Всяка събота само със "Стандарт": Събери галерията с портрети на Левски

Изключителна ценност е фотографията с участници във Втора българска легия в Белград

Всяка събота само със "Стандарт": Събери галерията с портрети на Левски | StandartNews.com

Само 7 фотографии на най-великия българин - Апостола на свободата Васил Левски, са достигнали до нас. Всички те се пазят в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". За целта тя ползва трезор на БНБ, където се пази и оригиналното тефтерче на Дякона.

В Годината на Левски "Стандарт" реши да даде възможност на всеки българин да има 7-те фотографии в дема си. Със съдействието и партньорството на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" всяка събота "Стандарт" ще подарява на своите читатели по една от тези ценни снимки на Апостола.

Отделно те ще бъдат видени и на 17 февруари, когато в Храна на книга се открива уникалната изложба "Посветен на Отечеството". В нея библиотеката представя още паметни слова на Апостола и фотографски материали, запечатали образите на членове на семейството му, както и много документи, писани от Васил Левски. Изложбата по повод 180-годишнината от рождението на Дякона ще обиколи страната.

Централно място в експозицията заема Протоколът от заседанията на Общото събрание на БРЦК, проведено в Букурещ от 29 април до 4 май 1872 г. От снимките изключителна ценност представлява фотографията на Васил Левски с участници във Втора българска легия в Белград. Всяка от фотографиите има своята уникална история

Оцветили
униформата му

1. Най–ранната от седемте фотографии е направена вероятно през август 1867 г в Белград след преминаването на четата на войводата Панайот Хитов от България в Сърбия или през следващата година. Известна е като т.нар. байряктарска снимка на Левски. Тя е достигнала до нас в два оригинални екземпляра, които се съхраняват в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Върху единия е направен опит да се оцвети четническата униформа на знаменосеца Левски, вероятно още във фотографското студио при проявяването й. Нанесени са и корекции по лицето, като e постигнато различно изражение. На гърба на документа четем: "Васил Левски фотографирах 1868г в Белград в фотографията на Анас. Карастоянов".

Картичката с печат от Карлово

2. На друга фотография виждаме Апостола, заснет с брат си Христо Иванов Кунчев и съратника му Христо Иванов – Големия. Левски и Големия са облечени в черни униформи на сръбския пехотен стрелкови батальон и държат сабите си, а братът на Апостола е в цивилни дрехи, облегнал дясната си ръка върху рамото на Левски. Според легиста Михаил Греков, такива униформи са носели всички легионери от Втора българска легия. Оригиналната снимка принадлежи на музей "Васил Левски" в Карлово и е подарена от племенницата на Левски – София Зидарова. В Националната библиотека се съхранява копие на тази снимка, което представлява пощенска картичка. На гърба й още стои залепена пощенска марка от 5 стотинки с изображение на цар Фердинанд в бял мундир. Върху марката е ударен печатът на пощенската станция в Карлово. Картичката е изпратена на 27.12.1913г до г-жа Лена Кр. Цанкова от махала Надежда, София със сърдечен поздрав и пожелания за честита нова година от нейната племенница В. Петрова от Карлово.

11-те легионери

3. Третата снимка е колективна и разкрива 11 от участниците във Втора българска легия. Легионерите са облечени в легионерски униформи и са въоръжени. Васил Левски е сред седналите на първия ред, третият от ляво на дясно. Снимката е дело на придворния фотограф Ив . А. Карастоянов. Датата, която носи е 1867/1868 и е написана с червено мастило в рамката, вероятно много по-късно след заснемането. На гърба на снимката е търговския банер на фотографското ателие в София с описание на извършваните услуги на български и френски език.

В Букурещ

4. Следващата снимка показва Васил Левски, облечен в бялата униформа на Първа българска легия в Белград. Той е в цял ръст, свободно отпуснал единия крак и сключил дланите си върху своята сабя. Пушката му стои опряна встрани от него, а на края на парапета е поставена черна шапка с перо и кокарда. Образът му вдъхва възхищение и сигурност. Специалистите са на мнение, че тази фотография не е от времето, когато Левски участва в Първа българска легия, а е правена по-късно, през 1868г в ателието на известния фотограф в Букурещ Карол поп де Сатмари. Красивата гвардейска куртка тип "венгерка" е част от личния реквизит на фотографското студио. Съществува и друго твърдение, според което снимката е копие, направено от Димитър Германски по оригинала на Сатмари от 1863г.

Най-изразителните портрети

5. На петия портрет виждаме Васил Левски цивилно облечен в елегантен тъмен жакет с широки ревери, светла жилетка и карирана риза с бяла колосана яка и черна връзка. Портретът е изключително изразителен и се смята, че дава най-добрата представа за физическия и духовен образ на Апостола.

6. Почти по същото време Васил Левски се е фотографирал и седнал в ръст, облечен в същите дрехи, но с обърнато лице в обратна посока и поглед, в който се чете тревога.

Снимката, по която турците го издирват

7. Седмият фотопортрет на Левски е бил най-популярен в миналото. Виждаме на него Апостола, изобразен в бюст, облечен отново в граждански дрехи и с наболи мустаци. Смята се, че на този портрет Васил Левски е вече на 35 години. Самата снимка е направена през 1872г. Твърди се, че тя е попаднала в ръцете на турската полиция и се разпространява из цялата страна.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай