Мездра се бори за 4 награди в класацията, обявена от Министерството на туризма. Първата е в голямата категория за актуална туристическа дестинация, наречена „Изборът на българина". Но градът, определящ се като ключ към Северозапада, се бори за признание в още три категории – за културно-исторически туризъм, за туристическо събитие на 2017 година с фестивала си за средновековни традиции, бит и култура и за обект – туристическа атракция на 2017. Гласуването е онлайн, а победителите ще бъдат обявени на 12 декември в София.
За Мездра като за туристически град у нас се заговори през 2013 година, твърди директорът на археологическия комплекс „Калето" Димитър Павлов. Тогава е изпълнен уникален за страната проект, наречен „История, култура и природа – туристическите атракции на община Мездра". Средствата са осигурени от оперативната програма „Регионално развитие". Едва ли тогавашният кмет Иван Аспарухов е предвиждал такъв ефект, какъвто се получава на практика. Предвидено е да се извърши голяма строителна дейност на историческия скалист рид, надвесен над левия бряг на Искъра, известен като „Калето" – да се укрепят основите и крепостната стена, да бъде изградена техническа инфраструктура, осигуряваща достъп до рида, да се построи посетителски център, амфитеатър.
Очакванията са надминати – оформя се голям археологически комплекс, наречен веднага „каменното съкровище на Мездра". Той е открит на 1 юли 2013 година и оттогава се развива бурно.През 2014 година обектът е включен в 100-те нациоанлни туристически обекти под номер 16 – А.
Стратегическото положение на хълма е оценено още в древни времена.След 15 сезона археологически разкопки са открити находки от медно-каменната епоха – 4-то хилядолетиие преди Христа до късното Средновековие.
История, трупана цели 70 години.
Археолозите са разкрили две селища от края на каменно-медната епоха, които са били унищожени от пожари. Но налице са находки от занаятчийско производство –
на хълма са работели керамици, земеделци, ювелири
Най-голямото откритие е направено през 2008 година. Тогава археолозите попадат на светилище на тура, което няма аналог у нас. Тур е диво говедо – езическо божество, върху чиито рога се крепи света, според вярващите. То било опаковано в каменен кожух, а вътре – два черепа на турове с рога, забити в земята. Тези черепи днес се намрат в регионалния исторически музей във Враца.
По-късно на хълма живеят траки от племето трибали, а през първия век мястото вече е римско владение. Съществуват следи от римско укрепление, открити са монети от времето на Дометиан, Клавдий – втори Готски. На тази стратегическа земя идват и Аспарухови българи, които основават първото старобългарско селище. През единадесети век селището носи името Торбарица, но било разрушено в похода на Василий Втори срещу Видин. И тогава, и сега, Мездра и това място са били ключ към Северозапада.
През него преминавал пътят от Дунава към Сердика
а днес от Северозапада към София и Юга.
Проектът на общината откри уникалното място на туристите. Вече хиляди са преминали през него. Паркинг, фонтан, алпинеум, административни и експозиционни зали, театралната зала с 84 места го правят интересно и забавно. Цялата му история може да се проследи в посетителския център. Експозицията е наречена „От праисторията до Средновековето".
„Калето" е изключително интересен обект, обяснява археологът Георги Ганецовски. В него има отложения на 6 археологически периода – от късната каменно-медна епоха до края на петото хилядолетие преди Христа и до късното българско Средновековие.
Управата на комплекса организира Дионисиеви празници в „Калето". На Трифон Зарезан тя черпи посетителите с греяно вино с билки и други прибавки по римска рецепта. В него се организират концерти, спектакли, изложби, а вече и сватбени тържества. Но най-голямо впечатление на жителите и гостите на града направи фестивалът на средновековните традиции, бит и култура. Те видяха юрта, в която са живели обитателите на мястото, стенобойната машина, с която са се отбранявали, ателиетата, в които са били изработвани монети, накити, оръдия на труда. Комплексът предлага услугата стрелба с лък. Много граждани от близо и далеч вече се научиха да стрелят с лък.
Това каменно исторческо съкровище се бори за туристическа награда. Градът тръпне в очакване на избора на българина. Димитър Павлов е убеден, че всеки, който е минал през рида, ще му даде своя глас.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com