Хасково. Кампанията на "Стандарт" "Чудесата на България" оживява в пъзелите на даскал по история. Учителят от Хасково Димитър Иванов дори се подготвя усърдно да подреди изложба. Голяма част от картините, които сам е сглобил, изобразяват някои от "Чудесата".
Наред с исторически забележителности от цял свят, които са сред любимите му пъзели, и вдъхновен от кампанията на "Стандарт", учителят Димитър Иванов търси под дърво и камък реплики на части на "Чудесата на България".
Даскала, както го наричат учениците му от Професионалната гимназия по дървообработване и строителство, се захласнал по нареждането на цветните парчета като на шега преди 5-6 години. Покрай съпругата си. Първо страстта да сглобява детайлите обхванала нея. Всичко тръгнало обаче от избор на подарък, който двамата трябвало да направят, за да зарадват внучето си Божидар на рождения му ден. По това време детето било на 5-6 годинки, но изключително любознателно хлапе. Това направило избора за дар от баба и дядо още по-сложен. Подаръкът трябвало
хем да е изненада, хем да е свързан с играта
Пък и да прикове вниманието и задоволи любопитството на отрочето. Така дошла и идеята за купуването на първия пъзел.
Покрай малчото обаче да редят пъзели хлътнали и бабата, и дядото. Оттогава насам страстта им да сортират елементи и после да правят от тях картини, не спира. Някои от пъзелите, които подреждат, са снимки, а други - рисунки. Каквото и да правят обаче, Иванови казват, че чрез реденето на многобройните детайли преоткриват света. Разбира се, всеки от фамилията си има и пъзели на любима тематика. Историкът, разбираемо, предпочита батални сцени с бойни исторически кораби. Други от пъзелите, които Димитър Иванов харесва, са исторически забележителности -
известни водопади, сгради и местности
от всички краища на Земята. Търси усърдно и пъзели с исторически места от България, но те са изключително малко. Преди няколко години хасковският информационен център пусна пъзел с отпечатка на най-високия монумент на Богородица в света, който се извисява на 32-метра височина край града. Тогава пъзелът направи бум и беше сред най-търсените подаръци за нашенци, които живеят в чужбина. Така хем се разтъжват за родния край, пък си имат и занимавка за няколко дни, припомня фактите даскал Митко.
Фамилията на учителя използва всяко свободно време, за да преоткрива света чрез многобройните детайли. Най-любимите им като качество са от меката на пъзелите - Равенсбург. Там се произвеждат едни от най-добрите хартиени мозайки не само в Европа, но и в света. Хартията, върху която се отпечатват, е по-твърда и леко гумирана, което дава по-дълъг живот на наредената картина, обяснява Митко Иванов. Колекцията на семейството му вече е набъбнала на близо 100 пъзела с различни размери. Най-малките са 50 на 50 см, а най-големите, с по 2000-3000 парчета, стигат до размер 1 м на 70 сантиметра.
Въпреки че все още са "млади" в опита си по реденето, семейството вече нахъсано дава и съвети за това. "От детайла до цялата картина не всеки път се стига лесно. Реденето на пъзел може да отнеме месец, а може да те мъчи по 2-3 месеца. Има си и схема за подреждането.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com