София. В понеделник в София ще се проведе третият за тази година българо-китайски бизнес форум. Представители на 40 предприятия от град Тиенцин ще се срещнат с български фирми в софийския хотел "Шератон". Какви са възможностите за сътрудничество и преживяват ли ренесанс отношенията между Китай и България, попитахме Юан Кехуа, икономически и търговски представител към посолството на Китай у нас.
- Преживяват ли ренесанс търговските отношения между Китай и България, г-н Юан?
- Китай и България имат много добри взаимоотношения - и търговски, и дипломатически и те са от много отдавна. 30 г. след отварянето на Китай за света икономиката ни бележи много бърз растеж и развитие, имаме технически напредък и обществената сфера много се подобрява. Същото се отнася и за международното сътрудничество. Част от нашата стопанска реформа е да засилим икономическото сътрудничество с приятелските страни. Затова търговията и сътрудничеството с България са от взаимна изгода и са много ползотворни. България има и много други преимущества. Например културните и туристически ресурси на страната ви, както и отличното местоположение. Затова през последните две години много китайски фирми дойдоха тук, за да търсят своя шанс за бизнес. Между тях са и такива, които технически подкрепиха българската индустрия - в автомобилното производство например. Обменяме опит и в услугите, и търговията. Това ни дава импулс за укрепване на сътрудничеството между Китай и българската автомобилна индустрия, така че да се постигнат високи технически нива, да се постигне световното техническо равнище.
- Предвиждате ли разширяване на сътрудничеството в автомобилостроенето?
- Направили сме много реални стъпки. Въпреки че конкретните резултати са налице едва от една година, през 2013 г. на пазара ще излязат нови модели. Марката се утвърди и развива много добре в България и затова искаме заедно с българските ни партньори да отворим нови пазари в региона и дори по-далеч. Имаме намерение да започнем скоро да продаваме автомобили в Унгария и Италия. Затова залагаме на разширение не толкова в производството, колкото в продажбите. Обсъждаме и разширяване на производството и произвеждане на автобуси и тролейбуси.
- Доволен ли сте от икономическия форум, който се проведе наскоро в Пловдив?
- Пловдивският форум е голямо събитие, което българското правителство организира за разширяване на взаимоотношенията между китайския и българския бизнес. Дойдоха 120 компании със 150 участници от китайска страна, това е забележително. Участваха и много български предприятия - около 200. Те се информираха от първа ръка за възможностите за сътрудничество. Китайските предприемачи дойдоха подготвени, те бяха запознати с българските условия и вашата икономика, но преките контакти не могат да се заменят с нищо. Китайският бизнес отчита, че икономическата среда в България сега е много добра. Споделиха ми, че българското вино и млечни продукти ще имат добър прием на нашия пазар и държат на сътрудничество в тази насока. Доколкото знам, фирма от китайската южна провинция Гуандон иска да сътрудничи с България в балнеотуризма. Намеренията са да доведат китайски пенсионери, за да използват ресурсите на българските минерални извори и спа комплекси.
- Към кои извори и курортни градове е интересът?
- Става въпрос за Велинград. Аз също посетих този курортен град и много ми хареса. Най-много ми хареса начинът, по който се използва минералната вода, и смятам мястото много подходящо за почивка и лечение на наши граждани. Дори да не е точно там и другите извори и курорти в България са много хубави и лечебни.
- Една от най-големите сделки, договорена на българо-китайския форум в Пловдив, е за износ на вино от избите на "Винпром Пещера". Коя е причината за този голям интерес към една от най-добрите ни винарни?
- На китайския пазар българското вино не е толкова добре познато, поне за момента.
Защото при вас няма една голяма винарна, която да произвежда достатъчни количества, за да може да задоволи огромен пазар като китайския. След посещението в Пловдив нашите търговци прецениха, че качеството на това вино е отлично. То е доста по-добро от много от известните марки, продавани в Китай. Когато нашите бизнесмени опитаха това вино в Пловдив, те казаха: "Искаме да купим всичко!". Така бяха направени много големи поръчки от страна на китайски търговци. Доста от тях познават българското вино и го харесват. Тук е мястото да отбележа, че за съжаление то не се рекламира много в Китай въпреки качествата си. Мисля, че браншовите организации на винарите у вас би трябвало да обединят усилията си за това, както и в търговията и износа. Ако има повече реклама, искрено се тревожа, че българското вино ще свършва бързо и договорените количества няма да стигнат. Ние виждаме големи възможности за сътрудничество в тази сфера и бихме искали от правителството да разшири платформата за това сътрудничество. Затова на 1 юли е организиран още един такъв форум за разширяване на търговските и икономическите връзки. Имаме намерение да каним все повече китайски предприемачи, които да се убедят във възможностите на България, да имат шанс да се срещнат с българските си колеги.
- Какво ще бъде събитието на 1 юли?
- От град Тиенцин ще дойдат представители на около 40 китайски предприятия за търговска среща с български фирми, която ще е в София, в хотел "Шератон". Организира се от управата на град Тиенцин и българското Министерство на икономиката и енергетиката. Това голямо събитие ще е третото поред - имахме бизнес форуми през май, юни и сега през юли.
- От какво се интересуват китайските предприемачи?
- На пловдивския форум няколко предприятия изявиха намерения за организиране на производството на мед, например една фирма от Шанхай. Друга компания от същия град иска да произвежда в България гъби. Те вече имат търговска мрежа в ЕС и искат у вас да организират производство. През тази година ще поканим един туроператор и българска медия да участват в Китай в голямо мероприятие за туризъм. На него ще обсъдим конкретни мерки за сътрудничество. В момента и българското, и китайското правителства отдават голямо внимание на развитието на този отрасъл. Имаме много добри намерения и идеи, остава най-важното - да ги реализираме. Най-голямата трудност е осъществяването на авиопревозите на туристите, тяхното превозване от аерогарата до хотелите и други туристически и търговски обекти, както и до забележителности вътре в страната. Това важи особено за големите групи туристи, които идват в България. Добрата организация ще даде възможност на китайските граждани да се запознаят с красотата на страната ви, а ако това се случи, все повече китайци ще искат да идват тук.
- Какво друго бихте препоръчали да се подобри у нас, за да се разширят взаимоотношенията ни?
- Подписахме споразумение за защита на инвестициите и споразумение за икономическо сътрудничество между България и Китай. В последните години сме подписали много такива спогодби. За да стимулира инвестициите, китайското правителство предоставя специални кредитни линии. През април м. г. бившият китайски премиер предложи 12 мероприятия във Варшава за сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа, включително и за България. Това са много реални и изпълними стъпки за насърчаване на сътрудничеството. Инициативите, които проведохме в последната година в България, са именно част от обявените мероприятия в Полша. Предстои още едно събитие в град Чонцин - ще има среща на предприемачи на местно равнище с фирми от Централна и Източна Европа. Бихме искали да поканим на тази среща и представители на правителството, и предприемачи от четири града от България, за да обсъдим взаимоотношенията ни. Там ще имат уникалната възможност да се срещнат с хора от бизнеса на повече от 30 града от няколко китайски провинции. Китай вече има голям опит в сътрудничеството си с други държави по света. Ние искаме също да обменяме опит с България на равнището и на нейното правителство, както и на местните власти на базата на взаимната изгода. Затова търсим пряката подкрепа на българското правителство.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com