южен поток", но той не е приключен, заяви премиерът
Брюксел ще финансира интерконекторната ни връзка с Гърция, която стига до Комотини. Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата с лидерите от ЕС в белгийската столица. "България е пример за борба с корупцията и пример за прозрачност за всички договори. България е в първата десетка на малки грешки за обществените поръчки. От 28 страни ние сме в първата десетка.
Проблемът за интерконектора с Гърция е археологията", обясни надлежно министър-председателят.
В рамките на енергийния съюз България получава политическа и логистична помощ за изграждането на регионални енергийни връзки и газовия хъб, за който настоява премиерът Борисов. Във връзка с това дали е справедливо големи европейски държави да не показват своите договори, защитени от търговска тайна, а България да е сред страните, които ги показват, премиерът коментира: "Намери се този тънък баланс между договорите, свързани с енергията - не само за газа и другите енергоносители". А на въпроса дали Еврокомисията ще проверява договорите или показването им ще бъде на доброволен принцип, премиерът допълни: "Много тънък баланс, всъщност и тук е спорът. Има държави, които категорично бяха против това да се запише. Но в същото време има и други, които казват как Жан-Клод Юнкер ще отиде да преговаря по дадени теми, когато не знае същността за това на какво са се договорили дадени страни. Второ, когато един проект е изцяло частен, в края на краищата опира до тръбите, газовите магистрали в цяла Европа", уточни Борисов.
Проектът "Южен поток" още не е окончателно отменен, а изграждането на заместващия го "Турски поток" няма да е лесно, стана ясно от думите на премиера. "Вие сами виждате, че по "Южен поток" до ден днешен ние нямаме писмено, че е прекратен. "Турски поток" не е така лесно да стане, както се говори. Докато в един газов хъб може да идва тръба от Русия, може да идва тръба от интерконектора с Гърция, от LG терминала, от азерския газ, от Румъния, от нашите находища в Черно море. С една дума, абсолютно е логично", заяви още премиерът. И обясни, че страната ни сама си е била виновна във връзка с несъгласието на Брюксел за начина, по който започна у нас изграждането на "Южен поток". "Тези обществени поръчки, които проведоха по "Южен поток", нямаше как да минат в Европа. Ако бяха проведени правилно, ако бяха проведени прозрачно, "Южен поток" нямаше да изпадне в такова състояние", обясни Борисов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com