Бежанците най-добре дошли в Германия

Д. Брайтенбах, Дойче веле
Всички са против бежанците? Нищо подобно, показва допитване на "Амнести интернешънъл", според което бежанците са добре дошли почти навсякъде по света. Най-враждебни са в Русия, а най-гостоприемни - в Китай и в Германия.
Според международното допитване на "Амнести интернешънъл", 80% от анкетираните казват добре дошли на бежанците. Мнозина дори твърдят, че биха приели бежанци у дома си.
Допитването е проведено сред 27 хиляди души в общо 27 държави. България не е сред тях. В резултат от това проучване е изработен индекс, който класира държавите според готовността на гражданите им да приемат бежанци в страната, в града си, в квартала или дори в собствения си дом.
Според Хаури ван Хюлик от "Амнести интернешънъл", този индекс е опровержение на разпространената теза, че хората се страхуват от бежанците и искат да ги държат надалеч. Правозащитничката твърди, че реториката на много правителства няма нищо общо с онова, което мислят хората. Ако решат да приемат повече бежанци и да им помагат, управляващите ще имат много по-голяма подкрепа сред населението, отколкото си мислят, казва тя.
Допитването показва, че един на всеки десет анкетирани дори е готов да приеме бежанци в собствения си дом. Най-враждебни към бежанците са хората в Русия, Индонезия и Тайланд, докато най-отворени за бежанци са китайците, германците и хората във Великобритания. В Китай близо половината анкетирани са готови да приемат бежанци в дома си.
73 процента от анкетираните смятат, че хората, които бягат от войни и преследвания, трябва да получават убежище в други страни. В Европа подкрепата за правото на политическо убежище е особено силна в Испания, Германия и Гърция. В Турция повечето хора са против.
Две трети от анкетираните в международен мащаб смятат, че правителствата трябва да полагат повече усилия, за да помогнат на бежанците. В Германия 96% подкрепят приемането на бежанци в страната, против са само 3 на сто. И във Великобритания голямо мнозинство подкрепя приемането на бежанци.
От всички анкетирани в допитването 32% биха приели бежанци в квартала си, 47 процента нямат нищо против бежанци в своя град, а 80 процента са за приемането на бежанци в страната им. Едва 17 на сто са онези, които не желаят никакви бежанци. В Русия обаче над една трета от анкетираните не ги искат в страната си.
"Амнести интернешънъл" призовава правителствата по цял свят да изработят обвързваща система, в рамките на която да си разпределят отговорностите за приемането и подпомагането на бежанците. В началото на май ООН предложи глобален договор по този въпрос, който може да се подпише от правителствените ръководители на среща на върха на 19 септември.
"Време е да се сложи край на тази реторика, според която всички хора са против бежанците", казва Ван Хюлик, според която допитването показва точно обратното. "Сега трябва да гледаме напред и да мислим как да се справим с кризата", обобщава правозащитничката.
25 ст. на литър отстъпка за горивата. Защо мярката е...
Голяма заплаха за Путин, Лондон измисли как да го нак...
Радев иска помощ от САЩ за отбраната на България
Зеленски шокира света, ползва ли Русия фантастично ор...
Хороскоп: Овенът преодолява трудности, стрелецът с фи...
Пролетното лято се завръща, какво обещават синоптицит...
Добри новини за ковид у нас, лоши за музикалните фено...