Газовият ни пъзел се подрежда

Борисов може да даде на Путин железобетонни гаранции от Европа за хъб "Балкан", казва проф. Атанас Тасев

Газовият ни пъзел се подрежда | StandartNews.com

Интервю

- Г-н Тасев, очаква се енергийната тема да бъде водеща в разговорите на Бойко Борисов при визитата му в Русия. Какво може да очакваме като резултат от посещението ?
- Ясно е за какво става въпрос още след като от Русия се завърна Румен Радев. Защото за разлика от битуващото мнение, че президент и премиер са в ежедневни противоречия, очевидно е, че по важните въпроси имат пълно съгласие. Президентът Радев опипа почвата, защото той няма правомощията на изпълнителната власт по два основни въпроса. Първият е рестартът на проекта АЕЦ "Белене" и възможността руската страна да участва в него. И вторият изключително важен въпрос - за газовия хъб "Балкан", който без руски газ няма как да се състои. Ние трябва да имаме поне три различни източника. Единият е руският газ, вторият - тези милиард кубика, който ние предвиждаме да получим по Трансанадолския газопровод, както и тези количества, които ние виртуално можем да търгуваме с гръцката страна по съществуващата мрежа на трансбалканския газопровод.

- Как обаче руският газ може да стигне до България ?
- Втората тръба на "Турски поток" да продължи към България или тя да премине по досегашния маршрут и да се включи на европейска територия на Паша дере, на 15 км от Варна. Този вариант обаче е по-малко вероятен. Към днешна дата има съобщение, че турската страна е съгласувала сухопътната част на трасето на втората тръба на "Турски поток", което означава, че реално тази тръба ще дойде към България. Много важно е, че ще мине по транзитен газопровод от турска територия, който е съобщност на "Газпром" и на турската компания "Боташ". По-важното обаче е тази тръба да има и измерителна станция на наша територия. Сега нямаме, т.е. газовите потоци не са под наш контрол, а под контрола на руската страна и крайните потребители. А сега и този въпрос може да бъде поставен. При поставена газоизмерителна станция на наша територия, ние ще можем да миксираме и от другите направления. И през наша територия да продаваме вече не руски газ, а газ "балканска смес", както има "уралска смес" за нефта. Което автоматически означава, че от структурна гледна точка се залага реалната основа за бъдещия газов хъб "Балкан".
На 12 юни ще има обсъждане на проекта за газов хъб "Балкан" в Брюксел. И това също е много знаково, защото ние не повтаряме грешките от предишните проекти. Знаете, че по решение на ЕК, а и под натиск, беше прекратен проекта "Южен поток", а сега ние поставяме въпроса в Брюксел и има предварително съгласие за това. Освен това газовият хъб "Балкан" е в списъка на проектите, които представляват взаимен интерес за съседните страни и ЕК го подкрепя не само вербално, но и материално. Следователно Борисов, отивайки в Русия, този път ще каже на господин Путин, че неговото основно изискване за т. нар. железобетонни гаранции, е изпълнимо при тези условия. Това е вторият съществен момент. И останалото е това, което президентът направи, за да стопли отношенията между България и Русия. И във връзка с предстоящото провеждане на българо-руска Комисия за икономическо сътрудничество, очевидно ще бъдат поставени доста трудни въпроси. Ние сме специалисти в производството на оръжие и модернизация и някои други неща, които очевидно ще бъдат в контекста. И ние най-после да разширим чисто търговско-икономическите си отношения с една от големите икономически сили.

