Портът в тежка битка за товарите за газопровода

Портът в тежка битка за товарите за газопровода | StandartNews.com

Варна. Водим интензивни преговори пристанище Варна да обработва корабите с оборудването за изграждането на газопровода "Южен поток." Това заяви инж. Александър Станков, директор "Експлоатация" на порта. Непрекъснато сме в преговори с централата на проекта в Амстердам, обясни инж. Станков.

Досега сме отговорили на над 130 въпроса. Непрекъснато ни питат нещо и постоянно идват да проверяват дали сме отговорили вярно. Очаквам до края на юни да сключим договора, за да бъдем сигурни, че през пристанище Варна ще минат машини, съоръжения и главно тръби за изграждането на "Южен поток", каза Станков. На 14 юни (б.р. - днес) ще бъде обявен търгът за изпълнители на отделните елементи по проекта.

На брега ще се изгражда цех за съединяване на тръбите, всяка от които е с дължина 12.5 метра. После със спомагателни кораби те ще се доставят до плавателния съд, който ще ги полага на дъното на морето. Очаква се 200-300 души да работят в този цех, обяснява инж. Станков.

До края на юни на пристанище Варна Запад трябва да бъдат доставени и двата нови 63-тонни крана, които вече са платени с една сериозна инвестиция от порта.

Общо 3.854 млн. тона товари са минали през пристанище Варна от началото на годината досега. Това са традиционните зърно, контейнери, химическата продукция на заводите в Девня и суровините и въглищата за тях. Внос на перки за ветрогенератори тази година няма, какъвто бум имаше в предходните години, коментира инж. Станков. Кризата оказа влияние дори и на туристическия бранш. Няма ги вече американските пенсионери, които бяха най-активните в круизните разходки по света. Лайнерите, които тази година ще акостират на Морска гара, са два пъти по-малко от миналата.
Варна няма да се отваря към морето за сметка на пристанището си, категоричен е Станков.

Той припомни визитата на служебния премиер Марин Райков, който дойде във Варна, за да присъства на премахването на оградата на порта и началото на разчистването за изграждане на атракционна зона на кея. Не това е начинът, първо трябва да се построят новите мощности в канала, да се премести дейността на терминал "Изток" и едва след това да отваряме града към морето, категоричен е експертът. Иначе какво ще гледат хората - прах от товаренето на зърно?

Някои навярно си фантазират, че това е проста работа - ще набутаме пристанището в кьошето, а тук ще направим кебапчийници и магазини, но аз така не го разбирам така, ядосва се той. Затова първо трябва да се намери място къде да бъде преместен терминалът. Станков не скри задоволството си, че най-после морски експерт като доскорошния му шеф кап. Данаил Папазов е министър на транспорта, което е гаранция, че няма да се допускат безобразия с най-големия български порт.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай