- Какво следва - пролетна буря или лятна жега?
- Пролетта извади президента от зимната летаргия и го върна на политическата сцена
От нашето пробуждане зависи каква ще бъде България утре. Това заяви държавният глава в навечерието на президентските избори, на които спечели втория си мандат. И макар че последвалите политически и икономически събития през зимните месеци накараха много от симпатизантите му да решат, че бъдещето на страната е изцяло в ръцете на премиера Кирил Петков, астрономическата пролет изведнъж пропука бронираните стъкла на президентството, за да започне презареждане.
Намръщеният Радев
Срещите на Радев с президентите на Румъния и Полша макар да не донесоха новини, показаха един доста променен държавен глава - намръщен, угрижен, дори леко прегърбен. Дни по-късно, докато се подреждаше за официалната снимка в централата на НАТО в разгара на извънредното заседание на Алианса в Брюксел, изглеждаше хладен и дистанциран. Пълен противовес на широко усмихнатия премиер Петков, който няколко часа по-късно, пак в сърцето на Европа, потупваше приятелски по рамото президента Джо Байдън и грееше от жизнерадостно селфи с председателя на Европейската комисия.
По-всичко изглеждаше, че огромните опасения на експремиера Борисов, че след него държавата е станала "на Радев" са силно преувеличени. През последните месеци президентът свали имидж като архитект на промяната, която вече навлезе в критичната зона на коалиционните раздори. Претърпя и значителни властови загуби от уволнението на огромната част от президентските кадри в изпълнителната и местната власт. Изпадна в политическа изолация с липсата на втвърдена позиция по отношение на войната в Украйна.
Пролетното раздвижване
Последната седмица обаче показа, че новият летателен план на бившия пилот за втория му президентски мандат, който той така и не обяви по време на инаугурацията си, не е канцелиран, а променен. Отказва се да пилотира високоскоростни изтребители, но поема на крилете на гражданската авиация, където височината бавно се набира, а рязкото покачване е само в турбулентни ситуации. Доказателства за това изобилстват в първите му пролетни изяви.
Докато кабинетът преживяваше поредния политически шок от разкритията за милиардния договор със завода на батериите, Радев наля сол в раната като припомни на министрите, че цената на тока е непосилна за българите.„Очаквам, че правителството ще вземе всички необходими мерки в най-скоро време, така че всички промени в цените на електроенергията, на енергоносителите да бъдат поносими за българите. Виждате какво се прави в други държави около нас”, каза Радев, след като присъства на обучение на ученици на Полигона в Панчарево.
В изказването си той се застъпи за малкия и среден бизнес. А отношението си към големия, към който принадлежи и сделката с "Джемкорп", той остави на коментарите на верните си хора в служебните кабинети. Отговорът не закъсня.
Освежаване на кабинетите
Атанас Пеканов, бившият вицепремиер по еврофондовете, грейна няколко дни по телевизионните екрани, за да припомни, че точно този договор е бил отрязан от Плана за възстановяване и устойчивост, защото е било видно, че не е ефективен за държавата.Оттук нататък мнението на президента по изпълнението на Плана все по-често ще изрича едно младо попълнение на "Дондуков" 2, докторант по политическа икономика към УНСС -Димитър Здравков, който стана кумец на Радев, и вече е негов съветник по иновациите. Заедно с него свободните места като съветници заемат и бившият говорител в кабинетите на Стефан Янев - Антон Кутев, който ще следи парламентарните ежби, както и Мария Юрукова, която досега отговаряше за стратегическите му анализи, но сега вече ще му прави главно политическите.
Посланието на президента към властта е ясно - новите попълнения са млади и малко известни, но амбициозни и лоялни.
Те ще дават експертните оценки, той ще говори само по важните теми. Особено военните.Затова и в центъра на изказванията му тази седмица бяха изтребителите F-16, с които той изстреля поредните отровни стрели и към Борисов, и към Петков.
