Ето го доктора на Борисов. Наричат го вълшебник

Истински вълшебник! Така наричат всички д-р Георги Хинков от ВМА, на когото е поверено лечението на заразения с коронавирус премиер Бойко Борисов. Опитният пулмолог от година и половина е началник на отделение „Оценка и проследяване на пациенти преди и след белодробна трансплантация” във военната болница, пише „Марица”.
ВИЖ ОЩЕ: ВМА откри нов симптом. Предсказва тежък К-19
Д-р Хинков е личен лекар на куп известни българи. Сред пациентите му са от президента на футболен клуб Славия Венци Стефанов до покойния вече бизнесмен и плейбой Христо Сираков. "Изключително точен човек, който обаче бяга всячески от публични изяви", описват д-р Хинков негови колеги. Стихията му е присаждането на бели дробове. Висшият пилотаж в медицината, който спасява животи, но и предлага тежки срещи със смъртта на младежи, дори деца.
Хинков е роден през 1960 година в Ловеч, а в рода му има и други известни лекари. Постига сам всичко в живота, както личи от професионалната му биография. Завършва медицина в Плевен, започва като участъков лекар в село Къкрина, прочуто със залавянето на Васил Левски.
ВИЖ ОЩЕ: Балтов: Затегнете мерките. В "Пирогов" е страшно
Мести се в Окръжната болница на Ловеч, интересното е, че там работи в Ендокринологичното отделение.
Специализира вътрешни болести и през 1990 година заминава към София точно в зората на демокрацията. Следват 8 години в белодробната болница на Медицинска академия, където се учи от светилата професор Ничев и проф. Стефанова. Придобива специалност по пулмология и фтизиатрия.
ВИЖ ОЩЕ: Древен ръкопис описва Ковид. Дава лекарство
Успоредно преглежда и в частна болница, а през 2001 г. се отдава на кариера в болница „Лозенец“, известна и като Правителствена. През 2011 година талантът и трудът му го изстрелват като шеф на отделението по белодробни болести. Вероятно и в Правителствена болница се запознава с Бойко Борисов, който през 2013 г. в рамките само на седмица на два пъти е приет там заради хипертонични кризи.
Миналата година д-р Хинков оглавява отделението във ВМА, което подготвя пациенти за белодробна трансплантация и се грижи за тях след това. До 2019 година в България не се извършват подобни трансплантации, а пациентите с донор най-често пътуват до Германия или Австрия.
„Има нелечими заболявания, за съжаление, не може да направим нищо, освен да поддържаме живота им до трансплантация“, въздъхва светилото в една от редките си тв изяви. Тя е по повод смъртта на 18-годишен младеж от Бургас с вродено белодробно заболяване, който така и не дочаква донор. Естествено, роднините обвиняват родното здравеопазване за загубата.
Уви, срещите със смъртта за чести в тази сфера, особено заради неуредените проблеми с донорството в България. И със сигурност всеки заминал си живот, особено млад, нанася тежък удар и по д-р Хинков. Но той отдавна е избрал своя път.
Лекарят е минал през доста отделения и има солиден опит. Затова участва в голям брой клинични проучвания в областта на ХОББ, бронхиална астма, пневмонии, туберкулоза, идиопатична белодробна фиброза, захарен диабет. Докторът, който следи отблизо състоянието на премиера, има син. Хинков-младши е завършил медицина в Германия в престижен медицински университет, където работи като кардиолог.
Съпругата на д-р Хинков пък е известна галеристка, приятелка е по тази линия със съпругата на Спас Русев – Диляна. Семейството има къща в Бистрица, където вече масово се установи елитът на София. Хасиенди на чист въздух вдигнаха Кирил Домусчиев, Цветелина Бориславова, Сашо Дончев и кой ли още не.
Съседите го описват като скромен човек. Може да бъде забелязан да разхожда домашния си любимец от породата самоед по пътеките за Черни връх и Железница.
Най-важното е, че като топ професионалист го описват много благодарни пациенти. А през ръцете му са минали хиляди.
Мистерия! Намериха мъртъв високопоставен руски команд...
Искра Михайлова посочи приоритета на ДПС за новия каб...
Важна новина за шофьорите, какво става на "Хемус"
Изненада! Кой наш курорт побеля от сняг
Напрежение. Германия с остри думи за Путин
Тревога в БДЖ, засяга всички пътници
Искате храна за вкъщи? Ще трябва да си носите кутия