София. Странно трополене по стълбите, приглушени гласове, неясни звуци и вледеняващ страх. Да, това е шепот от отвъдното. И този шепот всяка нощ е витаел в къщата на злощастната фамилия Ева и Михаил Михови.
Варненският бизнесмен Мишо Бирата се спомина преди година и половина от инфаркт. Болест покоси и съпругата му Ева. Погребаха я само преди седмица до него. Огромната старинна къща им донесе лош късмет, сигурни са варненци. Въпреки прекрасната архитектура и разкошния двор сградата има лоша слава. Тя е свързана предимно с последните години на собственика й - варненския индустриалец Асен Николов, и първите - на съветското консулство, в което къщата се превръща след 1944 г. Градските легенди говорят, че веднага след 9 септември там са разпитвани арестанти, предимно офицери от царския флот. Някои от тях са били подлагани на мъчения. Асен Николов, един от най-заможните хора на Варна, известен като социалния индустриалец, пък бил принуден да изостави красивата си резиденция и да избяга само с дрехите на гърба и два куфара с пари. Какво и как се е наслоило в стените и подовете на сградата, могат да свидетелстват само собствениците. Но те и двамата вече са в отвъдното.
След смъртта на Мишо Ева искаше да извика свещеник, който да направи водосвет на къщата
за да изгони лошата енергия, разказват приятели на семейството. Тя се оплаквала, че нощем чува стъпки, които се изкачват по стълбите в едно от крилата на сградата. В една от стаите пък определено имало негативно излъчване. Тя била открита, когато жената, която се грижи за домакинството, влязла да чисти. След час я намерили припаднала, без да има явни болестни симптоми или видима причина. Често и гостите, които оставали по-дълго в къщата, се жалвали от главоболие. Това обаче се случвало само в едно от крилата на огромната къща. Ева чувала гласовете нощем и пращала охраната да провери, дали не се е вмъкнал крадец. Оказвало се обаче, че няма никой. Дамата била куражлия и когато извиквала силно: "Има ли някой? Кой си ти?", гласовете притихвали. Ако си бяха вдигнали нов дом, прокобата на тази къща нямаше да легне върху тях, категорични са стари варненци. Близки до фамилията са убедени, че къщата на духовете им е въздействала съдбовно и ги е приближила до фаталния край.
От двете страни на аристократичната улица "Братя Шкорпил" се извисяват само старинни сгради, строени в началото на миналия век. Към повечето има големи дворове с градини, в които пък растат вековни дървета. Там се намира и къщата на Херман и Карел Шкорпил, археолозите открили Плиска и Преслав, на които Варна дължи началото на музейната дейност в града. Перла в "короната" обаче е малкият дворец на Михови. Разказват, че Мишо решил да я купи по примера на другия голям варненски бизнесмен - Красимир Узунов, който пък стана собственик на бившата сграда на Радио Варна до входа на Морската градина. Достолепната сграда на "Шкорпил"
до края на 80-те години беше съветско консулство
Тя се превръща в представителство на СССР веднага след 9 септември, след като цялото имущество на Асен Николов е конфискувано. Живеещите на улицата помнят постоянната милиционерска охрана на входа. След изнасянето на консулството сградата става средношколски отдел на градската библиотека. "Да, там имаше стъпки и шумове, и падащи предмети, но към нас духовете винаги са били благосклонни и не съм усещал заплаха", разказва Ламбрин Сотиров, чиято издателска агенция "Барс" се помещаваше в мазето на сградата по време на "библиотечния" период. Там той започва да събира архивни снимки на стара Варна, да организира родови срещи, изобщо започва дейността си по възраждане на историята на морския град.
През 1998 г. сградата вече е реституирана и синът на Асен Николов д-р Милко Николов си я връща. Две години общината се помайва дали да я плати, но в крайна сметка не намира парите и библиотеката се изнася. Точно тогава през 2000 година Мишо Михов я купува. Ремонтира я основно, а Ева поръчва тежкарски старинни мебели от Италия. Тъй като семейството има дом и в София, варненското имение се ползва предимно от пролетта до есента. През останалото време в имота живее семейство, което се грижи за къщата и двора. В разкошния дом на Михови
често гостува президентското семейство Първанови
Ева и Зорка си пият кафето на двора, докато мъжете опитват прословутия варненски "Димят", както се казваше и старата винарна, която Михов купува в края на 90-те. Съседи на заможното семейство често се оплаквали, че кортежът на държавния глава задръства тясната уличка, докато влезе в гаража на къщата.
Когато Мишо Михов става почетен консул на Бразилия, до българския трибагреник окачват и бразилското знаме. Сега флаговете са свалени заради траура, а и с кончината на Мишо отпадат консулските ангажименти. Приживе обаче той организирал в къщата и в просторния 2 дка двор фестивали на бразилската култура.
И Мишо, и Ева остават едни от най-големите покровители и меценати на спорта и изкуството във Варна. В арт центъра на Ева "Артеа" са гостували много известни творци. Тя е от основателите на "Сороптимист", "Лайънс клуб" и женската организация на "Ротари" в града. Той пък е спонсор на баскетбола. Пак в сферата на градските легенди, тъй като само най-близките им приятели знаят това, че
Михов притежавал колекция от 200 скъпи цигулки, между които и "Амати"
Бизнесменът събирал стари инструменти и ги реставрирал, като сбирката била голямата му тайна гордост.
Какво ще се случи с един от знаковите за Варна имоти, вероятно скоро ще стане ясно. Близки до семейството твърдят, че само той не е ипотекиран. Засега със сигурност се знае само, че Мишо Михов го е прехвърлил на сина на Ева от първия й брак, въпреки че не го е осиновявал официално. Пламен е на 26 години, а от 12-годишен живее и учи в Англия. Той се върна само за погребението на майка си. Кой ли ще се престраши да живее в къщата на духовете, чудят се съседи на злощастната фамилия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com