Славка Бозукова: Нужна е синергия, а не късо съединение

Енергията е в основата на всичко. И това не е само едно от гениалните изказвания на Айнщайн. Разбрахме го всички по трудния начин, особено в последната година. Особено в последните дни, когато на преден план излезе изпъкна важността от една специфична енергия - енергията на състраданието. Тази, която стопля душите, която захранва надеждите на десетките хиляди пострадали от унищожителното земетресение в Турция и близките на над 20 -те хиляди жертви. С тяхната болка живеем, опитваме се да с каквото можем да помогнем.
Енергията на живота обаче също ни даде много важни уроци. Един от тях е колко сме зависими енергийно от процесите, които се случват не само в Европа, но и в света.
Това каза главният редактор на "Стандарт" при откриването на форума "Власт и бизнес заедно за чиста енергия". Ето какво каза още госпожа Бозукова:
Уважаеми господа министри,
Уважаеми представители на политическите партии и формации,
Уважаеми представители на бизнеса и на академичните среди,
Уважаеми банкери, експерти,
Ваши Превъзходителства,
Уважаеми г-н Бехар, г-н Тодоров, приятели и партньори
Стана традиция през последните години да провеждаме форуми по най-важните теми за държавата, бизнеса и обществото в предизборна ситуация, в условията на остра политическа несигурност и нестабилност. Но пък съумяваме този недостатък да го превръщаме в плюс, защото по това време политиците са най-щедри на обещания които казани на подобни форума – пред бизнеса и медиите, нямат как да не ги изпълняват.
Днешният форум, който Стандарт организира съвместно със Соларната академия и М3 Комюникейшънс, е част от голямата ни кампания Да на Българската зелена икономика с фокус върху чистата енергия.
Енергията е в основата на всичко. И това не е само едно от гениалните изказвания на Айнщайн. Разбрахме го всички по трудния начин, особено в последната година. Особено в последните дни, когато на преден план излезе изпъкна важността от една специфична енергия - енергията на състраданието. Тази, която стопля душите, която захранва надеждите на десетките хиляди пострадали от унищожителното земетресение в Турция и близките на над 20 -те хиляди жертви. С тяхната болка живеем, опитваме се да с каквото можем да помогнем.
Енергията на живота обаче също ни даде много важни уроци. Един от тях е колко сме зависими енергийно от процесите, които се случват не само в Европа, но и в света.
Видяхме какво направи войната в Украйна с газа – заради сложните геополитически процеси цената му се изстреля до непомнени висоти, наложи се спешно да се търсят алтернативни доставки и докато процесът мине на пазарна основа, се наложи и бизнесът, и домакинствата да плащат скъпо и прескъпо.
Това се случи и с цените на електрическата енергия в страните от ЕС, които използват синьото гориво като суровина за производството й.
За щастие, България е сред големите производители на електрическа енергия от собствени източници, малко използва газ, задоволява всички свои нужди и има огромен излишък, което позволява сериозно да увеличи износа си. През първото полугодие на миналата година страната ни се нареди на трето място в Европа по нетен износ на електроенергия в абсолютни стойности, като за цялата 2022 г. експортът е нарастнал с 40% спрямо предходната.
В същото време обаче високите борсови цени на електроенергията поставиха българския бизнес в патова ситуация, заради което се наложи той да бъде компенсиран от свръхпечалбите на енергийните дружества.
Скъпата енергия обаче трайно влезе в цената на стоките и наду инфлацията неимоверно, което пък създава други проблеми – не само пред икономиката, но и с това, че бърка всекидневно в джоба на всеки човек.
Посоката, определена от Европейския съюз, е ясна – тя е към чистата енергия, като един от акцентите е върху възобновяемите енергийни източници /ВЕИ/. Прогнозите на експертите от Бритиш петролиум са, че геополитическото пренареждане от последната година ще ускори този процес и до 2035 г. токът от ВЕИ ще се увеличи 15 пъти, за което трябва да бъдат построени по 600 гигавата нови мощности на година.
Тенденцията от този процес вече е налице. През 2022 г. за първи път вятърните и соларните централи са произвели повече електроенергия в Европейския съюз, отколкото е произведена от изкопаем газ.
На тази карта България се вписва много добре, като през 2022 г. фотоволтаичните централи у нас са произвели с 15,9% повече ток спрямо 2021 г.
Всичко това показва една много добра перспектива, но в същото време изисква много задълбочен анализ и търсене на баланс - така че страната ни да запази добрите си позиции на износител, да спази изискванията за декарбонизация на икономиката, но и да осигури възможности за достъпна и евтина електроенергия за домакинствата и бизнеса.
За да се нареди този пъзел обаче е необходим много задълбочен диалог между заинтересованите страни.
И тук е ролята на медия „Стандарт”, която отново влиза в качеството си на медиатор между властта и бизнеса и търси помощта на академичните среди.
Медия „Стандарт”, която винаги е на пулса на събитията, за пореден път се включва в подобна важна за енергетиката ни кампания.
През 2008 г. вестникът бе сред организаторите на националната кампания „Искам светлина” заедно с БУЛАТОМ и АЕЦ „Козлодуй”, която стигна до Брюксел с искане за повторно отваряне след експертиза на спрените през 2006 г. 3-ти и 4-ти блок на атомната ни централа. Основните аргументи за това бяха свързани с доказаните екологични предимства от работата на ядрените мощности, които практически не генерират замърсяващи атмосферата емисии. Макар че в първото десетилетие на 2008 г. по този дебат все още имаше много противоречия сред страните в ЕС, от края на 2021 г. Европейската комисия значително смекчи тона и допусна някои инвестиции в ядрена енергия и природен газ вече да се разглеждат като благоприятни за климата и околната среда, т.е. те не противоречат на европейския „зелен” преход. А днес строежът на 4 нови ядрени блока е залегна в енергийната стратегия до 2053-а година, която ще представи пред нас министър Христов.
На 7 април 2015 г. на форум, част от националната кампания на „Стандарт” „Да! На българската икономика”, пък поставихме темата за намаляване на таксата „задължения към обществото” в цената на тока за българския бизнес, за да бъде той конкурентен с чуждите си партньори, за които България изнасяше електроенергия без тази такса в цената.
На дискусии „Заедно срещу кризата” през 2020 г. и „Накъде след кризата” в Стара Загора пък акцент бе трансформацията на региона в контекста на „зелената” сделка и искането от Брюксел за затваряне на въглищните централи. Тук са народните представители от ГЕРБ и ДПС, които активно участваха в тези дискусии, а последното Народно събрание категорично изрази позицията на България да се удължи работата на тецовете в Маришкия басейн.
Очаквам резултатна дискусия и днес, още повече, че Бехар е опитен модератор и знае как да създаде най-добрата дискусионна среда, така че властта да има възможност да я представи детайлно стратегията, а бизнесът да открие своите нови възможности за инвестиции и устойчиво развитие.
Впечатляващ е куражът на министъра на енергетиката от служебното правителство Росен Христов да направи такава дългосрочна визия за развитие и то в изключително сложен и важен сектор като енергетиката. Вероятно документът ще има и много критици, но е факт, този документ вече е сложен на масата и е време да се обсъжда детайл по детайл. Благодаря му, че е тук, за го дискутира с бизнеса. А тъй като енергийното ведомство е отговорник и за една от най-дългоочакваните програми и всеки момент се очаква да бъде даден старт на кандидатстването за финансиране на домакинствата за поставяне на соларна инсталация на покривите на жилищните сгради – сигурна съм, че ще ни той ще ни даде и горещи новини по темата.
Благодаря за участието и на министърът на околната среда д-р инж. Росица Карамфилова, защото именно от нея очакваме да чуем как България изпълнява ангажиментите си по декарбонизацията и с какви предизвикателства ще се сблъскат държавата, бизнеса и хората във връзка с преминаването към „зелената” енергия.
Особено важно е и присъствието днес на заместник министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Шушков, защото от него пък ще научим как ще бъде изградена новата енергийна инфраструктура и какви възможности за бизнеса предоставя това. Както и другата важна тема - какви регулации трябва да се облекчат или премахнат, за да се улесни преходът.
Успехът на форума в голяма степен зависи от активността на бизнеса. С радост мога да кажа, че в тази препълнена зала той присъства днес в цялото си многообразие – от големите работодателски организации и енергийни дружества, през членовете на асоциациите на производителите и на електроенергия, и на солари, и на фотоволтаици, и на водород, до по-малките енергийни фирми, ако въобще в енергетиката може да се говори за малки фирми. Ще чуем техните коментари, препоръки и критики, разбира се. Възможностите за финансиране ще ни представят и банките – в лицето и на ББР, и на КБС, както и на консултантските фирми – в лицето на г-жа Биляна Тончева. Представителите на академичните среди пък ще ни запознаят с проектите, които разработват и как науката може да е в полза на бизнеса.
И тъй като приемането или не на стратегията зависи от парламента, тук са и политиците, които вече загряват на старта на предизборната кампания и искрено се надявам те да не пренесат настроенията от последните парламенти, а като експерти да дадат вижданията им за развитието на този сектор в България, записани в програмите им. Както и да поемат конкретни ангажименти към бизнеса.
С благодарност и към всички наши спонсори, като и към целия екип на хотел Хаят за гостоприемството ще завърша традиционно за всичките ни форуми - припомняйки позната древно китайска мъдрост, а именно, че Човек започва да действа само когато има излишък от енергия. В противен случай той просто повтаря миналото си всеки ден.
Затова и както започнах с енергията на състраданието, ще завърша с надеждата за синергия. Тази, която трябва да освети общия пътя към енергийна сигурност и независимост. Иначе, всички знаем какво ще последва: Ще направим опасно късо съединение.
СЪБИТИЕТО СЕ ПРОВЕЖДА С ПОДКРЕПАТА НА:
ГЕНЕРАЛНИ ПАРТНЬОРИ:
ПАРТНЬОРИ:
Всички новини от категория ДА! На българската икономика.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Мая Манолова раздаде картите, как Левицата! ще влезе...
Здравният министър разкри какво ще се случи на 15 дек...
Путин и Си обсъждат войната в Украйна, ще има ли нати...
Проф. Рачев изненада с нестандартна прогноза за време...
Стана ясно защо роми се млатиха с кирки и брадви в Ка...
Обсъждат важна промяна в парите за командировка
Барикади в Ню Йорк, привърженици на Тръмп обсаждат съ...