Турският посланик: Оградата не е решението за проблема с бежанците

Турският посланик: Оградата не е решението за проблема с бежанците | StandartNews.com

София. Решението на бежанския проблем в България не са огражденията по границата с Турция. България и Турция тясно си сътрудничат и благодарение на това сътрудничество бежанците в България са около 10 000. Ако ги нямаше тези съвместни двустранни усилия, тогава щяхме да говорим за стотици хиляди бежанци.

Това заяви в предаването „Седмицата" на Дарик радио посланикът на Турция у нас, Н. Пр. Сюлейман Гьокче, който допълни, че до момента Анкара е дала за бежанците (чийто брой приближава 2 милиона души - б. р.) на нейна територия над 4,5 милиарда долара, а е получила за тях международна помощ в размер на едва 250 милиона. „Населението на Турция е 11 пъти по-голямо от това на България, икономическият превес е 19 пъти по-голям, но тежестта по отношение на бежанците е 200 пъти по-голяма", посочи дипломатът.

По думите му границата срещу джихадистката организация „Ислямска държава" не е тази между България и Турция, а границата със страната-източник, тази която ги създава и тя не е тайна за никого – това е Сирия. „До днес в Сирия жертвите са над 200 000 души. Има доклад на ООН, според който в Сирия са използвани химически оръжия. Но светът не предприе нищо и остана само да наблюдава този процес", посочи посланикът на Турция у нас.

Попитан за споразумението относно нелегалните имигранти между ЕС и Турция, дипломатът посочи, че то е подписано м.г. и трябва да влезе в сила през юни 2017 г. И по силата на това споразумение турските граждани ще могат да пътуват без визи до страни от ЕС, включително и до България. „Ние ратифицирахме това споразумение. Всяка една страна по него има ангажименти. Ние си изпълняваме нашите, борим се с нелегалната имиграция и ще очакваме, когато дойде времето за това, и европейските страни да изпълнят своя ангажимент", коментира посланик Гьокче.

Той отдели специално внимание на зададения му въпрос за новините на турски език по БНТ като посочи, че те са били въведени в период, когато България вече е била страна-членка на НАТО и на ЕС, „в рамките на реформи за етническите и религиозните права в България". „Историята има една посока, в която се движи и с пълно право България има право да се гордее със своя етнически модел. Но ако тези новини бъдат свалени от ефир, България ще се озове в грешната страна на историята, ще изпадне в ситуация на затруднение да го обясни пред евроатлантическите партньори. Ние като съседна и приятелска държава не бихме искали това да става и бихме били загрижени ако се случи", отбеляза посланикът. И допълни, че през 20-те години на миналия век българските правителства са увеличили петкратно образователните програми за малцинствата.
Гьокче съобщи още, че Турция е в много динамична икономическа ситуация, иска да създаде система от икономически връзки.

И желанието й е за дискусия между България и Турция как могат да бъдат развити двустранните икономически отношения. Посланикът отбеляза, че Турция е страна, която се развива много бързо икономически и е втората след Китай, която прави най-много инвестиции. Както и, че строи най-голямото летище в света, което е съвсем близо до България. Освен това развива космически проекти, както и свързани с възобновяеми енергийни източници, а също и в сферата на здравеопазването. „Ние смятаме, че трябва да обсъждаме с нашите съседи как можем да сме взаимно полезни в тези области, а не да дискутираме изкуствени теми, залегнали в дневния ред", отбеляза турският посланик. И добави: „Има една реалност, която никой не може да отрече – слънцето изгрява от изток". По думите му през 2035 г. се очаква Китай да стане най-голямата икономическа сила и това било добре както за Турция, така и за България и би трябвало да се обсъжда как двете страни могат да извлекат полза от това.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай