Омбудсманът иска закон, регулиращ даренията

Хората се оплакват от липса на електронни рецепти и места в болниците

Омбудсманът иска закон, регулиращ даренията | StandartNews.com

Закон, който да регулира начина, по който се събират и раздават средствата от дарения, поиска омбудманът Диана Ковачева пред бТВ. Повод е грандиозният скандал платформата Хелп Карма.

"Беше направен един много сериозен удар върху доверието на хората, които даряват”, каза Ковачева. Даренията, по думите й, трябва да бъдат максимално осветени. Държавата в случаите за болни деца трябва да се намесва повече, за да решават тези проблеми", поясни омбудсманът.

„Зелените коридори“ не бива да ограничават права. Те трябва да дават права, а не да ги отнемат и това e смисълът. Сигурност трябва да има, но между сигурността и правата трябва да има баланс. Винаги, когато има непропорционално ограничаване на права по признак като възрастта например, говорим за дискриминация“, каза още Диана Ковачева.

Общественият защитник разказа, че е получила много жалби за „зелените коридори“, но сега има недоволство сред „по-младите“: „Факт е, че здравният министър реагира много бързо след недоволството на гражданите. Не знам защо се наложи да има нова заповед, тъй като има такава от пролетта, която даваше възможност да се пазарува от възрастните от 8:30 до 10:30 ч., а в останалото време могат пазаруват всички останали. Мен сме сезираха заради това, че 8:00 ч. е много рано и е тъмно, студено и мъгливо. Сега с тези коридори възроптават и по-младите хора, които на практика са изключени от възможността да влязат в магазините, но и в аптеките, което е проблем“, каза още Диана Ковачева. Според нея „локдаунът“ е крайна мярка и се надява да не се стигне дотам. При затваряне обаче държавата трябва да компенсира и подпомогне гражданите.

Друг проблем, за който сигнализират гражданите, е липсата на електронни рецепти. А също така и за липсата на места в болниците. Този проблем също трябва да бъде решен и да има яснота колко свободни места има във всяко едно лечебно заведение във всеки един момент, заяви Ковачева.

Омбудсманът отбеляза, че има добра комуникация с министерството на здравеопазването и е направила препоръки по гореизложените проблеми.

Общественият защитник коментира и жалбите на граждани за сметките от "Топлофикация" и за вода. По нейните думи в новия закон, който се готви за ВиК има пробойни. Предвижда се създаването на ВиК комисия, но тя не може да осъществява ефективен контрол. Ковачева е категорична, че цената на водата трябва да бъде обвързано с качеството ѝ, а на много места има големи загуби по водопреносните мрежи.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай