Антична гробница до Поморие се нацепи

Антична гробница до Поморие се нацепи | StandartNews.com

Планират да изградят ограда около паметника и да ремонтират пътя до него

Общината търси средства да спаси уникалния мавзолей

Безценното археологическо богатство на Поморие, оцеляло близо две хилядолетия, се руши. Става въпрос за Античната куполна гробница, която е истински шедьовър на древната архитектура. Уникалният археологически паметник, който се намира на 4 км от Поморие, е разяждан от опасни пукнатини. Процепите се забелязват по свода на хероона и по стенните ниши. От свода се свличат пръст и мазилка, като вече могат да бъдат преброени и поне десетина пукнатини.

Кметът на Поморие Иван Алексиев е наясно с критичната ситуация и е взел спешни мерки за осигуряване на средства и спасяването на уникалната гробница: "Информирали сме Министерството на културата, откъдето спешно изпратиха екип, който да изследва пораженията върху паметника и да оцени състоянието му, както и мерките, които ще бъдат предприети. Към момента комисията от Министерството на културата прави оглед на място и в близките дни се очаква да излезе с експертно становище относно състоянието на гробницата. За нас това е обект от изключително значение и ще направим всичко по силите си, за да го съхраним, но разчитаме и на подкрепа от страна на държавата", коментира кметът Алексиев.
До момента са регистрирани множество пукнатини върху пръстеновидния цилиндричен свод на гробницата. Те са радиално разположени и започват от зенита на свода към външните стени на гробницата и са с ширина от 15 до 20 мм. "Част от тези пукнатини са констатирани още през 50 - те години на XX в. от екипа проучватели Тома Петров, Иван Венедиков и Боян Кузупов. През 2004 г. върху някои от тях са поставени гипсови маркери, които към настоящия момент са здрави. Всекидневно по пода на камерата се забелязва изпаднала пръст от свода, примесена с хоросанов прах, бучки хоросан и дребни камъчета. По реставрираните участъци на гробницата - централна колона и сводове, не се наблюдават пукнатини. В реставрираната южна част на свода обаче се наблюдава изкривяване на вертикалните редове тухли към зенита, както и начален процес на отваряне на надлъжни пукнатини. На места хоросанът от фугите се рони и цели редове от оригиналните тухли са ерозирали", коментира шефът на Историческия музей в Поморие Антон Карабашев. Освен всичко изброено на върха на могилния насип има неравна площадка около бетоновата "шапка" на централната колона и при обилен дъжд

има опасност от проникване на води в гробната камера

Според Карабашев е необходимо да се изготви цялостен проект за консервационно-реставрационни дейности и социализиране на обекта. След това трябва да се извършат археологически проучвания, обхващащи храмовото съоръжение и около могилното пространство.

"Трябва да се монтира леко покритие над вентилационния сифон с цел предпазване от проникване на води. Също да се изготви проект за художествено осветление и проект за пожароизвестяване, които да бъдат съгласувани с НИНКН, както и тематико-експозиционен план за интериора на паметника", коментира Карабашев. Местните власти имат интересни планове да превърнат мавзолея в един от най-посещаваните атракциони. За целта са планирали да изградят ограда около паметника и да ремонтират пътя до него, както и да променят цялостно подхода към гробницата. Освен това се предвижда и изграждане на информационен пункт, санитарен възел, паркинг и монтиране на парково осветление по протежението на пътя до гробницата. И накрая - монтиране на сигнално-охранителна, пожароизвестителна система и видеонаблюдение. За да се случи всичко това обаче, Община Поморие първо трябва да осигури необходимите средства, за да обезпечи изпълнението на амбициозния проект. Един от вариантите е парите да се търсят по европейски програми. Но за да могат местните власти да участват със свой проект за финансиране, е належащо първо да се довърши процедурата по актуване на Антична куполна гробница като публична държавна собственост, а след това община Поморие

да получи право на собственост върху терена и довеждащия път

Едва тогава местните власти ще могат да кандидатстват за финансиране с проект по европрограми.
Планът за действие по укрепването на гробницата, консервацията, благоустрояване и социализиране на терена около нея може да се осъществи на три етапа. Първият предвижда най-неотложните спасителни дейности, а последният - трети, ще постави финалните щрихи, така че гробницата да бъде представена в своя истински блясък. "Планирали сме изработване на уебсайт, издаване на книга с научни материали за Античната гробница, изработване на мултимедиен продукт представящ паметника. Също отпечатване на рекламни брошури с текст на няколко езика, изработка на кратък филмов материал за паметника, провеждане на срещи с туристическия бранш с цел реклама и популяризиране на обекта", разказва Антон Карабашев.

Наблизо е открита лечителката Лесескепра

Античната куполна гробница е национален паметник на културата и част от непроучения могилен некропол на древния град Анхиало, споменаван многократно в антични и средновековни документи. Мавзолеят се състои от две преддверия, разположени в началото на коридора, дромос и централна камера. Следи по входното стъпало подсказват, че тук е имало двукрила врата, използвана многократно. Това означава, че не се касае за обикновена гробница, а за мавзолей, в който често са били извършвани религиозни ритуали.

До централната камера се стига по коридор, дълъг 22 метра. Основната зала е кръгла, а диаметърът в основата й е 11,6 метра. Помещението представлява полуцилиндричен пръстен с централна куха колона, която носи свода и се разширява нагоре като гъба. Най-горната й част се слива с кръглата стена на залата. Именно това архитектурно решение превръща този античен паметник в уникален монумент. Древните са построили в сърцевината на колоната вита каменна стълба. По свода има три вентилационни шахти. В източната му част личат следи от хоросанова мазилка, покрита с тъмнозелена боя, което подсказва, че преди векове централната зала е била измазана и украсена със стенописи. В стената има 5 симетрично разположени ниши. Вероятно там са били поставени урните с праха на мъртвите или умалени фигури на боговете, които са почитали древните траки.

Този уникален архитектурен паметник съчетава римската строителна техника с тракийската традиция. Покритието над кръглата камера - пръстеновиден, полуцилиндричен свод, е оригинално конструктивно решение, единствено срещано досега в Европа. Уникална е и кухата колона в центъра на камерата, завършваща с отвор на върха, през който влиза светлина.
Гробницата е изследвана за първи път в края на ХIХ в. от чешките археолози братя Шкорпил.
Предполага се, че тя е хероон - мавзолей на богата анхиалска фамилия, в който периодично са извършвани религиозни ритуали.

През 1975 г. при изравняването на могила, намираща се на 500 м северозападно от античната гробница, е открито богатото погребение на тракийската жрица и лечителка Лесескепра. Уникалните златни накити днес се съхраняват в археологическата експозиция на музея в Бургас.

Античната гробница бе включена в правителствената програма "Виа понтика" за финансиране на археологически обекти по Южното Черноморие. През есента на 2012 г. стартира първият етап - а именно консервационно-реставрационните дейности на входното пространство на паметника. Тези дейности все още не са приключени, защото издигнатата защитна сграда върху двете помещения при входа не е завършена. Античната куполна гробница е сред най-посещаваните културно-исторически обекти в община Поморие - около 8730 туристи за 2015 г.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай