Видин черпи сили от Европа

За 20 века е бил римско, българско, турско и унгарско царство

Видин черпи сили от Европа | StandartNews.com

Град на големия завой на Дунав има от 2000 г. Бонония, Бъдин, Бдин, Видин. Който е владеел него, владеел е пътя към Изтока. Затова над твърдината "Баба Вида" са се веели римско, българско, турско и дори унгарско знаме. И днес голямата река го носи на вълните на историята. Благодарение на Дунав той влезе и в най-новата - с моста "Нова Европа". Минаваш по него и си във Видин. Град на голям културно-исторически туризъм с паметници от няколко епохи. Но един мост не е достатъчен. Днес, в навечерието на празника на града на Димитровден, борбата е за нов, съвременен облик на Видин, за хора - честити и благодарни, че живеят на това достолепно място.

Без магистрала до София
не можем да се развиваме

Правим града си модерен и привлекателен, казва Герго Гергов

- Г-н Гергов, за втори път посрещате празника на Видин - Димитровден, като негов кмет. Как живее градът, хората? Постоянно го сочат с пръст като най-бедния в Европа, с неясно бъдеще, с напускащи го жители?

- Да, Европа така видя нашия град. Това ни изложи и смути. Казваме си - така е, но и не е така. Във Видин днес живеят 47 000 души, при 62 000 през 1992-ра. Улиците са пълни с хора, заведенията - също. Дори първокласниците ни тази година са повече от миналата. Но е вярно, че безработните тук са повече, отколкото на други места, доходите са ниски. Имаме лоша транспортна достъпност, остаряла и недостатъчна инфраструктура, застаряващо население. Младите ни напускат, отиват да живеят на по-добри за работа и живот места - София, Варна, чужбина. Ние, които сме останали тук, не седим и не чакаме някой да промени тази картина.

- Кои са най-големите проекти на 2013-а?

- Най-мащабният е обновлението на водния цикъл. Стойността му е 75 млн. лв. Финансира се от европейския екологичен фонд чрез програмата "Околна среда". С него ще рехабилитираме 10 974 м канална мрежа, ще изградим нова с обща дължина 5527 м. Ще обновим и 13 684 м водопроводна мрежа. С това ще намалим загубите на вода и сметките на домакинствата. Вече започнахме изграждането на пречиствателна станция за отпадни води. До пролетта на 2015-а Видин ще има и депо за отпадъци. То ще поема за обработка битовите отпадъци не само на Видин, но и на още 10 общини. Общата стойност на депото е 20,5 млн. лв., които също получаваме от ЕС чрез ОП "Околна среда". Видин има и проект с подписан договор за създаване на зелена и достъпна градска среда. Само за 16 месеца ще бъдат обновени 38 000 кв. м обществени пространства. Това означава рехабилитация на уличната мрежа в централната част и кварталите, оформяне на зони за отдих и на пешеходни зони, направа на алеи и тротоари. Стойността му е 4,9 млн. лв. Изпълняваме и проект за обновление на доста улици. Някои вече са готови. Става въпрос за ремонти за 2 млн. лв., отделени от собствения бюджет. За благоустрояване в селата влагаме 280 000 лв., 216 000 лв. сме отделили за ремонт на четвъртокласната пътна мрежа.

- Заварихте големи дългове на общината - към 21 млн. лв. Успявате ли да ги намалите?

- Успяваме да топим дълга и да се разплащаме с тези, които са извършили услуги на общински звена. През първата година стопихме 5 млн., смятам, че и през тази ще постигнем същата сума. Това става с повишаването на събираемостта, без да увеличаваме таксите за различните видове услуги и със строгия контрол върху разходите. Най-важното е, че успяхме да спрем натрупването на нови дългове и да повишим усвояването на еврофондовете.

- Какво смятате за личен успех?

- Всичко е личен успех, но и на моя екип. Инициатор съм за ангажиране на фирми, фондации и неправителствени организации за изграждане на детски площадки. Досега имаме 20. Превръщаме района на бившето военно поделение в постоянен експозиционен център. Открихме целогодишна трапезария за бедни хора, за скитащи и просещи деца. Пратихме това лято на морски лагер за сметка на общината 40 деца. Пресъхнали фонтани бяха ремонтирани и пуснати, поправихме дори металните лисички - любимите животни на видинските деца, които дълги години прекараха с отрязани опашки.

