Египет чака 20 милиона туристи през 2020 г.

Египет чака 20 милиона туристи през 2020 г. | StandartNews.com

Туризмът в Египет, Страната на пирамидите и други чудеса на античността, не е от вчера. Древногръцкият историк Херодот, който посещава земята край великата река Нил през пети век преди Христа, пише в книгата си "История", че "никъде по света няма толкова удивителни неща с неизразимо величие". Херодот решава да удължи в разказа за Египет. Защото "в тази земя има твърде много чудеса и тя предлага повече човешки произведения, достойни за споменаване, отколкото, която и да е друга". Чудесата, които Херодот е видял, през вековете са били виждани от малък брой пътешественици. Сега те привличат милиони чуждестранни туристи в Гиза, Луксор, Асют и на други места, където са най-впечатляващите паметници от древен Египет. Това е страната, където се срещат три религии - християнство, юдеизъм и ислям. В Старо Кайро на територията на 1 кв. км може да прекрачите прага на най-старата църква, най-старата синагога и най-старата джамия. Но страната на фараоните днес не е само забележителен открит музей на исторически уникални паметници и религиозни светини на хиляди години. Съвременен Египет привлича милиони гости от чужбина за отдих и развлечения в прекрасните си курорти на Червено море. Тук гостуващите чужденци могат да съчетаят отдиха с културноисторически туризъм. Вариантите за това са много. Може да се започне от пирамидите в Гиза и другите забележителности в Кайро и след това да се отиде на море. А от черноморските курорти Хургада и Шарм ел Шейх може да се организират еднодневни екскурзии до Луксор, храма Карнак, Долината на царете, до забележителностите в Синай и други интересни туристически обекти.

Моето непърво пътуване в Египет стартира при пирамидите в Гиза, които са на първо място в списъка на чудесата на Древния свят. Не далеч от тях е енигматичният Сфинкс, който величествено се излежава на западния бряг на Нил вече от над 2500 години преди Христа. Тази огромна статуя с човешка глава и тяло на лъв пази покоя на фараоните, погребани в пирамидите. Това са три огромни каменни стълпотворения. Докато те точно се идентифицират с фараоните Хеопс, Хефес и Микерин, то начинът на построяването им тъне в догадки. Пирамидите си стоят непокътнати през хилядолетията, но подстъпите около тях от към историческия хотел "Мена" са благоустроени. Не след много време обаче към тях ще се подхожда от към страната на строящия се нов музей, който ще бъде готов частично през 2018 г. и цялостно през 2020 г. Целта е да се осигури по-бърз достъп да пирамидите за туристите, които заедно с посещаващите курортите на Червено море се очаква след пет години да достигнат 20 милиона годишно.

Цифрата впечатлява, но е постижима, смята египетският министър на туризма Халед Рами. В това са убедени и арабските и други чуждестранни инвеститори, които не спряха да строят хотели и след 2011 г., когато така наречената нова египетска революция и идването на власт на "Мюсюлманските братя" дестабилизира временно страната. Откакто обаче за президент бе избран генерал Абдел Фатах ас Сиси и Египет се върна в стабилно русло, чуждестранните туристи започнаха отново да се увеличават. През миналата 2014 г. те достигнаха 9,9 милиона. Прогнозите са за нарастване. Тенденцията се отнася и за българските туристи. Ръстът е със 116 процента за първите четири месеца на годината, като 2500 българи са посетили Египет. До края на 2015 г. има вероятност общият им брой да достигне около 10 000, прогнозира министър Рами. Благоприятни условия за постигането на тази цел ще създадат и планираните от средата на юли до края на септември чартърни полети между Египет и България за директно транспортиране на туристите. Но и сега връзката между София и Египет е отлична с полетите на "Търкиш ейъруейс". В самолетите на компанията е комфортно, а обслужването заслужава похвала.

Посещаващите Египет за отдих и развлечения нямат основание да се безпокоят за сигурността си, уверява министър Рами. "Вие сте видели какви сериозни мерки за сигурност вземат силите за сигурност. Но освен видимите, има и много други важни невидими мерки.", обяснява министърът. Поради това и двата опита на терористи да извършат атентати край Гиза и в Луксор се провалиха. А и както смятат експерти, опитите за нападения не са срещу туристи чужденци, а срещу охраняващите обектите полицаи.

