Йорданка Фандъкова: Oтпадъкът се превърна в ресурс

Йорданка Фандъкова: Oтпадъкът се превърна в ресурс | StandartNews.com

Кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова съобщи пред журналисти, че с над 80% е намаляло депортирането на отпадъци. За 2016 г. са произведени около 2000 МВтч електроенергия, което е с 500 МВтч повече в сравнение с 2015 г., заяви Фандъкова.

Кметът на София каза още, че „зелените отпадъци от цялата територия на Столична община, които преди това отиваха на депо, сега се произвежда този компост, като също така производството се увеличава през последните години", каза тя и посочи, че за 2015 г. са произведени 6300 тона компост, а за 2016 увеличението е повече от два пъти - 15 хил. тона компост .Вижда се голям интерес от страна на граждани към кампанията по безплатно предоставяне на компост срещу бележка за платена такса смет. За миналата година тази услуга са получили 270 души.
Фандъкова обобщи, че е важно тази система да допринася за това да се включват все повече обекти в системата за разделно събиране на хранителни отпадъци и да се намали количествата депониран отпадък. Заедно с инсталацията за механично-биологично третиране в село Яна, „намалихме чувствително с над 80% депонирането на отпадъците", каза Фандъкова и заяви, че това е била основната цел.

„Когато говорим за разделно събиране на биологични отпадъци, ние не говорим за зеления, жълтия контейнер, а за целенасочено събиране на хранителните отпадъци", каза г-жа Фандъкова. По нейни думи това става с камиони на общинското предприятие. „В момента има закупени три нови камиона и те ще влязат в експлоатация, за да може да се увеличи броят на обектите", допълни Фандъкова. Храната, Тя от големите магазини и хипермаркети за хранителни стоки, ресторанти и обектите на Столична община със столове, пристига в „Хан Богров" за обработка и се получава компост.
„Отпадъкът е ресурс както за общинското предприятие, така също и за частните организации за разделно събиране на отпадъка", коментира Фандъкова. Тя съобщи, че решението на проблема с битовите отпадъци на София става с подобни инсталации като тази в „Хан Богров". 100% от отпадъците на София през 2008г отиваха на депото в Суходол.

„Имаме първия сертификат за качество в България", коментира  Николак Желев, който е директор на Столичното предприятие за третиране на отпадъци. Той обърна внимание, че системата за разделно събиране на биоотпадъци е най-сложната и най-трудната за организиране, заради естеството на отпадъка. „Решение на кмета е как да развие системата и затова дори ние понякога настояваме това да става много внимателно, за да не провалим системата, защото тя е много успешна досега", каза Желев. Той отбеляза, че компостът не е тор и е изключително полезен за почвата.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай