Еврото поскъпна заради прогнози, че ФЕД може да повиши процента само веднъж
Д-р Петър Пешев,
управител на инвестиционен посредник "Бул Тренд Брокеридж"
Търговията през изминалата седмица бе волатилна, но до голяма степен бе подвластна на насроченото за четвъртък (17.09.2015) заседание на Федералния резерв, на което трябва да се вземе решение за лихвената политика на САЩ. През декември 2008 г. основният лихвен процент, определян от ФЕД, бе установен на рекордно ниските 0.25%. Освен че заради финансовата криза основният лихвен процент бе фиксиран на рекордно ниско ниво, рекордно дълъг е и периодът, в който лихвите не търпят промяна. Рекордно ниските лихви и трилионите долари ликвидност, влята в американската финансова система, бяха ключът към икономическото възстановяване на САЩ и предотвратяването на депресия като тази от 30-те години на миналия век. Икономиката на страната е в добра форма заради ниската безработица и високия за развита страна икономически растеж. От друга страна, ниската инфлация в САЩ и света, забавящата се китайска икономика, рецесията в Бразилия и Китай и мрачните прогнози за редица страни износителки на суровини, са все фактори срещу повишението на основната лихва в страната. Международният валутен фонд, Световната банка, както и представители на отделни страни са против, тъй като това може да отключи нова финансова и глобална икономическа криза. Шансовете за еднократно повишение на лихвения процент от страна на ФЕД и последващо съобразяване на паричната политика с глобалните тенденции е много голяма.
Именно заради очакванията на инвеститори и спекуланти, че американската централна банка няма да повиши основната си лихва, еврото поскъпна с над 2 цента спрямо долара през изминалата седмица. Петролът, златото и редица други борсови суровини подновиха борсовия си спад. Американските индекси приключиха седмицата с ръст от 2-2.5%, докато европейските и азиатските им аналози дори приключиха с леки понижения.
Българският капиталов пазар все още чака раздвижване на местните и международните инвеститори, тъй като обемите и активността са с характеристики от отпускарския сезон. Паричните средства в инвестиционните фондове и управляващите дружества растат, което свидетелства за ръст в рисковия апетит на населението, вероятно заради ниските лихви по депозитите и подобряващата се икономическа среда в страната, но все още не е налице прехвърлянето на тези средства на българския фондов пазар.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com