Чужденци си татуират "Свобода или смърт"

Чужденци си татуират "Свобода или смърт" | StandartNews.com

Стихове на Вазов и Чинтулов живеят като вечни рисунки

По същия начин, по който китайските йероглифи са хит сред татус маниаците, така и кирилицата има необичаен начин за разпространение: върху кожата на западняци, но и нашенци, които искат вечните български фрази да заживеят върху плътта им.

"Свобода или смърт" е най-често изографисваният надпис на кирилица като татуировка. Предимно си я слагат мъже, на гърба или ниско на корема. Хит е с еднакъв успех при българи и чужденци.

Най-интересен е случаят с французин, който също се спрял на революционния призив. Надписът е дело на татуиста Николай от Metal Monkeys Tattoo. "Този тип беше от баските, аз съм от Панагюрище и му разказах за Априлското въстание. Той много се развълнува и му сложих "Свобода или смърт" над коляното, буквите стоят извито. Добре се получи. Друг път един австриец дойде в студиото и ни се похвали с татус "Пияница". Ходил из кръчмите и разпитал как е на български човек, който обича да се черпи, казали му и си го татуирал. Думата беше сложена от ребрата до хълбока. Много пъти чужденци са искали да им пишем на кирилица по телата. Най-вече скандинавците - те си слагат собствените имена", разказва Николай. Имало и сини запалянковци, на които им рисуват "Само Левски". Слагат и подписа на Апостола. Някакъв млад мъж избрал лика на цар Симеон, а над него написано на глаголица - "Велика България". Друг се спрял на "Вятър ечи, Балкан стене, сам юнак на коня".

Има хора, които са пожелали да носят за цял живот на тялото си стиха от Вазов:

"Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха
И твойто име само кат мълвяха,
умираха без страх".

Думите обикновено са разположени в очертана географска карта на страната ни.
Сред татус маниаците има и такива, които се вълнуват как се пише "вълк" на глаголица, защото тя също е сред предпочитаните азбуки за вечни рисунки. Певицата Кали например е запалена фенка на глаголицата. Тя е изписала върху тялото си имената и на тримата си сина чрез тази азбука.

Майсторите на татусите разказват още, че на чужденците, летуващи по Черноморието ни, им трябвали само няколко дни, за да луднат по кирилицата. Често мъкнели и децата си към студиата и ги уговаряли да се рисуват. Някакъв ирландец завел 18-годишната си щерка при наш татуист, защото тя искала да си напише името в превод на български. Били уведомени, че тукашният еквивалент е "Стефка". Татуировката украсила задните й части в ръкописен вариант и девойката била много доволна. Германци, англичани и скандинавци много харесвали идеята да си превеждат имената на кирилица и да им ги рисуват. Било много шик и екзотично, и в родината им ги зяпали с интерес. Младо момиче поискало да й изпишат "Праскови" на български, защото някой я подкокоросал, че тя се казва точно така в превод. Друг си татуирал "Загорка", а заклет черноморски турист, който идвал от 20 години на Златни пясъци, поискал да му изрисуват "Спартак Варна". "Пич" и "гъзар" също били сред най-желаните надписи от млади британци.

"Абстрактни съществителни като "вярност", "любов", "дружба" са много популярни сред рисуваните надписи", разказва Анна Бончева от варненското студио "На тъмно". Тя татуирала на ръката на германец голям надпис, който той предварително си превел: "Не за любов, или за пари", гласяло странното послание, което германецът държал да има. Скандинавец пък поискал да носи вечно името на българската си жена - Албена. А млада госпожица се спряла на цял куплет от хитово парче, в което се пее, че "Смелите си имат всичко!".

Татуистът Емо Сапаревски е изписал куп рисунки на "Левски" и ЦСКА, а веднъж и цял стих от Библията от Откровение на Йоан. Поискал го млад мъж и подложил на манипулация предмишницата си.

Една от интересните татуировки, които Емо е правил, е "София", на черковно-славянски. Художникът с игла я изписал на фона на "Ал. Невски". Татусът изгрял върху тялото на млад столичанин.

Не липсват и ентусиасти, които искат да им нарисуват "България" или "Свобода завинаги".

Колега на Емо - Цеко, е правил на французин лента на гърдите, гласяща на чист български: "Винаги следвай мечтите си". Емо е татуирал и американец, който пожелал да изпише върху тялото си собствената му фамилия на кирилица - Селиктър. Сапаревски имал и съвсем странен клиент - англичанин, който си закупил имот в българско село и изпаднал в такова въодушевление, че решил да си го татуира на гърдите- "Кошарица". Имало и ентусиаст, дето избрал вечно да носи на кожата си Слънчев бряг, след неколкоседмичен купон в курорта, разказват татуистите.

Руски надписи са най-популярни сред западняците

Немалко сайтове са посветени на това да просветлят западняците в готините варианти за татуировка на кирилица. Очаквано, синоним на кирилицата в техните очи е руският език. Майтапчийските сайтове често пускат снимка на западняк, изгубил се в превода. Той използвал Google translate, за да разбере как се пише името му на руски, но услугата не се справила със задачата и изписала "Без перевода". Ентусиастът помислил, че именно така се зове на руски и не се поколебал да изпише надписа на гърба си. Две близначки от Лондон пък си харесали езика ни след екскурзия в България и решили да изпишат на кирилица (по погрешка отново сметнали, че ние говорим руски) сестрьi върху кожата си. "Не даром же мы поэт", фраза от "Братя Карамазови" на Достоевски, пък разцъфнала върху кожата на американец, който следвал руска литература в Щатите. Обикновено по сайтовете винаги се намира някой източноевропеец, който да хвърли светлина върху кирилицата с гневна публикация, обясняваща, че произходът на азбуката далеч не е руски. След дълги консултации мацка от скандинавския полуостров разказва как изписала върху себе си "Вера, Ъубав, нада" (вяра, любов и надежда на сръбски). Думите се врязали в плътта й, за да зарадва гаджето си от Белград, с когото се надявала да се видят скоро.

Виго Мортенсен изписан изцяло в "Източни обещания"

Най-голям интерес отвъд океана към татуировките със славянски привкус предизвика ролята на Виго Мортенсен в злокобната драма "Източни обещания". В лентата актьорът играе криминалния субект Николай и е изрисуван от глава до уши. Най-фамозните татуси са тази на Кремъл, разпъната по целия му гръб, както и кръстът, разположен върху гърдите му. Неговият герой е безскрупулен руски мафиот в Лондон, а самият Мортенсен разказва, че е водил специални разговори с московчани от престъпния свят, които го светнали за значението на татуировките. "За руската мафия картините и надписите по тялото са цяла биография. Можеш да разкажеш живота им, ако ги видиш голи", споделя актьорът, който навремето изгря с ролята на Арагорн във "Властелина на пръстените".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай