Благоевград. В Петричкия край земеделието спасява хиляди млади хора от безработицата и кризата. Все повече са тези, които засаждат земите с продукция и превиват гръб по нивите. Защото нямат друго препитание и източник на доходи. „Хубаво е, че се обработват много нови земеделски площи. Но проблемът е, че няма работа за млади специалисти в различни области и те стават земеделци", твърдят от община Петрич.
Най-силно тази тенденция е видна в петричкото село Първомай. Местните млади хора намериха препитание на полето, където градят все повече оранжерии. Почти 600 декара са покритите помещения, в които се отглеждат различни зеленчуци. А само преди 5-6 години оранжериите бяха на площ не повече от 200-250 декара.
„Спасението за първомайци е в усилната земеделска работа. Младите хора останаха без работа и за тях има два варианта - или в чужбина, или на нивата. Повечето от съселяните ни предпочетоха полето. Оранжериите никнат като гъби, доста от тях са модерни и оборудвани с всичко необходимо", твърди Методи Попов, кмет на най-голямото петричко село с почти 4 000 жители.
Проблемът е, че няма държавна политика за реализацията на земеделската продукция и се налага всеки сам да се спасява, допълва кметският управник. Но най-важното е, че и младите не се плашат да се трудят от сутрин до вечер на полето. Така осигуряват доходи за себе си и своите семейства. В селото винаги са разчитали на здравата работа. Затова и селището ни е кръстено Първомай – на 1 май е Ден на труда, допълва селският управник.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com