Община Шумен събра майстори на графитите

Община Шумен събра майстори на графитите | StandartNews.com

Шумен. Дванадесет майстори на графитите ще украсят сивата бетонна стена до един от хипермаркетите в Шумен със свои творби.

Фестивалът на авангардното изкуство е организиран от община Шумен, Младежки дом и Градския ученически парламент в рамките на седмицата под надслов “Шумен старт”.

Най-общо темата на рисунките ще бъде кандидатурата на Шумен за европейска столица на културата през 2019 г., но същността на творбите ще бъде обсъдена и избистрена от дванадесетте участници “в движение”, обясни единственият представител на Шумен във феста Александър Денчовски на 17 г. Именно той се е свързал с останалите майстори на графитите и е организирал пристигането и участието им. Така за старта на събитието се събраха момчета от София, Бургас, Русе и Велико Търново.

Рисунките им ще бъдат свързани в едно цяло, като между творбите на отделните участници няма да има граница.

За разкрасяването на стената край хипермаркета общината е осигурила около 200 флакона немски спрей в различни цветове. “Те сами си избраха стената, тъй като тя е на оживено място, а при графитите е нужна показност. Благодарим и на ръководството на магазина, че откликна на молбата ни”, каза зам.-кметът по култура Живка Тонева. Управителят на хипермаркета Георги Иванов пък окачестви феста като “страхотна идея”, която ще е полезна не само за търговския обект, а и за всички хора, минаващи оттам. “Една никому ненужна стена ще се превърне в нещо красиво”, заяви Иванов.

Въпреки, че изкуството на графитите е все още непознато за голяма част от българите, то набира все по-голяма популярност, за което говорят 40-те подобни фестивала, които се провеждат в малки и големи градове в страната годишно, разказа Александър Денчовски. По негови думи, освен многото време, което отнемат, рисунките са и доста скъпо занимание – за една средно голяма творба отиват между 10 и 15 флакона спрей, всеки от които струва между 7 и 10 лв. в зависимост от качеството му. Именно то определя и издръжливостта на картината на атмосферните условия, но при всички положения световете остават върху бетона поне няколко години.

Въпреки непопулярното си занимание, българските майстори са уважавани и ценени зад граница. Александър казва, че страната ни е сред най-добрите в това отношение и не минава международен фестивал без родни представители. Някои от тях са стигнали до там, че да се препитават от графити – получават поръчки от частни лица или фирми за изрисуване на фасади на къщи, училища и огради, като за това им се заплаща солидно.

“Тук е добро място за изява, а е и отличен повод да се видя с приятели”, коментира преди началото на феста русенец, който не пожела да разкрие името си, но се назова като Георги Петров. Момчето обясни, че има стотици рисунки из родния си град, но въпреки всичко това за него е само хоби. “Трудно намираме места за рисуване. Трябва да търсим изоставени сгради, мостове и строежи или да искаме разрешение от някой да изрисуваме фасадата или стената му”, добави творецът.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай