Важна промяна в Търговския закон. Засяга десетки хиляди фирми

Ускоряват процедурата по закриване

Важна промяна в Търговския закон. Засяга десетки хиляди фирми | StandartNews.com

Министерство на правосъдието предлага облекчен ред, от който ще се възползват дружества без скорошна дейност и персонал

Провеждане в кратки срокове на производството по ликвидация на дружества, които отговарят на определени условия, включително да не са осъществявали скорошна дейност и да нямат нает персонал. Това предвиждат допълнения в Търговския закон, предложени от Министерството на правосъдието (МП).

От промяната на практика ще се възползват на практика десетки хиляди фирми, пише Сега.

Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане в правителствения Портал за обществени консултации

Създаването на законова рамка за постигане на ускорена ликвидация на юридически лица е и ангажимент на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост, посочват от МП.

Предлаганите допълнения в Търговския закон предвиждат създаване нов член „Бързо производство по ликвидация“. Улесняването на процеса се постига по две основни направления – съкращаване на сроковете на процедурите и въвеждане на „обслужване на едно гише“ чрез Агенцията по вписванията, където ще се подават всички заявления. Условията за провеждане на бързо производство по ликвидация само се декларират и представянето на декларация за тях ще е достатъчно за разглеждане на заявленията в производството в по-кратки срокове.

Между 1:45 ч. и два часа стоене на крак отнема подаването на задължителната годишна декларация за фирмите без дейност в централния офис на Агенцията по вписванията (АВ) в София, установи репортер на "Сега". Крайният срок за внасянето на необходимото заявление по чл. ал. т.

За да се възползва от новата възможност дружеството трябва едновременно да отговаря на пет условия:

  1. не е осъществявало дейност или е прекратило осъществяваната дейност преди повече от дванадесет месеца;
  2. не е наемало работници и служители или е прекратило трудовите правоотношения с тях преди повече от дванадесет месеца;
  3. няма регистрация по Закона за данък добавена стойност или е прекратило регистрацията си преди повече от дванадесет месеца;
  4. няма непогасени задължения към държавата и общините;
  5. няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай