С революционни песни и стихове за Освобождението започна урокът по родолюбие в Бургас. Учениците от lV „б" клас на СОУ „Св. Св. Кирил и Методий" пламенно рецитираха „Обесването на Васил Левски", а след това пяха „Тих, бял Дунав" и „Вятър ечи, Балкан стене" с трибагреници в ръце.
Инициативата на вестник „Стандарт" се проведе в Историческия музей и се превърна в истински празник за малчуганите.
Заедно с четвъртокласниците, на урока присъстваха класният им ръководител г-жа Кана Тюфекчийска и помощник-директора г-жа Милена Гиргицова. Децата слушаха със затаен дъх историята на своя роден град преди и по време на освобождението. Главният уредник на отдел "История" към музея, г-жа Иванка Делева разказа за пристигането на полковник Лермонтов. Неговият летящ отряд влиза в Бургас на 6 февруари 1878 г. , а хората му са посрещнати като истински освободители. Морският край остава извън фронтовата линия, но умиращата Османска империя започва жестоки репресии върху жителите на Бургас и околните селища. Цели села са опожарени, а жителите им избити. За да спрат издевателствата, тук е дислоциран отряда на ген. Лермонтов, който поема контрол върху региона.
Малчуганите научиха още, че още през 1828 година, по време на другата Руско-Турска война, бургаски опълченци влизат в доброволческите отряди и се сражават на страната на Русия. По онова време морският град става логистичен център на братушките, а населението им оказва пълна подкрепа с надеждата, че войната ще им донесе дълго очакваната свобода. Войната приключва с победа за Русия, но региона остава под турска власт. Изплашени, че ще бъдат подложени на наказателни репресии, над 150 000 жители от региона бягат в Бесарабия и Бургас опустява. След Кримската война през 1856 г. много от изселниците се завръщат и градът се възражда постепенно.
„Цели 500 години българите са успели да оцелеят, въпреки опитите за асимилация. С цената на живота си, нашите деди са запазили своята народност, език, религия и традиции. Затова да си българин, днес наистина звучи гордо. Защото ние сме изстрадали и заслужили свободата си", каза историкът Иванка Делева. На финала тя призова четвъртокласниците: „Учете много, защото знанието ви прави по-силни и независими. Ако владеете знанието, вие ще владеете силата, ще знаете кои сте и какво искате и как да го постигнете".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com