- В последните дни се чуха следните изявления: на 24 май сръбският министър на енергетиката Александър Антич съобщи, че се е договорил с "Газпром" за дългосрочно сътрудничество по разширяване газопреносната система на Сърбия "и особено за тръбопровод от границата с България до тази с Унгария". На икономическия форум в Санкт Петербург пък италианският депутат Пало Гримолди от националистическата партия "Северна лига" призова "Турски поток" да бъде продължен през България до Италия. Това означава ли, че може би вече има договорка руският газ да мине през България ?
- Естествено. Точно това означава. Около 10 млрд. куб. м остават като възможност за транзит. Но за да се спази третият пакет и да се реализираме идеята за газов хъб "Балкан", ние ще ги купим и ще продаваме на сръбската граница, примерно. Преминаването през страната ще бъде по наши тръби, смесен газ евентуално с този от Азербайджан и по цена, която ние договаряме. А от сръбската граница нататък количествата могат да отидат до Сърбия, до Хърватска и да стигнат през Унгария до Баумгартен, който е крайната цел. Защото южната част на Италия като консуматор на газ не е най-благоприятна. Не случайно и руската страна се обръща към идеята да мине през нас, защото имаше проблеми по трасето на бъдещия газопровод в Италия, който да бъде продължение на тръбата на "Турски поток 2. Така че в момента нещата са изцяло в наша полза. Подписаното споразумение на "Газпром" със Сърбия означава само едно - че Белград ще помогне на територията на сръбската страна да се разшири газопреносната мрежа. Защото интерконекторът, който се предвижда между нас и тях, е от порядъка на 1,5 - 2 млрд., а всъщност става въпрос за около 8-10 млрд. Ние изцяло ще си поемем разходите през нашата страна, като ще трябва допълнително да разширим трансбалканския газопровод по посока Сърбия. Но ние ще натоварим отново нашите компресорни мощности. Защото в противен случай цялата ни газотранспортна система ще остане суха. А сега се възражда тази възможност и както виждате, пъзелът се подрежда благоприятно за нас.

- Това означава ли, че тръба през България ще бъде най-рентабилният от икономическа гледна точка вариант за снабдяване с газ на Австрия и Италия ?
- Става въпрос не толкова за Италия, а за интересите на Русия и на България. В дадения случай те съвпадат. Маршрутът през България, Сърбия и Унгария до Баумгартен е по-благоприятният. Освен това има и предварителна дейност. По проекта "Южен поток" по трасето и на нашата територия, и на сръбска, и на унгарска, са приключили проектните процедури, по обезщетяване на собствениците на земята и т.н. Освен това Русия и Сърбия си имат специални взаимоотношения и напълно естествено е, че по-добрият начин Сърбия да получи допълнителни количества газ, в т.ч. и за транзит, минават през точно този проект за газовия хъб "Балкан".

- Стана ясно, че ръководителите на "Газпром" Алексей Милер и на "Газпром нефт" Александър Дюков са обещали на Сърбия строителство на допълнителни подземни газохранилища, така че те да се увеличат от около 300 милиона на 1 млрд. куб. м. Това означава ли, че и Белград крои планове да свой хъб, който да конкурира нашия хъб "Балкан"?
- Това абсолютно не противоречи. По трансбалканския газопровод 18 млрд. минават през нас, но това не е хъб. Ако ние купувахме на границата с Исакча и продавахме, тогава - да, ние щяхме да строим газов хъб. Ето, това в момента ни се налага, искаме или не, за да се спази третият енергиен пакет. Ние се превръщаме в страна, която ще извършва търговските сделки, "Булгаргаз" ще трябва да се развие като корпорация. Едновременно с това сделките могат да стават на турската граница, при което могат и сърбите, и австрийците да дойдат да купуват. А за да бъде хъб, трябва да сложим отгоре и правилата за търговия и достъп до преноса на мрежата при съответните условия, които също са регламентирани от европейските директиви.
С реализацията на газовия хъб "Балкан" ще възстановим приходите за държавата, които досега получавахме от трансбалканския газопровод. Иначе с "Южен поток" нещата щяха да изглеждат по съвсем различен начин. Но "Южен поток" отиде в историята. Сега задачата е да минимизираме загубите от непоследователно геополитическо решение от страна на Европа.

- Как ще се отрази на България споразумението, което наскоро постигнаха ЕК и "Газпром ? Споразумението с Брюксел означава ли и отпадане на риска от дела заради провала на "Южен поток"?
- Там еднозначно е казано, че руската страна няма претенции. Там отпадат много важни клаузи. Знаете, че имаше клаузата "тейк ор пей" - вие заявявате определени количества газ и ако не ги консумирате, трябва да ги заплатите и ще ги получите след определен период от време, т.е. поставяте се в икономически неизгодна ситуация. Сега отпада това като задължение от страна на Русия, което означава че газът може да тече от север на юг и обратно. Можем да връщаме газ и в Украйна по празните тръби. Но най-важното в това решение е по отношение на ценообразуването. В момента ние сме в изключително благоприятна позиция - когато цената на газовите хъбове стане по-ниска от тръбния газ, спокойно може да заявим претенции.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай