Тбилиси. България ще може да получава втечнен газ през Грузия и Черно море. Това ще стане възможно след изграждането на терминали за такъв тип синьо гориво на нашия и грузинския бряг, между които да кръстосват танкери. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов след среща с грузинския му колега Ника Гилаури. "За първи път съм наистина обнадежден за газовата връзка от Каспийско море през Азербайджан-Грузия-Черно море до Европа", каза министър-председадетлят в Тбилиси, където е на официална визита. Премиерът заяви, че ако руснаците свалят цените на газа, ще е добре, но ако не, трябва да се търсят други източници.
Затова каспийският газ може да стига до Грузия, след това да се втечнява и да минава през Черно море към България и Европа. "Ако Грузия има терминали за втечнен газ и може да го доставя до българските пристанища във Варна и Бургас, ние ще поработим активно за меморандум за доставка на втечнен газ до нашия бряг", заяви Борисов.
През Босфора не може да минават танкери с втечнен газ, затова нашите пристанища са единствена възможност от Каспийско море и Азербайджан да се доставя синьо гориво до Грузия и оттам до България. След това нашите ТЕЦ-ове, които сега работят с брикети и въглища, може да преминат на газ, обясни Борисов. За да построим терминали на нашето крайбрежие пък, може да се поискат средства от Европа, заяви още Гилаури.
Идеята за доставки на газ за България през Грузия и Черно море датира отпреди няколко години. Тогава на експертно ниво бяха проведени няколко срещи между експерти от "Булгартрансгаз" и грузинската нефтена и газова корпорация GOGC. На идейно ниво бяха обсъждани различни варианти за пренос на синьото гориво, сред които бяха както изграждане на терминали за втечнен газ на двата бряга на морето, така и свързването им чрез тръбопровод. Първият вариант обаче е по-удачен предвид възможностите и нуждите на двете държави, коментираха експерти.
По време на срещата си българският премиер и грузинският му колега Ника Гилаури се разбраха за обща среща с турския министър-председател Реджеп Тайип Ердоган у нас до крaя на годината.
Основната тема ще бъдат общите интересни на трите страни, които се явяват врата между Азия и Европа, за износ и доставки на ток. Част от електроeнергията ще идва от 15 ВЕЦ, които се намират на територията на Грузия. Борисов обясни, че става дума за суапови сделки, като така ще се продава ток и на Грузия, и на България в различни посоки. Най-вероятно, ако грузинският ток влезе в обща електропреносна мрежа, може да стига по-лесно и до Европа. По въпроса скоро в България ще се проведе и среща на ниво министри, тъй като вицепремиерът Симеон Дянков и Ника Гилаури са добри приятели и са работили заедно, каза още Борисов.
"България подписа меморандум за подкрепата на Грузия за членство в НАТО. Страната има най-много войски в Афганистан и затова на срещата в Чикаго ние ще я подкрепим", категоричен бе още Борисов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com