Много сериозно предупреждение, свързано със състоянието на нашата планета.
Повишаването на моретата ще постави на сериозно изпитание човечеството през втората половина на 21-ви век, дори ако нациите успечт да ограничат глобалното затопляне до амбициозната цел от 1,5 градуса по Целзий, предупредиха учени.
Темпът, с който се покачват световните океани, се е удвоил за три десетилетия и при сегашните тенденции ще се удвои отново до 2100 г. до около един сантиметър годишно, се казва в ново проучване, цитирано от Radio France Internationale.
„Ограничаването на глобалното затопляне до 1,5°C би било голямо постижение и би предотвратило много тежки климатични последици", каза пред AFP водещият автор Крис Стоукс, професор в университета Дърам в Англия. „Но дори и тази цел да бъде постигната“, добави той, „покачването на морското равнище вероятно ще се ускори до темпове, към които е много трудно да се адаптираме“.
При липса на защитни мерки като морски стени, допълнително покачване на морското равнище с 20 сантиметра до 2050 г. би причинило около 1 трилион долара щети от наводнения годишно в 136-те най-големи крайбрежни града в света, показват по-ранни изследвания.
Около 230 милиона души живеят на сушата в рамките на един метър от морското равнище, а повече от един милиард живеят в рамките на 10 метра.
Средно за 20 години, температурата на земната повърхност в момента е с 1,2°C над нивата от прединдустриалния период, което е достатъчно, за да повиши нивото на океана с няколко метра през следващите векове, отбелязват Стоукс и екипът му.
Според тях, вветът ще види как температурите ще надхвърлят над този референтен показател с 2,7°C до края на века.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com