По-малкият брой изпушени цигари не намалява риска за здравето

Погрешно е да смятате, че ако просто намалите броя изпушени цигари на ден ще намалите значително и риска за здравето си. За да се случи това трябва напълно да ги спрете, с което може да увеличите продължителността на живота си, съветват кардиолозите.
Тютюнопушенето е една от най-сериозните причини за развитието на сърдечно-съдови заболявания и острите им състояния като инсулт и инфаркт, напомнят специалистите. Според тях, спирането на пушенето удължава живота на човека и пушачите трябва да спрат цигарите, ако искат да ограничат вредния ефект на дима върху всички органи и системи. Рискът от възникването на болести, свързани с пушенето, намалява години след пълното спиране на тютюневия дим и може да се говори за намаляване на вредата чрез преминаването към системите за нагряване на тютюн и електронните цигари.
Електроннните цигари и устройствата с нагряване на тютюн са доказан метод за намаляване на вредата от тютюнопушенето, но пушачите, които ги редуват с цигари може да започнат да пушат отново и дори да увеличат количеството. „Превключването“ между алтернативите и традиционните цигари може да предизвика обратен ефект, казва гръцкият кадриолог д-р Дмитри Рихтер.
„Защото така хората продължават да приемат и вредните катрани от цигарите. Аз препоръчвам хората да се опитат да направят промяната и да преминат изцяло на алтернативни устройства. Това е естествен психологически процес –ако двойната употреба продължи прекалено дълго, хората в крайна сметка се връщат към цигарите и даже пушат повече отколкото са пушили преди“, обяснява д-р Рихтер, който е президент на Съвета по клинична практика на Европейското общество по кардиология, член на Европейското кардиологично дружество и член на Американската сърдечна асоциация.
„1/3 от сърдечно-съдовата смъртност се дължи на тютюнопушене, а продължителността на живота на пушачите намалява с 10 години спрямо непушачите. Това е страшно много време“, категоричен е и унгарският кардиолог д-р Емил Толди – Шедел, председател на Медицинското общество за намаляване на вредата в Унгария и генерален директор на болница „Св. Ференц“ в Будапеща. По думите му традиционният лекарски съвет „спри да пушиш“ очевидно не води до резултат, при положение, че 48 % от пациентите с коронарна болест, 57 % от получилите инсулт и 72 % от тези с периферна коронарна болест, продължават да пушат.
„Затова трябва да помислим и за прилагане на подхода за намаляване на вредата от тютюна, защото не можем да изоставим тези пациенти“, казва унгарският кардиолог.
Гроздан Караджов събра очите на всички. Неприличният...
Напрежение във Ватикана! Има ли проблем с папата
Изпитание! Ето какво готвят скоро на шофьорите
Най-баровският квартал с най-много празни жилища в Со...
Взрив! Гешев с нов удар по Борисов
Джизъса хвърли бомба: Много съм влюбен
Съдия изпълнител разпродава първата частна фирма в Бо...