Според ЕК положението в Кръшко е под контрол
Официални реакции на европейски страни заваляха тази сутрин за инцидента в ядрената електроцентрала в Словения.
Положението в Кръшко е под контрол, информират словенските власти. Реакторът на ядрената електроцентрала е напълно спрян, изтичането е овладяно, съобщи Европейската комисия. Според нея е имало съобщение от Словения в 17.38 ч. местно време за инцидента в охладителната система на ядрената електроцентрала в Кръшко. Тя се намира в Югоизточна Словения.
Според последните съобщения на словенските власти, цитирани от световните агенции, реакторът на централата е бил напълно спрян в 19.30 ч. местно време. Сравнително слабият теч е станал в рамките на вътрешността на централата. Словенските власти са потвърдили, че не е имало радиоактивно изтичане в атмосферата. Положението може да се смята напълно под контрол, съобщава ЕК, като отбелязва, че е информирала незабавно страните членки на Европейския съюз.
Австрия поиска тази сутрин обяснения от Словения, която според нея не е подала адекватна нформация за истинския характер за инцидента в АЕЦ Кръшко, предаде Франс прес. Австрийският министър на околната среда Йозеф Прьол заяви, че словенските власти първоначално не са съобщили за реален проблем, а са подали информация за "упражнение". Това сериозно поставя под въпрос нашата увереност в словенската система за предупреждение, заяви Прьол. Той отбеляза, че ще постави въпроса
на следващия Съвет на министрите на ЕС в Люксембург.
Френската служба за ядрена безопасност заяви, че е установила контакт със своите словенски колеги след инцидента в Кръшко, които са ги уверили, че течът на охладителната течност е овладян в рамките на централата и няма изтичане в околната среда. За ремонта на аварията ще са необходими няколко дена.
Германското правителство, след като мобилизира специализираните си служби за разследване на инцидента, съобщи, че очевидно няма радиоактивно изтичане. Според събраната информация изглежда, че охладителната система на централата е под контрол и няма данни за сериозен инцидент, заяви говорител на германското министерство на околната среда.
Според данни на Франс прес не е регистрирана радиоактивност в Австрия и Хърватия, където измерванията продължават.
Кметът на Кръшко заяви, че директорът на централата му е съобщил, че става въпрос за дребна техническа грешка, но управата е решила да следва процедурата в подобни случаи и да спре реактора, предаде Ройтерс. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че в момента събира информация за случая.
Природозащитната организация "Грийнпийс" пък обяви случая за предупреждение към всички онези, които планират да строят нови реактори, и призова за отказ от ядрената енергия.
АСН
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com