Американските учени разбиват 4 мита за пушенето

София. Цигарите излизат от мода. За 50 г. феновете на тютюна са се стопили наполовина, изчисляват редакторите от "Yahoo Health". "Въпреки това карциномът на белия дроб остава убиец номер 1 сред раковите заболявания", алармират от Университета в Тексас. Причината - хората продължават да успокояват съвестта си с разни митове за цигарите. Кои са най-големите заблуди за пушенето? Yahoo правят свой Топ 4.
Мит 1: Палим по-рядко
Крещящите от всяка кутия надписи "Пушенето убива" и високите цени на цигарите може би отказват част от феновете на тютюна. "В момента 19% от населението е пристрастено към никотина. Ако сравним с 60-те години на XX в. когато пушачите са били почти 50%, на пръв поглед изглежда, че нещата се подобряват", казват от "Anderson cancer center" в Тексаския университет. Защо само на пръв поглед? Много просто. За тези 50 г. делът на пушачите може да е намалял, но общият брой на населението се е повишил. Така че само с няколко прости изчисления може да се установи, че положението не е много по-розово от тогава.
Мит 2: Наргилето е безвредно
Много хора посягат към алтернативни продукти като електронни цигари или наргилета с идеята, че те са по-малко вредни от тютюна. Могат ли обаче новите димящи джаджи да ни откажат от зависимостта към цигарите? По-скоро не, твърдят учените. Освен че не убиват зависимостта, но не са безвредни за здравето. "Неоспорим е фактът, че тези нови изобретения съдържат по-малко вредни вещества от обикновения тютюн, но за момента никой не контролира нивото на никотин в тях, което ги прави също толкова нездравословни", обяснява проф. Пол Цинцирипини, директор на Tobacco Treatment Program. Освен това идеята да се опита нещо ново и различно по-скоро би привлякла повече хора към пушенето, отколкото да откаже вече пристрастените, смятат специалисти.
Мит 3: В петък вечер не е грях
Всеки от нас има по един приятел, който в ежедневието си се определя като непушач, но когато отиде на бар в петък вечер, изведнъж му се приисква да комбинира питието си с цигара. Заблудата, че да пафкаш чат-пат е безвредно, е може би най-разпространена от всички. "Науката не е определила безопасно ниво на тютюнопушенето и дори няколко цигари могат да доведат до пристрастяване ", казва Дейвид Уетър, председател на изследователския център в "Anderson cancer center". Проучвания показват, че само едно дръпване от цигарата може да върне бившия пушач към порока.
Мит 4: На открито димът е безобиден
Вярно е, че димът се разнася много по-бързо, ако купонясваме с цигара на пикник или плажно парти. Но това не означава, че в такива ситуации здравето на пасивните пушачи не е застрашено. Дори и да сте непушач, ако приятелите ви "димят" покрай вас непрестанно, рискът вие да развиете сърдечно-съдово заболяване нараства с 25-30%, алармират учените. Освен това пасивното, също както активното пушене повишава нивата на причиняващите рак химикали в организма. Мислете му!
Шок! Златка съсипа Джизъса с това признание
В Италия не е било толкова страшно от 70 години
Янев разкри ще прави ли предизборни коалиции
Зеленски с нова претенция, какво поиска този път
500 жалби от хотелиери за парите за украинците
Министър Христов отвърна на Василев за газа
Половината кабинет помагал за Капитан Андреево