Какво иска да направи Асен Василев с износа на зърно

Двойно и тройно увеличение на хляба може да има през зимата. Това подсказва прогнозата за скока на зърното в световен мащаб, която направи преди дни вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите в оставка Асен Василев, пише "Марица:.
„Виждаме, че газът се използва като политическо оръжие, предстои да станем свидетели на това как и зърното се използва като оръжие. Русия и Украйна в момента не изнасят зърно и ако Европа не предприеме мерки, цената му тази зима ще се удвои и утрои. Повечето количества зърно са изкупени от Китай, а страните, които имат най-голяма нужда от нея, като тези в Северна Африка и Средния изток, няма да могат да си я позволят. Това би означавало масово покачване на храните в Европа и сериозна бежанска вълна", предупреди Василев.
Той е на мнение, че трябва да се задействат пазарните механизми и всеки износ на зърно извън ЕС да се одобрява от Еврокомисията. Само така може да достигне до държавите, които имат нужда, а не до този, който предлага най-висока цена. Това би позволило намаляване на цените в Европа, пренасочване на ресурсите там, където са най-необходими и избягване на хуманитарна катастрофа на фона на политическата турбуленция у нас и руско-украинската война
По данни на Софийската стокова борса, за поредна седмица котировките се задържат без промяна - хлебна пшеница в големи количества се търси на 635-690 лв./тон, а предлагането е на 720 лв./тон, като цените са без ДДС. От Центъра за икономически изследвания в селското стопанство CAPA прогнозират, че средните изкупни цени за пазарната 2022/2023 се очаква да бъдат по-високи. Те се изчисляват на 710 лв./т и около 620 лв./т за ечемика. При рапицата изкупните цени могат да тръгнат от 1300-1400 лв./т. Според експертите на САРА пазарът през тази година до голяма степен ще се определя от световния инфлационен натиск и нагласите за засилено търсене срещу увеличаващите се цени.
В същото време пшеницата в САЩ помръдна с 1 долар, до 415 щ.д./тон, тази във Франция се вдигна с 12 евро, до 400 евро/тон, а в Украйна цената се повиши с 25 долара, до 415 щ.д./тон. Руската пшеница също качи 10 долара и се предлага на 420 щ.д./тон. Предвид очакваната добра реколта от хлебна пшеница в България, има и очаквания за нов масиран износ.
Преди дни земеделският министър обяви, че България продължава да е значим фактор на международния пазар на зърно, заемайки 11-о място в света по износ на пшеница в над 30 държави през 2021 г. Той допълни, че пшеницата заема близо 20% от общия аграрен износ на България през миналата година.
Последният оперативен анализ на Министерството на земеделието сочи, че от началото на пазарната 2021/2022 г. до 19 юни 2022 г. експортът на пшеница и ечемик през пристанище Варна бележи ръст от съответно 84,3% и 82,1% на годишна база. През периода юли 2021 г. - март 2022 г. извън страната са реализирани 4 374 000 т пшеница, 3 824 000 т ечемик и 2 736 000 т рапица. Сравнявайки с аналогичния период на миналия сезон, експортът на трите култури нараства респективно с 61,3%, 26,6% и 42,1%.
Докато изнасяме зърно като за световно, и вносът на пшеница не изостава. По данни на НСИ през периода юли 2021 г. - март 2022 г. в страната са внесени 52 700 000 т пшеница, което представлява ръст от над два пъти на годишна база. Вносът на ечемик също нараства чувствително - със 77,4%.
Медведев бесен на Европа. Люта закана
Направиха голяма беля на Папи Ханс
Обрат! Нови загадки около убийството на швейцарския б...
Филм на ужасите. Синът на убития швейцарец прегази чо...
Вдигнаха си заплатите. Колко получава премиерът?
11-класник с исторически златен медал
Тръгна рулетката за дипломати. Нови консули