Горчивата истина за новите пенсии

Парите на пенсионерите бяха актуализирани по т.нар. "швейцарско правило"

Горчивата истина за новите пенсии | StandartNews.com

Продължават проблемите за родните пенсионери.

Започна изплащането на новите, по-високи пенсии, които влязоха в сила от началото на месеца. Повишението е извършено по т.нар. "швейцарско правило", според което пенсиите в България се актуализират спрямо инфлацията. Увеличението този път е с 8,6%.

Очаква се средната пенсия до края на годината да се доближи до психологическата граница от 1000 лева (511.29 EUR) – тя ще бъде 975 лева и 18 стотинки (498.6 EUR). Ръст има и при минималната пенсия за осигурявалите се лица, която вече е 630 лева (322.11 EUR). Увеличава се и социалната пенсия за хората без трудов стаж, но с навършена пенсионна възраст – тя ще бъде в размер на 333 лева (170.26 EUR).

Но усещат ли възрастните хора реално увеличението на доходите си, или допълнителните средства, които получават, просто биват "изядени" от растящите цени? БНР с кратко допитване, за да разберем.

Лъчезар е бивш учител, пенсионер от близо две десетилетия. Не се чувства по-богат. Освен това се опасява какво ще се случи след Нова година, когато ще приемем еврото.

"На мен още не ми е изплатена новата пенсия. Те няма да оправят положението, защото редовите пенсионери са под прага на бедност, без изключение. С неприятен трепет очаквам влизането на еврото. Защото съм против смяната на валутата, иска ми се да е лев. А и не ми се иска целият народ да обслужва интересите на 300-400 човека. Целта е нашият резерв да влезе в Европейската банка, а се отпускат брюкселски пари и нашите управници да имат какво да крадат", минорна прогноза прави Лъчезар.

Анна пък е бивша работничка в производствено предприятие по времето на социализма, а след промените работи в частния сектор. И за нея най-големият проблем е битовият и по-точно – високите цени:

"Цените вървят нагоре, пенсиите минимално се повишават и няма абсолютно никакво съответствие. Тоест пенсионерите пак се чудят лекарство ли да купят, мляко ли да купят, дрешка ли да купят. Това е."

Емил е работил дълги години в една от най-елитните по времето на социализма фирми – "Техноимпекс", бил е и зад граница. И въпреки това получава под средната пенсия.

"Не сме стигнали чак дотам (до средната пенсия от 975 лв.). По-малко са, но са ми достатъчни. Увеличили са ми я с 60 лева, нормално. Стараят се ужким да има някакво равновесие между скока на цените и повишението на пенсиите, но като че ли не успяват. И това е защото цените ги диктуват търговците, а пенсиите ги диктува държавата. А търговците си гледат техния интерес, няма кой да ги контролира. Ясно е, че ще има някакъв дисбаланс, но нека видим! В момента, за съжаление, правителствата са "надправителствени" – те се крепят от сивия сектор. Той определя цените и политиката! Защото ако властта и политиците се откажат от него, няма кой да ги подкрепя", отбелязва Емил.

Ръстът на пенсиите през последните години е безспорен, но бива "изяждан" от скока на цените – категорична е Мика Зайкова, дългогодишен синдикалист, бивш депутат и председател на парламента, а днес самата тя пенсионер.

"Това не е предимство на този или който и да е кабинет, това е решено със закон и то не от вчера. 8,6% повишение – дали са станали по-богати пенсионерите? Много съжалявам – с 8,6% са повишени пенсиите, като имате предвид, че 80% от пенсионерите получават пенсии под 1000 лева. Издръжката на живота в България за предходното тримесечие наближава 1500 лева. А когато към това добавим ежедневното поскъпване на стоките – най-вече храните от т.нар. "малка потребителска кошница" с 27 основни продукта, както и увеличението на цените на ток, вода и парно, става ясно, че пенсионерите не са станали нито по-малко бедни, нито по-богати."

Според Мика Зайкова, официалната статистика за цените в т.нар. "малка кошница" с основни храни е неадекватна, тъй като отчита цените на борсите и тържищата, а не тези за крайния потребител.

Тя дава и рецепта как да се реши все по-наболелият проблем с пенсионната система, при условие, че работещите стават все по-малко – да се премахне максималният осигурителен доход, т.е. хората, изкарващи много повече, да плащат пълни осигуровки, както и пенсиите да се изчисляват на база внесени осигуровки, а не заради дадени преференции по сектори. И в крайна сметка – пенсионерите ще имат нормален стандарт тогава, когато доходите им достигнат окончателно нивата за издръжка на живота – практика, вече наложена в останалите страни от ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай