Балканите като обща дестинация ще привлекат повече гости
Калин Драганов е един от организаторите на изложението "Go 2 Balkans". То се провежда за втора поредна година в Интер Експо Център, София, и цели представянето на общ туристически продукт на Балканите, с който да сме атрактивни на трети пазари. Участниците в изложението тази година са 2 пъти повече спрямо 2014 г. В рамките на "Go 2 Balkans" има нова програма за туроператори, на които организаторите плащат, за да дойдат да промотират България. В нея са се записали 12 туроператори, които ще имат туристическа обиколка на Рилския манастир, Банско и Пловдив.
- Г-н Драганов, организирате изложението "Go 2 Balkans" на фона на напрежението покрай атаките в Париж. Как се отразява тероризмът на туристическия бизнес?
- Изложението ни е планирано още преди 2 г. и за догодина също вече е планирано. Това, че някъде се случват подобни неща, не означава, че туризмът трябва да спре. Силно се надявам, че е временно явление. Никой няма да убие туризма. Все пак 10 на сто от световната икономика са туризъм и никой няма да се откаже от него. Такива неща са се случвали и преди, но отминават. Слава Богу, Балканите в момента са едно спокойно място и този път не сме в центъра на събитията.
- Тази обстановка би попречила повече на масовия или на индивидуалния туризъм, тъй като ние искаме да се рекламираме като културна и историческа дестинация...
- Този форум е основно организиран за културно-познавателен туризъм. Би ни се искало да участват и колегите от зимните и летните курорти, но това ще е по-нататък. Сега сме се съсредоточили главно върху културния туризъм и това да покажем на нашите партньори в Европа и света, че Балканите могат да се предлагат като една обща дестинация, която си заслужава да бъде посетена.
- Какво ще спечелим по този начин? Пътуванията така ще станат по-кратки и вместо за седмица туристите ще минават през България за по два дни. Това добре ли ще е за българската икономика?
- Разбира се, че е добре за икономиката ни. Ако така минат 20 пъти повече туристи, това, че ще стоят 2 дни не е толкова фатално. Нашата концепция е, че Балканите като една обща дестинация би могла да се продава много по-лесно като културно-познавателен туристически продукт. Първо, защото туристите, които идват за културно-познавателен туризъм, са много по-скъпи, и второ, те са целогодишни, което е много важно. За съжаление, поддръжката, която идва от страна на държавата в това отношение, е много малка. От бюджета за 2016 г. се вижда, че Министерството на здравеопазването ще получи увеличен с 300 млн. лв. бюджет, а целият бюджет за туризъм е 6 млн. лв.
За съжаление у нас туризмът от много години насам е последната дупка на кавала. Никой не е обръщал внимание на него, а той е 95% реклама. Ако не правиш реклама, нямаш туристи.
- Защо, след като туризмът генерира 13 на сто от БВП, никой не му обръща внимание?
- Първо, защото 99 на сто от туризма у нас е частен. Няма бордове, в които определени чиновници да могат да се уреждат с големи заплати. През туризма обаче влизат страшно много данъци в хазната и директни, и индиректни. Много по-добре е един германец да дойде у нас, за да изпие една бутилка вино, отколкото да се опитваме да продаваме българско вино в Германия. Но при бюджет за реклама от 6 млн. лв. няма как да очакваме повече туристи.
- Знаете ли как изобщо се изразходват тези 6 млн. лв.?
- Те се изразходват за заплати на чиновниците и за двайсетина борси.
- Какво е решението тогава?
- Туроператорите вървят след това, което се продава. Никой туроператор в Европа и света няма да започне да продава неатрактивна дестинация. Лично аз съм се опитвал и съм вкарвал в десетки каталози на западни компании България. Хората я включват и на другата година ми казват: "Извинявай, но имам само 5 човека, а съм дал 2000 евро за тази страница. С тези 5 туристи не мога да си избия дори само каталога!". Слава Богу, София, Сердика, Средец е нормално да са в центъра на едно балканско пътуване. Тъй като е най-лесно да дойдеш в София, да обиколиш и да си заминеш пак оттук. Силно се надяваме, че това ще има някакъв ефект. Тази година участниците ни са над 100, докато през 2014 г. бяха около 60. Надяваме се, че догодина ще са поне 200, особено с hosted buyers, които искаме да привлечем. Hosted buyers са чужди туроператори, които имат интерес да продават Балканите. В Швейцария например има 1000 hosted buyers, които се плащат от държавата. На тези чужди туроператори ние ще платим изцяло тридневния престой тук, както и половината от стойността на самолетния им билет. За съжаление, интересът към България е толкова малък, че хората не искат да идват у нас и за без пари.
- Какви бяха резултатите от миналогодишното изложение?
- Всички хотели, които участваха миналата година, се похвалиха, че имат увеличение на потока от туристи не само от България, а и от останалите балкански страни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com