Врачки леят куршуми в Перник

Стресът напълни поликлиниките, всяко трето дете на успокоителни

Врачки леят куршуми в Перник | StandartNews.com

Перник. Перничани хукнаха по врачки. След преживения шок от кошмарния трус от 5,9 по Рихтер хората се юрнаха да търсят лек при магьосници и знахари. Адресите на всички известни в района баячки се предават от ръка на ръка вече втори ден. Бабите, позабравени през последните години, едва смогват да поемат "пациентите".

Изпечени шаманки леят куршуми в денонощни приемни, като за лека срещу уплах се чака ред по няколко часа. Възрастните жени правят "вълшебството у дома си" без постоянна тарифа. Всеки оставя колкото прецени за изцелението. Може да звучи глупаво, но го правя за сина си, обясни 38-годишната Мария Асенова от Перник. Майката заведе детето си при баба в съседното градче Батановци, за да му лее куршум. Второкласникът така се уплашил от тресящата се земя в нощта срещу вторник, че постоянно плаче и не смее да заспи. За да се дореди до шаманката, Мария получила час чак за сряда. Оловото се пръсна на парчета във водата, която баячката приготви, толкова много се е уплашил синът ми, разпалено разказва перничанката.

Баячки, които хвърлят брашно срещу преживян шок, също се сдобиха с неочаквано многолюдна клиентела. Целият град е в шок и е на диазепам и валидол от няколко дни. Аптеките едва смогват да заредят нови количества, а ги свършват за няколко часа. Най-засегната обаче е психиката на децата. Всеки трети малчуган в Перник е на успокоителни. Опашки от притеснени майки, водещи отрочетата си за консултация, напълниха поликлиниките с опашки като при грипна епидемия. Повечето пациенти тези дни са ни уплашени деца, признаха джипитата. Почти всички рецепти, които са издали, са за билкови хапчета за успокоение, които могат да се пият от хлапета.

В първия час на 24 май градът отново се събуди от нов трус. Сеизмолозите отчетоха 4,4 по Рихтер точно в 1 часа през нощта. Блоковете в София, миньорския град и Благоевград "подскочиха" от новата стихия. Отново стотици шокирани хора излязоха по улиците. Повечето обаче бързо се успокоиха, не се поддадоха на истерия и заспаха. Около 400 вторични труса са регистрирани след силното земетресение на 22 май, каза шефът на института Николай Милошев.
Ръководителят на секция "Сеизмология" в Геофизичния институт на БАН Емил Ботев поясни, че в този брой се включват и всички микроземетресения, които не се усещат от хората.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Цецо
Коментирай