Инвеститорите искат да чуят, че борсата е приоритет за държавата
Бизнесът ще се състезава за качествени кадри, липсата им ще стане спирачка за икономиката, казва Камен Колчев
Растеж и стабилност, финансова политика, инвестиции, експорт. Това са темите, които ще бъдат обсъждани от управляващите и бизнеса по време на осмата национална дискусия "Да! На българската икономика", която ще се проведе на 25 април. Какви са възможностите на капиталовия пазар и какво се очаква от държавата за развитието му, попитахме Камен Колчев, главен изпълнителен директор на "ЕЛАНА Финансов Холдинг".
- Г-н Колчев, как се развива капиталовият пазар в България през последните няколко години и какви са прогнозите ви са по-нататъшното му развитие?
- В последните няколко години капиталовият пазар в България просто не се развива. Той имаше своето добро време в периода 2000 - 2007 г., когато видяхме редица добри публични предлагания, ръст на оборотите и инвестициите. След като настъпи глобалната финансова криза, пазарът се срина заедно със всички останали пазари. Разликата при нас е, че не се възстанови, докато всички останали пазари вече достигнаха предкризисните си нива и обороти. В България не реагирахме адекватно,
не предприехме никакви антикризисни мерки
и резултатът е налице. В Полша и Румъния например, чиито пазари са най-близо до нашия, в пика на кризата през 2011 г. листнаха миноритарни пакети на енергийните компании, което не само предотврати спада, но доведе до ръст на пазарите им. И най-важното - до привличане на външни инвеститори. Не коментирам изобщо по-развитите пазари, където държавите излязоха с програми за стимулиране и финансова подкрепа.
Капиталовият пазар е важен канал за привличане на инвестиции в държавата, а инвестициите са основна предпоставка за икономически ръст. За съжаление, при нас този канал за инвестиции не работи от 2009 г. Това е една пропусната възможност за последните 7 - 8 години, защото през капиталовия пазар биха могли да влизат в държавата по 0.5 - 1 млрд. лв. годишно.
Има едно интересно изследване на Световната банка сред 80 държави, в което се установява, че ръст с 10 процентни пункта на пазарната капитализация на борсата спрямо БВП
води до нарастване приблизително с 2500 евро на БВП на глава на населението
Това за България би било ръст от 30%. Статистиката за Полша и Румъния е показателна. Те са толкова по-напред с БВП, колкото са напред борсите им.
Като прогноза мога да кажа, че няма пазарна икономика без капиталов пазар, така че нашият пазар ще се развива. Въпросът е дали ще го оставим да се развива еволюционно и ще търсим още 20 години растеж, базиран основно на еврофондове, или ще вземем активни мерки за развитието му и за две-три години ще добавим растеж и ще видим резултати за икономиката, като привлечени инвестиции и икономически ръст. Това е въпрос, на който трябва да си отговорят и управляващите.
Една от идеите за развитие е да направим това, което другите отдавна направиха - да се листнат миноритарни дялове от останалите държавни дружества, основно енергийните. Това може да донесе между половин - един милиард в Българския енергиен холдинг /БЕХ/, които могат да се използват или за рефинансиране на задълженията му, или да бъдат изплатени на държавата като дивидент и да влязат във фиска.
Важно е също, че това ще доведе до подобряване на управлението на тези дружества, тяхната ефективност и съответно ще намали загубите в енергетиката. Това, от своя страна, пък
може да допринесе за намаляване на цената на тока
Друга идея, която може да допринесе за развитие на капиталовия пазар, е раздвижването на "спящите акции" от масовата приватизация в Регистър А на борсата. Има много начини това да се случи и то трябва да стане, защото оставени пасивни, тези акции са само обект на обезценка и на кражби.
- Какво ще донесе приватизацията на БФБ?
- За съжаление приватизацията на два пъти започва и спира с оставката на поредното правителство. Надяваме се този път процедурата да стигне докрай. Купувач трябва да е водещ борсов оператор, защото това ще качи българския пазар веднага на мониторите на големите играчи. Това неминуемо ще доведе до повишаване на интереса към борсата и нейния оборот. Проблемът на борсата е липсата на външни инвеститори, което води до ниския оборот. Липсата на интерес се дължи на лошите сигнали, които те получават - както през хаотични законодателни или други действия - така и посланието, че за самата държава този пазар не е приоритет. Ако този пазар бъде обявен за приоритет, без това да изисква каквито и да било финансови усилия от страна на държавата, това ще доведе до интерес от външни инвеститори, а също така и от местни компании, които ще искат да се листнат. В момента спиралата върви надолу, ние трябва да обърнем посоката й. Морална и вербална подкрепа за пазара от страна на държавата и стъпки за листване на държавни дялове могат да доведат до пълна промяна в посоката и ползи за икономиката.
- Какво трябва да се направи, за да се постигне стабилен ръст на българската икономика?
- За стабилен ръст трябват основно инвестиции. Ситуацията ще бъде по-добра, ако държавата подкрепя инвестициите, особено големите инвестиции, и ако ги търси активно. За да идват инвестициите на глобалните компании тук, а не в Румъния или Хърватска. Но за това трябва целенасочена политика. Трябва едно звено да преследва тези инвестиции и когато премиерът отива в дадена страна, където има компании с интерес към региона, той да се срещне с тях и да им обещае това, което очакват.
Вече посочих, че неизползването на капиталовия пазар като канал за генериране на ръст е пропусната възможност за икономиката - може би то е "спестило" няколко процентни пункта ръст от БВП пред последните години.
- Забелязва ли се у нас липса на обучени кадри, или имаме достатъчно квалифицирана работна ръка?
- Недостиг на качествени кадри има навсякъде по света. Тук този лайтмотив много често служи за оправдание за това, че един бизнес не върви. Трябва да свикнем с тази даденост на пазарната икономика, че ще трябва да се състезаваме за качествени кадри.
Доскоро се живееше с мисълта, че като ни потрябват хора, тях ги има на улицата
Отделен, изключително важен въпрос, са пропуснатите 20 години в образователната система, които трябва да се наваксват. Ако не се въведат промени в системата на образованието, липсата на качествени кадри ще се превърне в спирачка за развитието на икономиката точно толкова, колкото и липсата на инвестиции.
- Какво научихте и постигнахте за 25 години в ЕЛАНА и какви цели гоните оттук нататък?
- Нашата компания през целия си път е вървяла напред чрез стъпки за развитие на самия пазар. Затова и голяма част от проектите ни са важни етапи в историята на капиталовия пазар. Това е така, защото винаги сме били ориентирани към създаването на дългосрочен бизнес, на поминък, а не към възползване от ударни моменти или ситуации. Така че развитието на секторите, в които работим, ще продължи да ни бъде основна цел.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com