Омбудсманът: Необходим е регистър на лекарските грешки

Омбудсманът: Необходим е регистър на лекарските грешки | StandartNews.com

София. Необходимо е да се създаде регистър на лекарските грешки. Не, за да злепоставя медиците, а, за да посочва тези от грешките, които не трябва да бъдат допускани повторно. Това обясни националният омбудсман Константин Пенчев при откриването на международен семинар, посветен на лекарските грешки, който се провежда днес и утре в столицата.

„Постави се въпросът наскоро в парламента и за закон за пациента, в който също могат да бъдат регламентирани тези отношения. Има много неща, много мнения, но аз се надявам да вървим напред, обединени от идеята, че трябва да пазим правата на пациента, защото всеки от нас е пациент, но трябва да пазим и правата на лекарите, защото те вече не останаха в България", заяви Пенчев.

Според бившия евродепутат Антония Първанова липсата на регламенти по отношение на лекарските грешки у нас е една от причините често лекари да бъдат обвинявани неоснователно.

За лекарските грешки в много случаи вина носят лекарите. Понякога обаче проблемът е свързан с организационен дефицит или лош мениджмънт на лечебното заведение, посочи Антония Първанова, цитирана от "Дарик"

„При всеки един дефицит съм сигурна, че може да се ползват добри практики и сериозен международен опит, защото персоналът, който е допуснал грешка, защото в голяма част от случаите не е само персонална грешката, а е на целия екип, тогава могат да бъдат тези екипи обучавани и съответно да бъдат избягвани последващи случаи", посочи Първанова.

„В България ще ви дам като куриоз за неща, които се приемат като проблем на самия пациент, а не като медицинска грешка, като например да ви спукат вената при венозна манипулация, се казва „имате слаби вени". В световен мащаб това си е чиста медицинска грешка", каза тя.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай