НДК удостои дивата с годишната награда за цялостен принос на "Салона на изкуствата"
Маестрата представи 12-те нови таланти от майсторския й клас в Нов български
Райна Кабаиванска получи поредното голямо признание за таланта си, този път в родината.
Световната оперна прима беше удостоена с наградата "Св. св. Кирил и Методий" на фестивала на НДК "Салон на изкуствата" за цялостен принос към духовността и културата ни. Отличието ѝ беше връчено в Софийската опера и балет от директора на Двореца Мирослав Боршош преди вечер.
"Огромна привилегия за мен е да ви поднеса годишната награда на Националния дворец на културата. Но това не е само приз, това е огромна любов и почит към вас. Вие сте събрали цялата любов на света, но никога не забравяте България, не забравяте да помагате на младите български таланти. Това ви прави не само изключителен артист и човек", но и истинска българка, с която ние се гордеем", каза Боршош.
Дивата бе наградена и обсипана с цветя и поздравления непосредствено след края на гала концерта на нейния 15-и пореден майсторски клас в Нов български университет. На сцената се качиха 12 таланти от общо 7 държави, които имаха шанса да се обучават при оперната прима от началото на септември. Сред новите открития на Маестрата е сопраното от Италия Селене Дзенети, която се отличава с мощен глас и сценично присъствие, както и тримата южнокорейски тенори Джуд Уон, Таесунг Лий и Йонгхюн Риу.
"Не са Павароти, Доминго и Карерас, но имат шанс да станат. Те са феноменално явление", шегува се Кабаиванска. За Елизабет Хертзбърг от САЩ и за италианката Лучия Бранда това бе дебют пред публика, също участват за първи път в майсторския клас. Българската дебютантка е Сребрина Минева, която бе приета сред учениците на Кабаиванска като слушател, но показа сериозен напредък и спечели участие в големия финален гала концерт. Контратенорът Димитър Арнаудов, басът Константин Мечков, сопраното Дарина Линкова и мецосопраното Даниела Нинева са познати на публиката като участници в предишни класове и са стипендианти на Фонд "Райна Кабаиванска", НБУ и Фондация "Америка за България". Обещаващото сопрано от Чили Роксана Ерера и изключителното мецосопрано Шин Дже Банг от Южна Корея са също стипендианти на фонда.
Най-добрите студенти от класа на Маестрата пяха с оркестъра на националната опера и под диригентството на Найден Тодоров. Те показаха таланта си с произведения от Бах, Хендел, Моцарт, Белини, Доницети, Росини, Верди, Масне, Чайковски, Пучини и Бърнстейн.
Някои от младите таланти, минали през школата на Райна, вече са със статут на световни звезди - Андреа Каре, Мария Агреста, Вероника Симеони, Вирджиния Тола. "Гордея се, че когато моите ученици пеят по света, могат да кажат: "Аз учих и в България", казва Кабаиванска.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com