Той заяви, че ако искаме новите изтребители да летят в България, цената им е 3 млрд. лева и "няма цената да бъде по-малка". Той припомни, че по времето на Борисов сме платили 2,1 млрд., с което са спестили оборудването и затова той се е противопоставил. Сега обаче „правителство трябва да вземе изключително тежко решение", защото ще трябва да отдели 5 милиарда, за да окомплектова ескадрилата. Как безболезнено минават 5 милиарда в актуализацията на бюджета в тежкото положение на държавата сега, Радев ясно подсказа, че си е проблем на властта.
А докато го изолират от вътрешните въпроси, той все повече се насочва към международните, особено към регионалните.
Курс към Балканите
С нескрита дружелюбност турската държавна телевизия направи подробен репортаж от вечерята-ифтар, която президентът даде за първи път от три години още в първия ден на месеца Рамазан. А на следващия ден прие албанския президент Илир Мета като заяви, че„България и Албания не са просто съюзници.Ние сме партньори и приятели", както и че "България казва безусловно „да“ за начало на преговорите на Албания за членство в ЕС ".
Малко по-късно той прие и министъра на вътрешните работи на Кипър Никос Нурис, с когото, докато обсъждаха механизмите за защита на външните граници на Европейския съюз, настъпи приятелски вътрешния министър Бойко Рашков като заяви, че "от началото на година България е установила близо 16 000 опита за преминаване през границите, основно афганистански граждани, което е над три пъти повече в сравнение със същия период миналата година".
Докато кабинетът събираше гилзите след тежките дебати за "златните паспорти" в парламента, Радев записа сред бесарабските българи червена точка, като даде старта на инициатива за промяна на Закона за българското гражданство, който "трябва да води към трайното приобщаване към България на представителите на големите български исторически общности в чужбина".Прекомерната му активност веднага бе забелязана както от кабинета, така и от опозицията.
Звукът на изтребителите
Докато скандалът с поисканото от кабинета уволнение на началника на Националната служба за охрана ген. Емил Тонев заради дадените на прокуратурата записи от Министерски съвет тепърва се разгаря, а Радев все още мълчи по темата, ГЕРБ започнаха атака по друг фронт. Пуснаха през медиите информация, че Радев е изпаднал в немилост пред американците, които дори дали указания на тукашни дипломати държавният ни глава и администрацията му да бъдат изолирани от всякакви съвместни инициативи.
Причината било неговото изказване, че евентуалното предоставяне на български зенитни комплекси за украинската армия би означавало въвличане на България във войната. Както и изявлението му за предстоящото взимане на решение за F-16 и това, че "който го вземе, трябва да обясни какъв е рискът, защото цената се плаща винаги от гражданите, а не от политиците".
Дали американците са срещу Радев?
Отговорът от президентството не закъсня. Даде го бившият служебен министър на отбраната проф. Тодор Тагарев, който припомни, че искането за покупката на още изтребители F-16 е "отправено именно от служебното правителство на Радев“. По думите му превъоръжаване на изтребителната авиация на България върви по замисъла на Румен Радев.Какво следва от активността на Радев - пролетна буря или лятна жега, е рано да се каже.
Със сигурност Радев би желал да възстанови разпадащия се бастион, изграден от него преди година. Но времената вече са други, а Петков не е Борисов. На всичкото отгоре, ако противопоставянето му с кабинета се обостри, току виж големият победител да се окаже още по-големият му враг - експремиерът.
Затова и Радев прекроява тактиката като залага на постепенно нарастващи удари без големи поражения. Мандатното му предимство няма как да бъде пренебрегнато. А що се отнася до стратегията, завесата повдигна друг от верните му хора - Слави Василев, с прогнозата си, че следва промяна на промяната (Пеков) и алтернатива на алтернативата (Борисов).
Едно е ясно, презареждането на Радев е в ход.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com