Кметът на хай-тек града Петах Тиква дойде с оркестър и хор
Може ли на мястото на маларийно блато да се роди супермодерен град и след време той да стане мощен индустриален и хай-тек център? Отговорът на въпроса е на картата на Израел. Това е Петах Тиква. Неговият кмет Ицик Браверман бе миналата седмица за два дни гост на Габрово. "В Габрово ще проверя какви са възможностите за израелските компании и най-вече за бизнеса в Петах Тиква да развиват връзките с този български град", заяви след пристигането си в София Ицик Браверман, кмет на световноизвестния израелски град, впечатляващ с интензивното развитие на високите технологии, индустриите, медицината и образованието. Не по-малко известен е Петах Тиква и в културната област. Неговият младежки симфоничен оркестър и хор, който пристигна заедно с израелската делегация в България, изнесе два великолепни концерта - в Софийската синагога и в габровския Дом на културата "Емануил Манолов". Преди това на пресконференция в посолството на Израел с посланика Шаул Камиса Раз и кмета на Габрово Таня Христова Браверман подчерта, че икономическите връзки между Израел и България могат да се развиват в широки мащаби. Няма съмнение, че тези връзки са с огромен потенциал, подчерта и посланик Шаул Камиса Раз. Дипломатът напомни, че само в София има около 30 представителства на хай-тек компании с израелско и българско участие и че такива фирми има и в Пловдив и други градове. Той се надява, че след неотдавнашните избори ще се създаде стабилно правителство и атмосфера, която да мотивира израелските инвеститори да засилят присъствието си в България.
На следващия ден кметът на Габрово Таня Христова гостоприемно и сърдечно посрещна израелския си колега в града, който пристигна, придружен от Шези Хакак, негов говорител, Менаше Рагив, представител на бизнеса и Яков Джераси. В срещата участваха още областният управител Лиляна Хранова, председателят на Общински съвет - Габрово Николай Сираков, инж. Климент Кунев - зам.-кмет "Финанси и собственост", и Даниела Василева - директор дирекция "Образование и социални дейности". Те представиха възможностите на града в туристическия сектор, местността Узана, различни европейски проекти, социалните дейности и училищата, Техническия университет, работата на общината по проблемите на сметосъбирането и енергийната ефективност. "За първи път съм в Габрово, но мога да ви уверя, че идвам тук с много сериозни намерения за бъдещо сътрудничество", заяви Браверман. Израелската делегация прояви силен интерес към възможностите за инвестиции в града и работещите в момента предприятия, като посетиха някои от тях. "По примера на Петах Тиква и Габрово има амбицията да стане индустриален и бизнес център, какъвто е бил в миналото, когато са го наричали българския Манчестър", сподели амбицията на града на предприемчивите хора Таня Христова на пресконференцията в посолството на Израел, преди делегацията да пристигне в Габрово. А кметът на Петах Тиква Ицик Браверман изрази увереност, че компаниите в Петах Тиква могат да намерят в Габрово нови пазари за продуктите си, както и да споделят опита си. "Като се върна в Петах Тиква, ще предам на ръководителите на компаниите впечатленията си от Габрово с надеждата да поставим начало на един взаимно полезен процес на сътрудничество", каза Браверман.
"Майката на селищата" изниква от блатото
Град Петах Тиква, който е на десетина километра източно от Тел Авив и където сега живеят 250 000 души, се смята за "майката на селищата" в Израел. Първите еврейски заселници пристигнали там от Яфо през 1878 г. В началото те се захванали със земеделие, за да се изхранват, като част от идеята за възстановяването на израелската държава, в началото на което е било обработването на земята. Първите заселници на Петах Тиква се сблъскали с огромни трудности. От блатата наоколо се разпространявала малария, а реколтите били слаби и недостатъчни за изхранване на хората. С течение на времето обаче с упорит труд блатата били пресушени и районът се превърнал във важен център за отглеждане на цитрусови култури. През 1888 г. жителите на града получават ценна помощ от банкера барон Едмонд Ротшилд. През 1937 г. разрасналото се селище Петах Тиква е обявено за град. В града започват да се развиват текстилната и металообработващата промишленост. Тук се установява и централата на големия фармацевтичен концерн TEVA.
Днес градът с право се нарича най-големият, най-развитият и напреднал индустриален парк в Израел. Това е градът с най-ниска безработица. През десетилетията тук се вливат непрекъснато нови хора, а в по-ново време градът интегрира в икономическия и културния живот 30 000 имигранти. Населението му се увеличава, защото като магнит привлича специалисти, които търсят най-добрите възможности за професионална изява. Петах Тиква, където се учат над 45 000 ученици и студенти, е прочут с качественото си образование. Гордост на града е и прочутата и извън Израел детска болница, където се лекуват деца от цял свят с тежки заболявания. Сред пациентите сега има и много деца от Сирия, пострадали от конфликта там.
По своето географско разположение с близостта си до Тел Авив и заграден с четири от главните магистрали на Израел Петах Тиква се смята за "сърцето" на страната. Гладът е идеално място за живеене, работа и бизнес. Тук се намират три от най-големите и известни индустриални парка в Израел: Сегула, Кирят Ариех и Рамат Сив. В тях работят над 60 000 различни специалисти.
Безработицата е почти непознато явление в Петах Тиква, защото градът предлага много възможности за професионална изява. През 2002 г. с цел да се помогне на работодателите е основана Административна индустриална зона, която да обслужва фирмите. Администрацията служи за трансмисия за пряк достъп до отделите в градската община, което облекчава работата и я прави по-приятна.
Индустриалната зона "Сегула" е известна не само с тежката индустрия. Тук на площ над 3000 хектара са развити над 9000 различни дейности. Има също търговски центрове и места за развлечение. Зоната "Кирят Ариех" е още по-голяма. На площ от 5000 хектара тук са тежките индустрии и фабриките за металообработване. Именно "Кирят Ариех" е лидерът на израелския сектор за високи технологии. Тук са "Азорим парк", "Девен парк" и "Технологичен парк".
Петах Тиква се гордее и със седем от най-добрите в Израел медицински центрове.
През 2006 г. градът спечели титлата "Израелският град на образованието".
В града има няколко университета, 61 училища и 346 детски градини. Културният живот в този високотехнологичен град също впечатлява. Над 6000 жители на Петах Тиква имат абонаментни карти за големия Културен център, чиято богата програма предлага театрални постановки, концерти, танцови спектакли.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com