Не може да закръглите впечатленията и знанията си за древен Египет, ако не надникнете в Националния музей на старините, който се намира на най-големия площад в Кайро - "Тахрир". Този музей е истинска енциклопедия на древноегипетската цивилизация. Мнозина от посетителите бързат да видят маската и саркофазите на фараона момче Тутанкамон или галерията с няколко десетки мумии на фараони и техните съпруги. Но музеят не е само това. На няколко етежа в него са изложени 140 000 артефакта. Експерти са изчислили, че ако искаме да разгледаме всичко в музея, ще ни трябват девет месеца. Но пак няма да е всичко, защото още няколко десетки хиляди експоната са на склад в приземния етаж поради липса на достатъчно място. Те обаче ще бъдат показани за публиката, когато бъде готов новостроящия се голям музей край пирамидите в Гиза.

Най-старите църква, синагога и джамия векове са заедно

Ако искате да се озовете с 2000 години назад във времето, посетете Старо Кайро. Тук на 1 кв. км площ си съжителстват древни църкви, джамии и най-старата запазена синагога. Тази част на огромната египетска столица се намира близо до остров Рода на западния бряг на Нил. Тук през 7 век арабите от разширяващия се Арабски халифат създали военната крепост Ал Фустат. По-късно тази част на града била наречена Ал Кахира /побеждаващ другите/. Разширилият се през вековете в различни посоки град днес представлява небивал мегаполис. В центъра му живеят 8 милиона души, а заедно с покрайнините населението на египетската столица достига 20 милиона.

Туристическата обиколка за християните в Старо Кайро започва с коптската Висяща църква (ел-Муалака), посветена на Света Богородица. Нарича се така, защото е издигната над дълъг пасаж към вътрешен двор. Храмът се споменава за първи път при патриарх Йосиф (831-849). Представлява трикорабна базилика, разделена от два реда по осем колони. На метри разстояние от Висящата църква е църквата "Свети Серги и Свети Бакхус" - на името на двама жертви на Христовата вяра по време на римската езическа власт в Египет. Тя е построена през III век на мястото, където при

бягството от Израел на Светата фамилия

на Исус Христос, Света Богородица и свети Йосиф са обитавала една пещера, преди да заминат по реката Нил за Асют. Криптата е запазена в подземието на църквата и предизвиква силен интерес сред туристите. Интересна, особено за българите, е също православната църква "Свети Георги", която е ротонда като Златната църква във Велики Преслав. Наблизо е и богатия на артефакти Коптски музей. Тук е и синагогата "Бен Сира" от VII век, където се съхранява свещената еврейска книга талмуд от VI век.

Недалеч от християнските храмове и еврейската синагога на много широка площ се е разпростряла джамията Ибн Талун, построена през IX век. На това място през VII век е била палатката на арабския военачалник Амр Ибн ел Аср, който е основал Фустат. В Кайро има над 600 джамии, но тази е истинско бижу за ценителите на ислямската архитектура и древни храмове. Джамията е забележителна с огромните си размери и същевременно с простота на формите. Тя е действаща и се посещава от много мести хора и чужденци. В нея богомолците могат да получат ислямска литература, включително на български език. Тя не е далеч от издигнатата от египетско-сирийския султан Саладин /Салах ед Дин/, победител в битките с кръстоносците през XII век, Цитадела - на върха на хълма Мокаттам. Историята и легендите витаят в тази крепост, където в началото на XIX век е властвал роденият в Кавала албанец, васал на турската империя Мохамед Али. Носещата името му джамия, построена от специално внесен от Италия алабастър, също е шедьовър на ислямската архитектура. От крепостта се открива величествена панорама към старо и ново Кайро.

Обиколката по древните забележителности на Кайро може да включи още много интересни обекти от миналото и настоящето, но задължителна трябва да приключи с разходка из средновековния пазар Хан ел Халили. Това е

най-големият открит пазар

в Египет и Африка. В неговия лабиринт можеш да бродиш с часове и да се смайваш от различните египетски и екзотични стоки. А и да разбереш дали си добър търговец, когато се пазариш за цената на избрания сувенир. Както и да се пазариш обаче, в крайна сметка побеждава местният обигран търговец. Тръгвайки си от Страната на пирамидите, джамиите и църквите, претоварен от интересни впечатления и сувенири за спомен, си пожелаваш пак да дойдеш.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай