Единствено реформи ще спасят икономиката

Символичното намаляване на добавката "Задължения към обществото" с 1.07 лв. от 1 ноември си беше чиста подигравка от страна на КЕВР спрямо българския бизнес. А нашето притеснение е, че сега намалиха добавката с 1 лв., за да я увеличат след 3 месеца с 10 лв., например. Ние настояваме пред управляващите всички дефицити в енергетиката да се орежат, така че добавката "Задължения към обществото" не само да се върне към нивата отпреди 31 юли, но и да падне до средноевропейско ниво от 15 лв., тъй като бизнесът просто иска да е конкурентноспособен на индустрията в Европа. В една Гърция например добавката е под 15 лв., а там също има доста фотоволтаици и вятърни централи. В същото време ние продаваме на Гърция евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй" и неслучайно гръцки фирми преместиха предприятията си от България там. Мога да дам и много примери на отказани инвестиции у нас само поради липсата на реформи в енергетиката и поради практиката КЕВР да товари индустрията на светло с всякакви кражби и злоупотреби. А най-лошото е, че всички тези кражби и злоупотреби са узаконени от Закона за енергетиката и останалите нормативи, които защищават тези изкривени пазарни отношения и дават възможност КЕВР да вкарва в сметките ни тези кражби.
Срещите на бизнеса с правителството за цената на електроенергията продължават. Но ако не успеем да постигнем съгласие за провеждането на сериозна реформа в енергетиката и в КЕВР - ще протестираме. Резултатът от липсата на реформа вече е сериозното свиване на износа, който изгуби ръста си от първото полугодие и се върна на нивата от последните месеци на 2014 г. Това е най-сериозното доказателство, че бизнесът ни губи конкурентоспособност, а я губи именно заради бездействието на държавата и кражбите, които са навсякъде около нас. Ето защо ние в КРИБ и останалите работодателски организации се борим час по-скоро да започне либерализацията на енергийния пазар, която се отложи за април 2016-а. Именно забавянето й даде възможност пазарът да се доизкриви и в него винаги да има една непредсказуемост.
Крайно време е да предприемем всички мерки, първо, да бъде спрян ръстът и дори намален обемът на производство на централите, които продават тока на преференциални цени, и второ - да се търсят решения чрез намеса на държавата при решаване на проблемите, които пречат на икономиката ни да е конкурентоспособна. За целта държавата трябва да поеме разликата между пазарната и преференциалната цена на тока, примерно тези 340-360 млн. лв., с които трябва да се субсидират т.нар. американски централи, а не да ги субсидира бизнесът, тъй като не той е подписвал договорите с тях, нито тези договори са били консултирани с него. Затова е редно непазарната добавка "Задължения към обществото" да се плаща от политиците, а не от бизнеса и от цялото общество. Именно тук държавата трябва да се намеси така, както се намесва при актуализацията на бюджета, защото не достигали пари за нереформираните МВР и армия. След като и полицията излезе на улицата, за всички стана ясно колко ни е деградирала държавата - като начин на мислене, като манталитет, като всичко! Защото тези, които трябва да следят за спазване на закона - нарушават закона! За каква държава говорим?!
Така единственият път държавата да спаси собствената си икономика са реформите. Само с реформи държавата може да спаси и частния сектор, и държавните предприятия, които създават БВП, работните места и дават целия потенциал за растеж.
/пред Bloomberg TV България/
Мартин Димитров огледа Борисов. Намери му два големи...
Проговори наследник на Гоце. Какво не знаем за големи...
Макрон спешно звъни на Путин. Голям проблем
Йотова смрази Скопие. Отряза им квитанцията
Помните ли Баневи? Пълна промяна в живота им
Генералът на промяната в Чехия. Кой е Петър Павел?
Moody’s ни похвали и попари