София
Прокуратурата ще разследва нови случаи за измами по САПАРД за 28 млн. лева. Става въпрос за евросубсидията, отпусната при 101 случая със съмнение за нарушения. Те бяха открити, след като държавен фонд "Земеделие" представи в Еврокомисията екшън план за усвояване на парите по програмата. В други 117 далаверите вече са доказани. Те са на стойност 29 млн. лева. Така може да се наложи да връщаме на Брюксел 57 млн. лева, ако Темида докаже злоупотребите. Приблизително толкова е половината от стойността на 220-те проекта, в които има съмнения за нарушения. Европа отпуска до 50% от инвестицията, заявена в проекта по предприсъединителната програма. Една от фирмите - "Еврофриго", дори вече върна около 3 млн. лева.
По програмата САПАРД са одобрени общо 3509 проекта, като са изплатени 611 млн. лв. субсидии. Нарушенията са основно по три мерки - за модернизиране на ферми, за развитие на алтернативна заетост по селата и за изграждане на борси и тържища за земеделски стоки.
Значителни разминавания в цените на закупените машини и оборудване са установени при разследването на Eвропейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и на одиторските фирми "Делойт България" и "Гранд Торнтън". В 51 от случаите бенефициентите са използвали фалшиви оферти, в други 50 закупеното оборудване се разминава драстично с пазарните цени на машините.
При предишните 117 случая изчислените щети са повече от 29 млн. лв., съобщиха от фонд "Земеделие".
Две са основните схеми за източване на САПАРД, разкрити при последните проверки на вече одобрени проекти. Първата е вече познатото представяне на фалшиви фактури и измислени оферти, които водят до надуване на цените. Така е станало при 51 от гнилите проекти. Този тип измами обаче е лесен за разкриване, обясни шефът на агенция САПАРД Константин Паликарски. Измамата лъсва при първото запитване за офертата във фирмата, която уж я е изпратила. Обикновено се оказва, че компанията изобщо не е пращала подобно предложение до кандидата за финансиране по САПАРД, обяснява Паликарски.
Доста по-трудна за разкриване е втората схема за измами. Тя е толкова изпипана, че изглежда напълно законна. При нея кандидатът получава финансиране за машини и други активи, което надхвърля драстично пазарните цени. Експертите засичат това разминаване, но доказването на измама в този случай е доста по-трудно. Причината е, че всички документи около проекта са напълно изрядни. Офертите са абсолютно валидни и потвърдени от всяка от фирмите. Валидни са и приложените фактури. Почти ясно е, че става дума за измама. Единственият проблем на този етап е да се открие как точно е узаконена тя, коментират експерти от фонд "Земеделие". Работата по доказване на измамата ще се поеме от прокуратурата. Тя трябва да открие как точно е ставало източването на пари. Според експертите най-вероятно измамата е ставала чрез подставени фирми. Компанията, която кандидатства за финансиране по САПАРД, получава "нагласени" оферти от реално съществуващи дружества. И трите предложения са с много завишени цени и се избира това, което е най-изгодно. То обаче също е с много по-висока цена от пазарната към момента.
Предполага се, че и трите фирми, подали офертите, са получили пари за това, че са завишили цените. Другият вариант е да става дума за свързани фирми. Това обаче предстои да се изясни от прокуратурата. Ако разследването събере достатъчно доказателства за пристъпване на закона, нарушителите ще отидат на съд и ще трябва да връщат парите, взети от САПАРД. Общата сума, за която са съмнителните 101 проекта по програмата, засега се държат в тайна от фонд "Земеделие". Сумата ще бъде оповестена едва когато бъде доказано колко от тези проекти действително са незаконни, заявиха от фонда.
Петима прокурори във Върховна касационна прокуратура поемат измамите с европейски пари. "Започваме с тези 220 случая по САПАРД", заяви шефката на новия отдел Маргарита Попова. Те ще работят в тясно сътрудничество с хора от ОЛАФ и Европейската комисия.
Димитър Илиев
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com