Ако за нас, българите, Великден е немислим без боядисани яйца, козунак и агнешко, то в Западна Европа едва ли биха могли да си представят празника без шоколад.
На шоколадовите изкушения не могат да устоят нито католици, нито протестанти.
Допреди два века на Великден боядисани яйца са се разменяли и в Западна Европа. Според легендата традицията, която в България все още почитаме, води началото си от античността. Още преди 5000 години напролет за късмет персите си подарявали кокоши яйца, символ на плодородието и новото начало. Не се знае кога точно е дошла идеята на европейците да изпразват кокошето яйце и да го пълнят с шоколад, но е известно, че шоколадовото яйце се появява през 1830 г. Това става благодарение на развитието на техниката за обработка на какаови зърна и най-вече след появата на калъпите от кожа и метал, които позволявали отливането на различни шоколадови форми.
На католическия Великден, който беше в неделя, традицията повелява децата да получават подаръци от шоколад.
Но ако се съди по потреблението, то очевидно много от възрастните не са пораснали. Предпочитаните великденски подаръчета са шоколадови зайчета, яйца и камбанки, но празникът определено вдъхновява сладкарите.
По това време френските сладкари реализират от 20 до 40 на сто от годишния си оборот.
Миналата година по великденските празници във Франция са били продадени 12 500 тона шоколадови изделия, като прогнозите за тази година са още по-добри. Затова светлият празник се превръща в надпревара между най-добрите сладкари, чиито произведения са истински шоколадови шедьоври на подобаващи цени.
"Мистериозното шоколадово яйце" на Кристоф Мишалак е сред тазгодишните хитове. Цената му е 90 евро, като бройките са ограничени. Творението на Жан Пол Еван е "Любопитното яйце". Създателят му твърди, че е за всеки вкус, но едва ли е за всеки джоб предвид цената от 71 евро.
Великденската тема на Кристиан Констан пък е с китайски привкус - шоколадова панда с яйце.
От известно време конкуренция на парижките сладкари правят и модните дизайнери. Миналата година Роберто Кавали представи своите шоколадови великденски творения. От няколко години и италианският дизайнер Джорджо Армани променя амплоато си по Великден, за да зарадва любителите на шоколад. Да носиш "Армани", е гаранция за стил, а сладкишите му пък са съвсем на мода. Шоколадите се произвеждат в занаятчийски цех в Пиемонт, като всички рецепти са ексклузивни и съгласувани с дизайнера.
А великденското ревю на шоколад на италианеца е под наслов "Армани/Долчи 2012". Така че, ако всички пътища водят до Рим, то пътят към лакомствата отвежда към кафене "Армани" в Сен-Жермен-дес-Пре. Армани е подготвил яйца с изненади, шоколадови минияйца и италианския великденски сладкиш "Коломба".
"ШоКолекцията" е на разположение и в бутиците в Париж, но може да бъде доставена навсякъде в Европа.
Във Великобритания пък, където любителите на шоколада са най-многобройни, също не липсват оригинални великденски предложения. Тази година магазин за шоколад в Йоркшир предложи на любителите на сладкото възможността да прекарат една нощ в неговата шоколадова фабрика по време на християнските празници.
Преживяването със сигурност е незабравимо предвид сладките обещания като шоколадов фонтан, шоколадови мебели, шоколадови дрехи и аксесоари, които стават за ядене.
Гостите имат шанса да видят как се прави шоколад в завода, преди той да се озове на щандовете в магазините под формата на шоколадова закуска.
Идеята на магазинчето намеква за историята на Роалд Дал - "Чарли и шоколадовата фабрика", като обещава посетителите да попаднат в изумителен свят на шоколадови растения и орнаменти.
Една нощ в апартамента в шоколадовата фабрика излиза 120 евро, а всички събрани от тази инициатива пари ще отидат при британска организация, помагаща в борбата с рака на гърдата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com