- С какво мостът променя живота във Видин?

- Все още не променя коренно нашия живот. Оживи се търговията, опознаването на българи и румънци. Но големите ползи тепърва предстоят. Със сигурност във Видин до моста ще имаме автомобилен парк със заводи за производство на части за коли, оборудване и обслужване. Ще има интермодален терминал. Работим усилено за откриване на филиал на медицинския университет в Крайова, който е само на 60 км от Видин. Няколко фирми работят по общи проекти за популяризиране на видински и румънски забележителности. Скоро ще влязат в общи маршрути.

- Това лято се роди девизът "Видин - фестивален град". Какво събитие му даде това име?

- Многото фестивали. Седмица на синия Дунав, "Танци край Дунава", "Дунавски вълни", който продължи 60 дни, младежкият "The Bridge", Албутин - 2013, средновековният "Бъдин", фестивалът на влашката песен и танц. Селата около Видин - Антимово, Покрайна, Капитановци, също утвърдиха свои фолклорни празници с участници от други селища и от Румъния и Сърбия.

- Имате ли предложление към кабинета за мерки, които да променят визията на региона?

- Да, и то е формулирано в декларация, която сме изпратили от името на асоциацията на дунавските общини, на която съм зам.-председател. Аз лично съм убеден, че Северозападът може да се превърне в средищен район за международни търговски, пътнически и информационни потоци, със съвременна система за образование и квалификация и иновационен потенциал в транспорта, туризма, преработващата промишленост и селското стопанство. Това ще стане с допълнителни инвестиции от страна на държавата за изграждане на модерна инфраструктура. Без магистрала Видин - София, без газификация, не можем да се развиваме. На първо време искаме финансиране за изработване на общи устройствени планове на общините, целеви средства за технически паспорти на строежи, промени в Закона за устройство на територията.

- На Димитровден Видин празнува. Какво пожелавате на съгражданите си?

- Да са живи и здрави. Да имат волята да се борят за по-добър живот за себе си и децата си не другаде, а в нашия Видин.

Строят домове
за 280 бедни

След по-малко от година Видин ще стане първият град, в който общината е построила свои жилища за социално слаби граждани. Неотдавна в комплекс "Гео Милев" бе даден стартът за изграждането на 30 жилища, в които ще живеят 147 души. На друго място - в комплекс "Строител", ще бъдат модернизирани 9 стари едноетажни постройки, в които ще бъдат създадени още 50 жилища. Общо в двата квартала общината ще настани 280 човека. Освен покрив се осигурява инфраструктурата, както и обзавеждането на домовете. Проектът е на стойност 3,9 млн. лв., а парите са осигурени от ОП "Регионално развитие" безвъзмездно.

Съживяваме Конака, театъра и галерията

Арх. Ангел Недялков,
главен архитект на Видин

Последната идея, за която спечелихме финансиране, е за изработване на инвестиционни проекти за обновление на 7 знакови места във Видин. С тях общината ще влезе в следващия програмен период, в който ще търсим подкрепа за реализацията им. Става въпрос за обновление на централния градски площад "Бдинци" и едноименния войнишки паметник, на сградите на драматичния театър, художествената галерия, музея "Конака", СОУ "Цар Симеон Велики", Природо-математическата гимназия и младежкия дом. Сградите с историческа стойност ще придобият блясъка от времето на създаването си.

Рут и Графа пяха
на "Дунавски вълни"

Силвана Сюлейман,
експерт по културата

Общината във Видин успя да вземе пари от Европа и за... фестивал. Нарекохме го "Дунавски вълни". През юни и юли т.г. градът заприлича на международен културен център. На специална сцена в центъра на града за 60 дни публиката видя изкуството на състави от района, страната и чужбина. Младите аплодираха Графа, Рут Колева, Стенли, "Оги 23", фолклорните ансамбли "Тракия", Неврокопския, а партитата бяха наречени "Сценична треска". На сцената се изредиха певци, танцьори и музиканти от Сърбия, Русия, Франция, Индия, Колумбия, Чили - общо 1600 артисти. Концертите бяха не само на централния площад, а и в кварталите, парковете, близо до хората. Идеята е този фестивал да стане емблематичен за Видин. Ще продължи и през 2014 г., макар и само 30 дни.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай