Правим паркинги, детски и спортни площадки в кварталите, градът ни не е само центърът
Ще осигуря общински жилища за млади лекари и денонощна стоматологична помощ, казва кандидатът на БСП за кмет Катя Георгиева
Катя Георгиева е родена в Ямбол през 1972 г. Завършва гимназия в родния си град, ветеринарна медицина в Тракийски университет - Стара Загора, финансов мениджмънт в Института за следдипломна квалификация на УНСС и Институт за политика. Работила е само в частния сектор на различни ръководни позиции, в момента е производствен директор на мебелна фирма.
- Най-наложителната промяна е да се възстанови диалогът с гражданите
- Ще има отговорник от администрацията за всеки жилищен комплекс
- Нов сайт на общината ще предлага електронни услуги и обратна връзка с хората
- Г-жо Георгиева, защо искате да станете кмет на Ямбол?
- Ямбол се нуждае от нов кмет. 12 г. градът се управлява от един и същи кмет, който отдалечи местната власт от гражданите, налагаше еднолични решения и остана глух за техните проблеми. Аз участвам в тези избори, за да дам нов шанс на града и на хората. Ямбол е моят роден град, в него съм израснала, в него се върнах, създадох семейство, отглеждам детето си, работя в него и затова искам да се развива. В Ямбол са се натрупали много проблеми, които ако не бъдат решени сега, обричат бъдещето на града.
Имам опит като общински съветник, познавам проблемите, знам решенията им и съм готова да вложа сили и умения Ямбол да бъде хубав, уреден и удобен за живеене, а хората в него да се чувстват ценени и защитени.
- Какви мерки предвиждате Ямбол да стане по-добър за живеене град?
- Благоустрояването на кварталите е сериозен проблем за Ямбол. При срещите ми с граждани те непрекъснато повтарят, че Ямбол не е само центърът. Да, там се вложиха доста европейски средства, но кварталите, където реално живеят хората, изостават. Затова аз и моят екип предвиждаме сериозен финансов ресурс за изграждане на детски и спортни площадки в кварталите, ще изградим повече паркинги и пътеки в междублоковите пространства, кварталите ще се почистват редовно и качествено.
Общинското комунално предприятие трябва да извършва повече ремонти, за да не се преминава през тежката процедура на обществени поръчки за всеки квартален паркинг или детска площадка.
В нашата програма е предвидено в общинска администрация да има отговорник за всеки жилищен комплекс, за по-пряка връзка с гражданите и бързо решаване на проблемите.
- Какви други инфраструктурни обекти залагате във вашата програма?
- Важно за Ямбол е да се изградят кръгови кръстовища на възлови места, за да се намалят пътните инциденти. За четири години до края на мандата ще обновим цялата тротоарна мрежа, но ще изградим тротоари, по които да се движат детски колички, а не както е сега майките да практикуват "тротоарен фитнес".
Река Тунджа, която е богатство за Ямбол, в момента е нашият кошмар, защото прилича на блато. Коритото й в града трябва да се почисти, обмисляме и изготвянето на проект за превръщане на крайречната зона в място за отдих и спорт.
Друг голям проект, заложен в програмата ми, е изграждането на градски плувен комплекс, защото е недопустимо в областен град да няма място за плуване.
Трябва да се възстанови и Младежкият дом, за който имаше осигурени европейски средства, но реализацията на проекта се бави. Градският стадион също се нуждае от сериозна реконструкция.
- Какво се случва със здравеопазването в Ямбол. За болницата в града непрекъснато се обещават милиони?
- Здравеопазването в Ямбол е за спасяване. Към всеобщия недостиг на лекари и медицински кадри в Ямбол се добавя и проблемът със сградата на болницата. Тя е от т. нар. павилионен тип - всяко отделение е в отделна сграда, а от 40 г. се строи огромна нова болница, но не се довършва. За европейските избори премиерът даде 27 млн. лв. за довършване на болничния комплекс, обявиха обществена поръчка, но се оказа, че единственият участник предлага оферта над 36 млн. лв. и поръчката беше прекратена. Преди няколко дни Бойко Борисов отново предизборно дойде в Ямбол и обеща да има нова болница, с условие ако бъде избран техният кмет. Надявам се, че когато стана кмет, Борисов ще работи добре и с мен, независимо че съм от БСП, защото твърди, че работи с всички кметове независимо от политическите им пристрастия.
Но проблемът с кадрите остава, защото лекуват лекарите, а не сградите. През април в Ямбол бяха прекратени ражданията заради липса на неонатолог, много отделения в болницата се крепят на един лекар и са застрашени от закриване. Досега общината не правеше нищо да помогне на болницата за осигуряване на кадри, а това е всеобщ проблем.
- Какво е решението според вас?
- Предвиждам привличане на медицински специалисти чрез отпускане на стипендии и заплащане на университетски такси на студенти, изучаващи медицински специалности, за да дойдат да работят в Ямбол. Може да се осигурят общински жилища и други преференции за млади медици.
Ямбол няма и работещ през нощта стоматологичен кабинет, затова се ангажирам с осигуряване на денонощна стоматологична помощ. Предвиждаме и изграждане на хоспис за специализирани грижи към болни пациенти и реконструкция на общинските поликлиники, които са напълно изоставени.
- Какво задължително трябва да се промени в Ямбол?
- Най-наложителната промяна в Ямбол е да се възстанови диалогът с гражданите. 12 г. кметът нямаше приемен ден, важните решения за града се налагаха еднолично и гласуваха единодушно без допускането на различно мнение в Общинския съвет. Време е гражданите да бъдат във фокуса на управлението. Първо кметът задължително трябва да има приемен ден и да прави изнесени приемни по кварталите. Гражданите трябва да участват пряко при взимане на важните решения за града чрез местни референдуми, обществени допитвания, общи събрания и обществени консултации.
Ямбол се нуждае от открито управление и от възможност за граждански контрол върху властта.
Затова предвиждам нов сайт на общината, който да предлага електронни услуги и възможност за обратна връзка с гражданите, контрол върху извършваните ремонти чрез пълна информация за изпълнител, срок и стойност, за да бъдат прозрачни всички действия на общината и гражданите да знаят какво се случва с техните данъци.
Ще има и горещ телефон и страница в социалните мрежи за нередности, сигнали и жалби, като задължително хората ще получават обратна информация какво ще се предприеме.
- Коя е най-сериозната ви задача?
- За мен като бъдещ кмет най-сериозната задача е да поставя основите на завръщането на хората в нашия град, основите на решаването на демографския проблем, който е изключително болезнен за Ямбол. През последните 10 г. раждаемостта е паднала драстично, а по данни на ГРАО Ямбол е единственият областен град, който не увеличава, а намалява населението си. По постоянен адрес в града са регистрирани 84 232, но истината е, че в него не живеят повече от 45 - 50 000 души.
Аз не желая моят роден град да е със затихващи функции, а искам да има бъдеще на развиващ се областен център. Ние не искаме да наблюдаваме и регистрираме миграционните процеси, а да спрем износа на млади хора. Наясно съм, че чудеса не могат да се случат. Но е възможно да направим сериозни стъпки, като създадем условия за това. Напълно реалистично е в следващите 5-6 години да се завърнат около 3000 души.
- Какво е посланието ви към вашите съграждани?
- Искам да призова моите съграждани да бъдат активни и да не оставят друг да решава съдбата на нашия Ямбол. Надявам се на 27 октомври всички да намерим сили и смелост да изберем по-добрите идеи за развитието на Ямбол.
Убедена съм, че за истинска промяна са нужни повече от един човек и един общински съвет. Зад всяка голяма промяна стоят многобройни съмишленици и аз търся такива сред моите съграждани. Вярвам, че водени от обичта ни към Ямбол, заедно ще успеем.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com