Циркът в парламента ще изпразни урните

Циркът в парламента ще изпразни урните | StandartNews.com

Евелина Славкова, социолог

В момента наблюдаваме една много ярка конфронтация между водещите ни политици. Реално това, което се обсъждаше при президента преди по-малко от седмица, не се случва на практика в Народното събрание (НС). Липсата на кворум е нещо, което наблюдаваме още преди да станат ясни резултатите от евроизборите. Но сега целият този процес още по-силно блокира всякаква законодателна инициатива в НС, било то и по теми, по които има съгласие от страна на всички партии. Това, меко казано, не е добър пример за обществото, което още повече ще се отврати от политиците ни. Усещането е, че партийните лидери са водени от дребни сметки и силни емоции, отколкото от държавническо чувство. И хората с право питат защо с парите от нашите данъци се дават заплати на тези депутати безделници.
Базирайки се на социологически изследвания, категорично можем да заявим, че 42-рото НС е едно от най-неодобряваните в историята. Ние го виждаме и по много други белези. Липсата на кворум подхранва това недоверие,

прерастващо в гняв към народните избраници

На този етап вече е ясно, че предсрочни парламентарни избори ще има на 5 октомври, но през това време парламентът все пак трябва да работи и да прокара законите, които са в полза на обществото. Задължение на депутатите е да дебатират в пленарна зала, да се разглеждат различни въпроси, а не всеки ден да се оттегля една или друга партия, с което да се блокират всички процеси в държавата. Такова поведение от страна на политиците е неморално и несериозно. От друга страна, това отново бележи липсата на консенсус между политическите сили, което пък поставя въпроса какво можем да очакваме на предстоящите избори. Все пак резултатите от евровота показаха не толкова, че ГЕРБ печели доверието на избирателя, колкото, че БСП го губи. В този ред на мисли е много трудно на този етап да се прогнозира кои политически сили ще сформират 43-ото НС. Но фактът, че няма никакво политическо разбиране, е доста притеснителен. Виждаме на Запад как, когато се случи така, че не може една партия да бъде водеща,

се създава една широка коалиция, за да може да работи нормално правителството

На този етап обаче не мисля, че има белези това да се случи и в България на фона на това, което наблюдаваме последния месец в Народното събрание.

Неадекватното поведение на политическите лидери определено ще рефлектира както върху изборните резултати през октомври, така и върху избирателната активност. Истината е, че каква част от гласоподавателите ще отидат до урните е едно от най-важните неща. Когато много хора се въздържат и не дават гласа си, гласуват само твърдите електорални ядра и след това сме свидели на подобни нестабилни коалиции.
Реално шансът да бъде възпроизведен един подобен на сегашния парламент е повече от голям. Въпросът е как българите ще реагират, когато разберат, че днешният цирк в парламента може да се превърне в протяжен сериал.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай