София. Очаква се през април Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) да отмени препоръката към държавите-членки на ЕС от началото на годината да преустановят временно връщането на бежанци към България по т. нар. Дъблински регламент. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на вътрешните работи Пламен Ангелов и зам.- председателя на Агенцията за бежанците към Министерския съвет Васил Върбанов, които участваха в церемония по връчване на дарение от испанската компания Рока за центровете за настаняване във Военна рампа и Враждебна. Дъблинската процедура, която е в сила в ЕС от 2000 г., предвижда да се връщат лицата в тази страна-членка, която първа ги е регистрирала.
„През 2013 г. общият брой лица, върнати ни от други държави, е 98. Това е капка в морето. Дори тази година да е малко по-висока, тя няма да застраши системата. Дори спекулативно да говорим за двойно по-голям брой, това е напълно в реда на нещата, ние също връщаме бежанци по този механизъм", заяви пред журналисти Ангелов.
И посочи, че малко повече от 3000 души, получили хуманитарен статут в България, са спрени при опит да я напуснат, в посока Сърбия или Румъния.
Консултираме с други държави и с авторитетни организации, които ни дават експертиза за интегрирането на бежанци, разглеждат се модели, които ще се прилагат в България. „Бързаме, бързаме, но това не са проблеми от днес за утре. Със сигурност обаче работим и не замитаме под килима", увери Ангелов.
Върбанов посочи, че болшинството от пристигналите в страната чужденци получават хуманитарен статут и остават в страната. По думите му „основният проблем за нас е интеграцията им".
„Но това се решава на по-високо ниво. Решава се с подготовката на програма за интеграция, която скоро ще бъде утвърдена. И е необходимо финансиране. Очакваме такова от ЕС, както и съфинансиране от националния бюджет", отбеляза Върбанов.
Първите стъпки за интеграция започват още в центровете по настаняване – със занатия по български или друг език, който пожелаят. Има и интеграционен център, в който ги учат на занаят – шивачество, фризьорство, но той не може да поеме много хора.
„В интеграцията трябва да участват и общините. Трябва да бъдат настанени в цялата страна сред населението, да им се помогне да си намерят квартири, да научат български език, занаяти или пък да им се признават техните документи за квалификация", изтъкна Върбанов. И съобщи, че засега има предложения от фирми, които им предлагат и квартири, но не всички бежанци имат особено желание, тъй като по-голямата част искат да отидат в Западна Европа. „Опитваме да ги убедим, че това не може да се случи", допълни зам.шефът на Агенция за бежанците.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com