От безпаричие музеят останал без охрана, разчитали само на СОТ
Разград. Майсторски обир, достоен за холивудски блокбастър, остави празни две витрини в музея в Разград и лиши фондохранилището от ценна колекция златни и сребърни антични монети.
Кражбата е организирана като по учебник, категорични са криминалистите. Апашите пристигнали в крайградската зона на Разград, където се намира музеят, призори. Малко след 4 часа сутринта един от нападателите обърнал към тавана с дълъг прът монтираните на входната фасада камери за видеонаблюдение. Докато насочвал прожекторите встрани от себе си, фотоклетките уловили силуета му, облечен с наметало.
След като обезопасил терена, крадливият Батман - сам или със съучастници, разбил скрития зад предпазна решетка прозорец, после счупил витринното стъкло на експозицията и прибрал 306 златни, сребърни и бронзови монети, сечени между II век преди новата ера и Х век от новото хилядолетие. Цялата акция отнела на неизвестния брой грабители по-малко от минута. Патрул на частната охранителна фирма "СОТ-Разград", която пази с видеонаблюдение музея, пристигнал на мястото на произшествието 57 секунди след подадения сигнал за тревога, но от крадците вече нямало и следа.
Първоначалният оглед показал, че обирджиите прибрали достъпните им антики безразборно. Успели да плячкосат екземплярите, до които стигнала
промушилата се във витрината ръка
на крадеца. Така от всичките 10 златни византийски солида, сечени по времето на Константин Багрянородни, които били изложени, апашът задигнал 9. Малшансът му попречил да свие най-ценния екземпляр от находката. Тази златна монета била изложена най-отпред във витрината и най-далече от прозореца. Затова е останала недокосната от ръката на крадеца, обясни с горчивина главният археолог на музея "Абритус" в Разград Галена Радославова.
Археолозите признават, че безвъзвратно е повредена ценна нумизматична сбирка. Сред откраднатото са и 212 сребърни денара от общо 240-те, намерени като колективна находка на археолози в землището на село Голяма вода край Разград. Тези монети били сечени през II-I в. пр.н.е. Взети са и 19 гръцки бронзови монети.
Кражбата в музея в Разград е резултат и на режима на икономии, при които е принуден да работи и оцелява културният институт. Фондохранилището, в което се пазят много ценни антики от тракийската и римската епоха, от няколко години няма средства за физическа охрана и за сигурността му се разчита на видеонаблюдение, поддържано от частен СОТ.
Апашите обаче явно добре са
познавали терена и капаните за крадци
наоколо, защото сръчно са обезвредили камерите, а след това са действали светкавично.
Дръзкият обир в иначе обезопасената с високотехнологични инструменти за наблюдение сграда, повдига въпроса за условията, при които разградският музей съхранява съкровищата. Въпреки че в колекцията му има изключително ценни антики, изровени от недрата на древния римски град Абритус, както и от културно-историческите пластове около Разград, богати на артефакти от няколко древни епохи, музеят не разполага със съвременно фондохранилище.
Сградата, в която са изложени експонатите, е разположена в едноетажна постройка близо до едноименния археологически комплекс. Преди повече от 50 г. тя била струпана там набързо върху поляната край строящия се тогава фармацевтичен завод, защото
по време на изкопните работи на бъдещия соцгигант
от земните недра изскочили останки от древния римски град Абритус. Под нейния покрив археологическите експедиции складирали изровените от земните недра съкровища, за да не ги вали дъжд и да не ги разрушават природните стихии. После, с малко пари, строежът бил превърнат в музей, чиято издръжка е оставена на местния бюджет. Историческото богатство, с което разполага фондохранилището обаче, далеч надхвърля рамките на провинциалните исторически сбирки. За да не рискува най-ценните си екземпляри като тракийската статуетка на Златния Пегас, която няма аналог в целия свят, или да не изкушава крадците с най-ценните си нумизматични екземпляри, музеят ги е дал на съхранение в строго охраняван банков трезор. Обирът от четвъртък обаче показа, че и ценностите, лишени от характеристиките на неповторимостта, са твърде ценни, за да се показват без достатъчно гаранции за сигурност.
Първоначалната експертиза сочи, че кражбата е
донесла загуби от около 20 000 лева
Действителната стойност на откраднатите монети обаче, търгувани на черния пазар за исторически реликви, би могла да достигне много по-висока стойност, категорични са историците.
В момента текат оперативно-издирвателни дейности, чиято цел е да се влезе по дирите на крадците, изчезнали със съкровището. Полицейската акция по разследването се ръководи от районната прокуратура на Разград. Дали то ще завърши с успех и ще бъдат ли открити задигнатите антики, предстои да стане ясно.
"Абритус" олекнал с бронзов римски шлем
Кражбата е вторият мащабен обир в музея "Абритус" през последните 20 г. През 1996 г. апаши проникнаха във фондохранилището през вентилационните шахти на покрива. Тогава те успяха да задигнат ценни бронзови пластики, апликации и съдове от античните епохи. Случайността помогна най-ценната плячкосана находка от първата кражба - бронзова шлем-маска на римлянин, да бъде върната във фондохранилището. Български учен, участвал в археологически конгрес в Германия, видял похитената антика, рекламирана за продан в каталог на частен колекционер от чужбина. Той алармирал българските власти и те потърсили помощ от Интерпол. След намесата на международната полиция маската, макар и изтъргувана на черния пазар, била открита, иззета от последния й купувач и върната на държавата ни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com