1.„Морско право и индустрия“
Обучението по специалността се осъществява съвместно с Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, с координираща институция ВВМУ. Обучението завършва с разработване и защита на дипломна работа. Дипломата се издава от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
2. „Корабен сервизен инженер“
Обучението подготвя висококвалифицирани инженерни кадри,
притежаващи знания и умения за проектиране, менажиране, диагностика,
първоначална настройка, анализ и консултиране за изграждане на съвременни
корабни системи, като сервизни инженери от страна на производителите на
системите, корабостроителните или кораборемонтните заводи или от страна на клиента – корабособственик.
3. „Корабен технически суперинтендант“
Към момента в България обучение за корабни технически суперинтенданти се предлага единствено във ВВМУ. Специалността е насочена към корабни специалисти от практиката, които желаят да изучат особеностите на управлението на техническата част в корабните компании. Това ще им даде възможност да се реализират в различни корабни компании.
4. „Енергиен преход в корабоплаването“
Обучението е открито за всички, завършили бакалавърски програми в областта на машинното инженерство и мениджмънт на водния. Включва изучаване на нормативна рамка, финансиране и управление на изграждането на технологии на енергийния преход, природен газ, улавяне и утилизация на въглероден диоксид, синтетични горива и др.
5. „Софтуерни и мрежови технологии“
Обучаемите ще научат основните принципи на DevOps като автоматизация, сътрудничество, непрекъсната интеграция и непрекъсната доставка. Те ще разберат как DevOps може да подобри процесите на разработка и доставка на софтуер и как DevNet спомага за управлението на мрежови устройства чрез програмни интерфейси и инструменти за оркестрация. Програмата има за цел да предостави на студентите знания и умения, свързани с разработката и управлението на софтуерни приложения и инфраструктура.
6. „Дигитална трансформация“
Бакалавърската програма предлага възможности за усвояване на знания и умения по отношение на съвременните информационни и комуникационни технологии. Обърнато е специално внимание на развитието на професионалните и социални умения и компетенции на обучаемите.
7. „Изкуствен интелект и смарт технологии“
Курсът предоставя знания и умения, които са критично важни за развитието на иновативни технологични решения. В програмата са включени дисциплини, покриващи последните достижения в областите на машинното обучение, роботиката, обработката на данни и други, което осигурява актуална и конкурентоспособна подготовка.
8. „Космическо инженерство и технологии“
Военноморското училище стартира нова магистърска програма „Космическо инженерство и технологии“, в която преподават родни специалисти и международно признати учени в сферата на космическите науки. 70% от учебната програма включва практическа работа. Курсът е подходящ за всеки завършил инженерна специалност, математика или физика в ОКС „бакалвър“.
9. „Компютърна криминалистика“
Студентите получават професионални знания и развиват умения за изготвянето на криминалистични изследвания за нуждите на правоохранителните и правораздавателни институции в Р България, както и за изготвяне на разследвания на киберинциденти. Подготовката запознава с нормативната уредба за извършване на експертни изследвания в различните съдопроизводства (граждански, наказателен и административен процес), както и техническите методи за изследване на електронни доказателства и други данни, имащи отношение към експертното изследване.
10. „НАЦИОНАЛНА И РЕГИОНАЛНА МОРСКА СИГУРНОСТ“
Успешно завършилите получават познания в следните направления: контрол на националните морски пространства, безопасност и сигурност на пристанищната и цялата транспортна морска инфраструктура, основи на управлението на информационната сигурност, наблюдение и контрол на обекти и пространства; основни принципи, методи и средства за управление на екип; управление на човешки, финансови, материални, информационни ресурси.
11. „ИНТЕЛИГЕНТНИ СИСТЕМИ В ТРАНСПОРТА (МЕХАТРОНИКА)“
Успешно завършилите получават задълбочени познания по програмиране, микропроцесорна техника, механика, както и практически познания за работа със съвременни 3D принтери и скенери, и др.
12. „КОРАБОВОДЕНЕ“
Специалността е сред основните във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ (ВВМУ), в която се подготвят командни кадри за корабоплаването. Освен диплома за висше образование, те получават и всички необходими сертификати за своята бъдеща реализация.
13. „ КОРАБНИ МАШИНИ И МЕХАНИЗМИ “
В специалността се подготвят висококвалифицирани корабни инженерни кадри, като випускниците получават 100% реализация на длъжностите: „вахтен механик в машинното отделение с обслужване“, „дежурен механик в машинното отделение с безвахтено обслужване“.
14. ,,ЕЛЕКТРООБЗАВЕЖДАНЕ НА КОРАБА“
Успешно завършилите специалността могат да заемат длъжността „корабен електромеханик“ на съответния клас кораби от гражданското корабоплаване, на плаващи платформи, както и други управленски длъжности в сферата на морския транспорт и промишлеността (електромеханици, енергетици, проектанти на електрически и автоматични системи).
15. „ МЕНИДЖМЪНТ НА ПАСАЖЕРСКИ КОРАБ “
В специалността се подготвя среден ръководен персонал и специалисти по управление на ресурси и дейности в круизната корабоплавателна индустрия. Завършилите могат да се реализират като: Управител „Организиране на събития“, Мениджър „Управление на човешките ресурси“, Управител на ресторант, Управител „Маркетинг и продажби“ и др.
16. „ ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ФЛОТА И ПРИСТАНИЩАТА“
Завършилите са подготвени за длъжностите „Организатор“, „Заместник-директор на пристанище“ и „Ръководител на малко пристанище“. Могат да заемат и различни операторски и експертни длъжности в пристанищната администрация и в корабоплавателните фирми. Обучението включва теоретични занятия, тренировки на тренажори, практика в пристанище и в корабоплавателна фирма.
17. „ МЕНИДЖМЪНТ НА ВОДНИЯ ТРАНСПОРТ“
Специалността осигурява подготовката на бъдещи експерти и лидери в областите на корабния бизнес и морската администрация, чрез усвояване на принципите и съвременните инструменти за вземане на управленски решения в контекста на международния воден транспорт.
18. "ЛОГИСТИКА"
Подготвя специалисти в логистичните дейности, чрез изграждането на умения за ефективно управление на стоковоматериални ценности.
19. "ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ"
Специализираната подготовка е насочена към изграждане на компетентност в областта на системното администриране, на телекомуникациите и компютърните мрежи. Обучаемите се подготвят в направленията: системно администриране; телекомуникации; предаване на данни; компютърни комуникации и компютърни мрежи, покриващи първите четири курса от академичната програма на Cisco за подготовка на CCNA мрежови специалисти; програмиране и системи за управление на база данни. Обучаемите имат възможност да придобият международно признати сертификати в областта на информационните технологии. За целта във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" функционира сертификационен център на Pearson VUE.
20. "КИБЕРСИГУРНОСТ"
В специалността "Киберсигурност" се подготвят технически специалисти, осигуряващи превенцията и защитата на съвременните информационни и мрежови системи от кибератаки и опити за неправомерен достъп до информационни ресурси. Обучаемите придобиват знания в областта на информационните и мрежовите технологии, като алгоритмизация и програмиране; проектиране и администриране на компютърни мрежи; в областта на киберсигурността и киберзащитата.
За повече още информация за всички специалности за студенти и специализации за курсанти посетете сайта на ВВМУ: www.naval-acad.bg.
Информация: За прием на курсанти тел: 052/552230; 0889044111 - к-н. IIр. Димана Славова; За прием на студенти: 052/552386; 0882920256 - Елиза Коен
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com